ADRA в Польщі проводить комплексну роботу з підтримки біженців.
Понад чотири мільйони біженців з України перетнули польсько-український кордон з початком війни з Росією. Ситуація, очікування та потреби цієї групи людей поступово змінюються. З’являються нові проблеми, та настав час для більш комплексної допомоги, кажуть керівники фонду ADRA Poland. Організація надає підтримку біженцям з України з першого дня війни.
Спочатку велика група біженців планувала швидко повернутися додому, але сьогодні вони частіше думають про довгострокове перебування в Польщі. Біженці повідомляють про такі психологічні труднощі, як почуття провини, безглуздості, агресії, незахищеності та необхідності утримувати своїх дітей коштом власних обмежених ресурсів.
Липень 2022 року був особливо важким місяцем для військових біженців з України через закінчення терміну дії державної допомоги та туристичного сезону. За словами керівників ADRA, необхідна комплексна та спеціалізована підтримка, щоб допомогти людям оговтатися від військової травми, знайти свій шлях на ринку праці та асимілюватися в польському суспільстві.
Організація ADRA Poland допомагає українським громадянам, які постраждали від війни, за допомогою гуманітарних перевезень, евакуації, грошової допомоги, надання притулків для біженців та психологічної допомоги. Фонд управляється майже 50 притулками для біженців.
«Спочатку переважали люди, для яких війна була повною несподіванкою», — повідомив Кароль Темплін, керівник проєкту «Всебічна підтримка біженців з України», який фонд ADRA Poland Foundation організував у партнерстві з благодійною організацією CARE.
«Нерегулярно люди, яким ми допомагали, виходили з дому з однією сумкою та лише одним комплектом одягу». Приголомшені подіями, шоковані та розгублені, люди не мали часу, щоб спланувати, що робити далі. Наша перша допомога для таких людей полягала в наданні житла та майна, евакуації з України та підтримки на кордоні», — пояснює Темплін.
◆•• Мінлива ситуація
Оскільки ADRA Poland організує гуманітарні перевезення з натуральною допомогою (харчові продукти, ліки та засоби гігієни), вона перевезла 1 167 осіб з України до Польщі. Раніше в липні співробітники успішно евакуювали 41 жителя Миколаєва, розташованого прямо на лінії фронту. Проїхавши понад 1 000 кілометрів, українські мешканці діставалися Жешува та Варшави. Ті з них, хто потребував притулку, знайшли його в притулку ADRA Poland у Варшаві. На сьогодні понад 2 000 осіб скористалися послугами притулків ADRA, дві третини з них — жінки (включаючи дівчат), решта — неповнолітні.
«Зараз до наших центрів звертаються люди, зацікавлені в довгостроковому проживанні», — повідомила Ельжбета Кшінувек, регіональний координатор фонду ADRA Poland.
«Вони планують знайти постійну, легальну роботу та залишитися в нашій країні на шість місяців, рік або й довше, їхні діти відвідують навчальні заклади. Житло, яке ми пропонуємо в притулках, покликане допомогти людям знайти роботу та майбутнє житло. Зрештою вони планують знайти квартиру.»
Рената Каролевська, інший регіональний координатор польського фонду ADRA, прояснила, що уява біженців про найближче майбутнє змінилися.
«Спочатку я чула в основному: «Війна скоро закінчиться, через деякий час я зможу повернутися додому.» Однак, поступово ситуація змінювалася. Біженці встановлюють відносини один з одним і зі своїми польськими сусідами, стають частиною товариств, знаходять роботу, планують залишитися тут надовго, особливо якщо вони приїхали з районів, зруйнованих війною, та їм нікуди повертатися», — сказала Каролевська.
«Навпаки, люди із Західної України дуже часто націлені на швидке повернення додому.»
◆•• Психологічна підтримка
«Задоволення основних потреб відкриває простір для розв’язання інших проблем», — з’ясовує психотерапевт українського походження Роксана Корульчик.
«Крім загальних проблем адаптації, пов’язаних зі знаходженням в новій ситуації, в чужій країні та незнанням мови, на кожну людину індивідуально вплинула трагедія війни, в тому числі смерть близької людини, розлука, втрата житла або роботи.»
Корульчик — одна з чотирьох українських психологів, які надають психологічну та інформаційну допомогу українським біженцям в рамках ініціативи польського фонду ADRA. Всі четверо чергують на телефоні та в чатах, а також розміщують поради експертів в мережі Інтернет.
«Зараз до нас найчастіше звертаються жінки-біженці та біженці, які запитують, як їм знову знайти почуття безпеки», — каже Корульчик.
«Люди запитують, чому вони реагують на одні й ті ж ситуації інакше, ніж раніше, та як повернути відчуття мети до свого життя, після того, як вони втратили все. Часто вони намагаються подолати почуття провини, хоча й не знають, звідки воно береться. Люди запитують самі себе: «Як впоратися зі своєю агресією, яка природна в їхніх ситуаціях, та як допомогти своїй дитині впоратися з теперішніми труднощами та знайти в собі сили допомогти іншим, коли й собі самому немає сил помагати?»
Фахівці в областях психічного здоров’я часто бачать сумніви та небажання звертатися за допомогою. Експерти кажуть, що це результат важкого досвіду на самому початку війни та досить поширені в українському суспільстві переконання, що психологічна допомога — це щось ганебне та призначене лише для психічно хворих людей.
◆•• Час для інтеграції
Організація ADRA Poland Foundation також створює інтеграційні центри для іноземців — місця комплексної допомоги з експертною підтримкою в області психології, юридичних консультацій, вивченні польської мови та навіть розслабляючого масажу. Центри будуть створені, зокрема, у Варшаві, Любліні та Катовіце. На більш пізньому етапі ADRA планує відкрити додаткові центри в інших частинах країни.
«Багато біженці залишаються у нас надовго», — сказав Темплін.
«Ось чому нам потрібна всебічна та спеціалізована підтримка, яка допоможе людям одужати від травм війни, пройти навчання, вивчити мову, знайти свій шлях на ринку праці та асимілюватися в польському суспільстві.»
Адвентистське агентство розвитку та допомоги в Польщі, та Adventist Review
Оригінальна версія цієї історії була опублікована на новинному сайті Інтер-Європейського дивізіону.
За матеріалами Adventist World стаття взята з «Логос Інфо»

