Археологи знайшли нові докази потужної фарбувальної промисловості, яка існувала на узбережжі Середземного моря і протягом століть постачала барвник для оздоблення предметів Першого Храму, фарбування одягу царів та вельмож, і не лише в Землі Ізраїля. Ба більше, кажуть вчені: вона сприяла фінансовому процвітанню біблійного Ізраїльського царства.
Ізраїльські археологи переосмислюють історію стародавньої фабрики, яка тисячі років тому була одним із найбільших місць виробництва царського пурпуру — барвника, яким прикрашали одяг багатих і впливових людей у всьому Середземномор’ї. Виявилося, що фабрика була спільним ізраїльсько-фінікійським підприємством, яке захопило ринок одного з найстаріших предметів розкоші у світі.
Про це розповідає просвітницький проект
Біблійна археологія з посиланням на
Haaretz,
The Times of Israel та
The Jerusalem Post.
Тель-Шікмона (або Шікмона) розташована на морському узбережжі сучасного ізраїльського міста Хайфа, донедавна вважалася фінікійським поселенням, яке виробляло царський пурпур з морських молюсків. Барвник червоних, фіолетових та сапфірових відтінків був одним із найбільш затребуваних предметів розкоші стародавнього світу. Але автори нещодавнього дослідження, яке об’єднує інформацію з археологічних розкопок на цьому місті за 50 років, дійшли нового висновку.
Доктор Йосеф Елґавіш вперше провів розкопки на цьому місці в 1960-х і 1970-х роках і виявив великі керамічні чани, пофарбовані у фіолетовий колір, і велику кількість фінікійської кераміки. Він припустив, що це місце відіграє певну роль у виробництві фіолетового барвника, але не заглиблювався в обсяг виробництва і не задавався питанням, хто керував процесом фарбування.
Нещодавні розкопки, проведені протягом останніх п’яти років під керівництвом професора Аєлета Гільбоа, археолога з Хайфського університету, і доктора Ґолана Шалві, докторанта в Університеті Бен-Гуріона, виявили інші цікаві докази. Приблизно два століття Тель-Шікмона була чимось на кшталт спільного підприємства: промисловим об’єктом, який контролювався Ізраїльським царством і яким керували кваліфіковані фінікійські робітники, кажуть дослідники.
Дослідження, опубліковане в червні в журналі Інституту археології Тель-Авівського університету Tel Aviv, пропонує рідкісне розуміння тісних зв’язків між стародавніми ізраїльтянами та фінікійцями (
Golan Shalvi, Ayelet Gilboa. Between Israel and Phoenicia: The Iron IIA–B Fortified Purple-dye Production Centre at Tel Shiqmona. Tel Aviv. Journal of the Institute of Archaeology of Tel Aviv University Volume 50, 2023 — Issue 1).
Дослідження також проливає світло на економічне підґрунтя експансії Ізраїльського царства, яке мало стати великою регіональною державою в середині залізного віку (або періоду Першого Храму, якщо віддати перевагу посиланням на біблійну хронологію).
Мішанина культур
Відтоді, як у 1960-х роках тут почалися розкопки, крихітне поселення площею менше одного гектара являє собою головоломку для археологів. Його шари датуються приблизно XI-VI століттями до нашої ери, що відповідає більшій частині залізного віку. Значна частина кераміки, знайденої в Шікмоні, була типовою для фінікійської культури, яка тоді процвітала на узбережжі сучасного північного Ізраїлю та Лівану, та заснувала колонії в Середземному морі. Але Шікмона також містила архітектурні елементи, такі як казематна стіна, що її оточувала, і трикімнатні будинки, типові для ізраїльських місць усередині країни.
Чи було це місце фінікійським чи ізраїльським? І навіщо протягом століть будувати та відбудовувати те, що здається фортецею на скелястій ділянці узбережжя, яка не була безпечною гаванню для кораблів?
Відповідь на це останнє запитання була відома з 2017 року, коли дослідники взяли зразки фіолетових плям, знайдених на десятках глиняних чанів у Шікмоні, і підтвердили, що пігмент справді був царським пурпуром, який у давнину старанно видобували з морських молюсків роду мурекс (лат. Murex) (Посилання на
дослідження). Очевидно, Шікмона була одним із найважливіших місць виробництва барвника, відомого в Біблії як арґаман, який прикрашав дорогоцінні тканини, як-от завісу в Першому Храмі (2 Хронік 3:14) чи одяг царів та імператорів.
Але залишилися питання щодо того, хто контролював Шікмону протягом приблизно півтисячоліття її діяльності.
"Коли ви подивитесь на це місце, перше, що побачите, — це більш значні та привабливі знахідки, і це переважно фінікійські артефакти. Фінікійська кераміка дуже гарно виготовлена, часто червона та блискуча або біхромна, набагато більш вражаюча, ніж повсякденні знаряддя Ізраїльського царства", — пояснює Ґолан Шалві.
Отже, спочатку Шалві та Гільбоа також були переконані, що Шікмона була фінікійським місцем, де виробляли царський пурпур, що також узгоджувалося з традиційно тісним зв’язком між цією прибережною левантійською культурою та фарбувальною промисловістю. Хоча ми не знаємо, як фінікійці називали себе (або чи вони взагалі ідентифікували себе як єдиний народ), їхнє ім’я є винаходом грецьких письменників, яке походить від слова “фойнікс”, що означає пурпурно-червоний відтінок і, ймовірно, є натяком на галузь, яка заробила їхній капітал.
Але нещодавно з'ясувалося, що в Шікмоні фінікійці були не одні.
"Переглянувши тисячі артефактів, у тому числі кожен уламок кераміки, знайдений під час розкопок, і з’ясувавши, до якого шару та якого періоду вони належали, ми зрозуміли, що в Шікмоні картина складніша", — розповідає Шалві.
Шікмона справді почалася як фінікійське село в ранньому залізному віці, але в середині ІХ століття до нашої ери ситуація різко змінилася. Матеріальна культура, датована тим часом, стала сумішшю ізраїльської та фінікійської кераміки, а над стародавнім селом була побудована казематна стіна. Цей тип укріплень, що складається з подвійної стіни навколо поселення, яка створює внутрішні камери, відомий з таких ізраїльських місць, як Меґіддо та Хацор.
Правда, археологи часто застерігають, що знайдені "горщики не завжди дорівнюють народу". Іншими словами, фінікійці в Шікмоні, можливо, просто скопіювали ізраїльське укріплення (як вони справді згодом зробили у своїх колоніях в Іспанії та в Карфагені) і з якоїсь таємничої причини вирішили імпортувати багато ізраїльської кераміки нижчої якості, щоб використовувати її поряд зі своїм посудом вищої якості. Але ця унікальна суміш ізраїльської та фінікійської культури не зустрічається більше ніде, зазначає Шалві.
Здається, протягом двох століть залізного віку Ізраїльське царство контролювало значну частину ринку дорогоцінного барвника. Шалві зазначає, що кількість багряних посудин, знайдених на невеликому місці Шікмони, набагато більша, ніж те, що було знайдено в інших місцях, які брали участь у виробництві барвника. Не менш значущою є присутність кіпрської кераміки ІХ століття до нашої ери, що є ознакою того, що Шікмона була глибоко залучена в міжнародну торгівлю, каже вчений, і постачала пурпурні вироби, головним чином нитки, пофарбовані у пурпурний колір, на Кіпр і в Ліван, а також для соціально-політичних еліт і багатих жителів Ізраїльського царства та його сусідів.
Історія пурпурового кургану
Аєлет Гільбоа і Ґолан Шалві представляють повну історичну історію цього теля — кургану за цей період. Історична реконструкція свідчить про те, що Ізраїльське царство заволоділо фінікійським виробничим майданчиком і перетворило його на найбільший і найважливіший виробничий майданчик, відомий у Середземноморському басейні.
Історія кургану висвітлює період розквіту Ізраїльського царства в період між серединою ІХ і серединою VIII століття до нашої ери. Ґолан Шалві зазначив, що повний набір знахідок розповідає більш складну історію, ніж те, що можна зрозуміти на перший погляд.
"На початку залізного віку, в ХІ столітті до нашої ери, фінікійці оселилися та заснували невелике місце для виробництва пурпуру. Протягом цього періоду матеріальна культура визначається лише як фінікійська, і місцеве виробництво пурпуру відбувається на місці в обмеженому масштабі", — сказав Шалві.
У якийсь момент у середині ІХ століття до н. е., приблизно в той самий час, коли цар Ахав зійшов на престол Ізраїльського царства, фабрика була покинута та, можливо, зруйнована. На руїнах села був побудований новий комплекс, укріплений казематною стіною.
Коли вчені виявили докази значно більшого виробництва червоного пурпуру, поряд з ними серед керамічних знахідок було знайдено багато повсякденних інструментів і печаток, що містили ізраїльські ознаки разом із фінікійськими. Нове розуміння картини дає змогу зрозуміти унікальну та захоплюючу історію місця від маленького фінікійського села, де виробляли пурпур, до укріпленої та запланованої фабрики під контролем Ізраїлю, де фінікійці залишалися досвідченими майстрами, відповідальними за виробництво пурпуру.
Нова пропозиція вчених відповідає геополітичним змінам того часу в регіоні. Якщо подивитися на ширший історичний контекст Леванту середини ІХ століття до нашої ери, з’являється більш очевидне пояснення. Цей період ознаменувався піднесенням Ізраїльського царства за правління династії Омрідів, очолюваної царем Омрі, а пізніше його сином Ахавом. Біблія стверджує, що століття тому це царство було частиною великої монархії Давида і Соломона, яка охоплювала як Юдею зі столицею в Єрусалимі, так і Ізраїль.
Більшість вчених сьогодні ставлять під сумнів існування біблійної Об’єднаної монархії, враховуючи, що археологічних чи історичних доказів цього мало або зовсім немає. Але, хоча археологічних доказів монархії Давида та Соломона бракує, Ізраїль та Юда, як окремі (і часто суперницькі) царства, добре засвідчені археологічно, а також позабіблійними документами, створеними самими ізраїльтянами або сусідніми народами, такими як ассирійці, моавітяни тощо.
І хоча Біблія наголошує на першості Єрусалиму та Юдеї, більшість дослідників погоджуються, що Ізраїль зі столицею в Самарії був справжньою владою в регіоні, особливо починаючи з династії Омрідів у ІХ столітті до нашої ери. З його основних земель навколо Самарії, на сучасній північній частині Західного берега та в родючій Ізреельській долині Ізраїль розширювався в усіх напрямках, до сучасної Йорданії та Сирії, на південь за рахунок Юдеї та, звичайно, до моря на заході. Омріди скрізь, де б вони не були, залишали свій слід, будуючи монументальну архітектуру (яку попередні покоління археологів спочатку приписували Соломону), і реорганізовуючи економіку, щоби вона служила потребам держави, що розвивалася.
Тож має сенс зробити висновок, що Шікмона також потрапила під контроль Омрідів, що пояснює будівництво казематної стіни та ізраїльську кераміку на цьому місці, роблять висновок Шалві та Гільбоа. Що є аномальним, так це продовження присутності фінікійської матеріальної культури, відзначають вони.
У Тель-Дорі, стародавньому портовому місті всього за кілька кілометрів на південь від Шікмони, ізраїльтяни також захопили владу, і з середини ІХ століття до нашої ери фінікійська культура зникла з поселення, кажуть дослідники. Різниця в тому, що в той час Тель-Дор не був центром виробництва царського пурпуру, додають вони.
До речі, незрозуміло, чи захоплення Омрідами було насильницьким, чи попереднє фінікійське село було покинуто незадовго до прибуття ізраїльтян, додає він. Як би там не було, ізраїльтяни побудували казематну стіну навколо цього місця, але спочатку нічого іншого всередині не будували. "Ми знаходимо ознаки великої активності всередині стіни, але ніякої архітектури на цьому етапі, тому те, що вони захищали стіною, — це сама промисловість, а не люди чи конкретна будівля", — каже Шалві.
У наступні століття події в Шікмоні тісно пов’язані з тим, що ми знаємо про історію Ізраїльського царства. Це місце було знищено наприкінці ІХ століття до нашої ери, коли Омріди занепали, а частини Ізраїлю були тимчасово втрачені внаслідок вторгнення під проводом арамейського царя Газаїла з Дамаску.
Проте Ізраїль швидко оговтався від цієї невдачі за нової династії Німшидів, як і Шікмона, де казематна стіна була перебудована, а територія розширена шляхом будівництва трикімнатних будинків, ще однієї відмінної риси ізраїльської архітектури.
Цей період у першій половині VIII століття до н. е. став піком територіальної експансії та процвітання Ізраїльського царства за часів правління Йоаша та Єровоама II, його сина, і розвиток промислового району Шікмони, ймовірно, можна віднести до цєї монархії, каже Шалві. Шікмона була знову зруйнована в другій половині VIII століття до н. е. або під час внутрішньої боротьби за владу, яка послідувала за чотирма десятиліттями правління Єровоама II, або під час наступних ассирійських вторгнень, які означали кінець Ізраїльського царства.
Виробництво царського пурпуру в Шікмоні відновилося під егідою Ассирійської імперії в VII столітті до нашої ери. У пізніші періоди, особливо у візантійські часи, Шікмона була розширена в справжнє місто, але місцеві жителі більше не займалися виробництвом барвників.
Як отримати дорогоцінний пігмент
З огляду на те, що досі не було знайдено жодної іншої фабрики царського пурпуру цього періоду в Ізраїлі, Лівані чи всьому Середземноморському басейні (є давніші чи більш пізні місця), цілком можливо, що в цей час Ізраїль володів квазімонополією на виробництво арґаману і техелету, синього пігменту, який також виробляють з равликів роду Murex.
У Біблії згадується, що ці барвники відігравали важливу роль у ритуалах стародавніх євреїв. Обидва пігменти описані як такі, що використовувалися для виготовлення парохет — завіси, що відділяла Святе від Святого Святих у Храмі Соломона: “І зробив він завісу, блакить, і пурпур, і червень, і віссон, і наробив на ній херувимів” (2 Хронік 3:14).
Окрім того, Всевишній у книзі Числа 15:38 наказує народу Ізраїля прикрашати цицит, китиці свого одягу, ниткою, пофарбованою техелет: “Промовляй до Ізраїлевих синів, та й скажи їм: Нехай вони зроблять собі кутаси на краях своїх одеж, вони й їхні покоління, і дадуть на кутаса поли блакитну нитку. І буде вона вам за кутаса, і будете бачити його, і пам'ятатимете всі Господні заповіді, і виконаєте їх, і не будете оглядатися за серцем своїм та за очима своїми, за якими йдучи, ви зраджуєте, щоб згадували ви та виконували всі Мої заповіді, і будьте святі для вашого Бога!” (Числа 15:38-40). До речі, символічне значення цицит відображають і блакитні смуги на сучасному прапорі Ізраїлю.
"Цей колір був одним із найдорожчих комерційно доступних речей і справді створив багато багатства, — пояснив Ґолан Шалві. — Це також колір, який має історичне та священне значення для євреїв".
Він зазначив, що в кількох історичних звітах цього періоду згадується військова та економічна сила Ізраїльського царства, але нещодавні розкопки конкретно ілюструють, як царство могло рости в економічному сенсі. "Це розширює наше розуміння картини з практичної точки зору та допомагає пояснити, як ізраїльтяни досягли такого рівня економічної могутності", — сказав Шалві.
Аєлет Гільбоа зазначив, що це найкраще місце вздовж ізраїльського узбережжя з найкращими умовами для молюсків, які виробляють барвник: "Тут горний хребет Кармель продовжується в море, тому поверхня скель під водою досить висока, і отримати доступ до мушлів дуже легко".
Справжній фіолетовий арґамановий барвник і пов’язаний з ним варіант лазурового техелету десятки разів згадуються к в Єврейській Біблії (Танаху), так і на циліндрі Сеннахериба (690 р. до н. е.), а також в інших історичних документах.
Глибокий фіолетовий колір асоціюється з царською владою та священством, а також з текстилем, який використовувався в Скинії та Храмі: “І поставиш скинію згідно з приписами, як тобі показано на горі. І зробиш завісу з блакиті, і пурпуру, і червені та з суканого віссону. Мистецькою роботою зробити її з херувимами” (Вихід 26:30-31).
У 2021 році ізраїльські дослідники оголосили про виявлення трьох текстильних клаптиків біля південного краю Ізраїлю, пофарбованих описаною в Біблії фарбою королівського фіолетового арґамана, і датували їх приблизно 1000 роком до нашої ери — епохою царя Давида. (Докладніше про цю знахідку читайте в статті на сторінці Біблійної археології
“Царський одяг: в Ізраїлі знайшли пурпурову тканину часів Першого Храму”). Ці фіолетові волокна наразі є найдавнішим відомим прикладом фіолетового барвника, виявленого в Ізраїлі, оскільки відкриття в Тель-Шикмоні датуються кількома століттями пізніше.
Барвник виготовляється з трьох типів морських молюсків, які мешкають на цьому ізраїльському узбережжі: пурпурний, або колючий мурекс (Murex brandaris), смугастий мурекс (Murex trunculus) і черепашка червонорота (Murex haemastoma). За словами Гільбоа, смугастий мурекс найбільш поширений і становить більшу частину пігмента. У 2018 році на спеціальній виставці в Музеї біблійних земель в Єрусалимі під назвою "З ясного неба" були представлені деякі мушлі равликів смугастого мурекса (Мurex trunculus), викопані на місці Тель-Шікмони. Отвори в черепашках показують, де була витягнута залоза равлика, кожна з яких давала лише мізерну кількість рідкісного та дуже бажаного пігменту.
Кожна залоза молюска виробляє менше грама барвника, тому для отримання одного кілограма барвника потрібні тисячі або навіть десятки тисяч равликів. Деякі експерти з організації Ptil Tchelet, яка виробляє цицит з мурексу, вважають, що цей барвник коштував у 20 разів більше його ваги в золоті.
Колір пігменту настільки стійкий, що може залишатися незмінним протягом тисяч років, тобто пофарбовані волокна 3000 років тому зберігають свій яскравий відтінок. Залежно від того, як довго фіолетовий колір перебував на сонці під час процесу виробництва, колір барвника може варіюватися від яскраво-блакитно-зеленого до насиченого пурпурно-червоного.
"Цей фіолетовий колір ніколи не тьмяніє, а технологію, яка дозволяє фарбувати волокна, ймовірно, винайшли в Леванті, хоча люди зазвичай приписують її ліванським фінікійцям", — сказав професор Аєлет Гільбоа.
Фіолетовий барвник часто називають "тирським пурпуром", оскільки вважається, що він походить із фінікійського приморського міста Тир, що на території сучасного Лівану. Його виробництво було одним із головних двигунів економіки фінікійців. Тир знаходиться приблизно за 50 кілометрів на північ від Хайфи та за 80 кілометрів на південь від Бейрута.
Римський історик та архітектор Марк Вітрувій Полліон описав цей колір у своїй праці "Десять книг про архітектуру", опублікованій близько 27 року до нашої ери, приблизно через 1000 років після того, як фабрика Тель-Шикмона вже була запущена в експлуатацію: “Тепер я розповім про фіолетовий колір, який, понад усі інші кольори, справляє чудовий ефект не менш через свою рідкість, ніж через свою досконалість. Його видобувають із морської мушлі, яка дає багряну фарбу, і має властивості, не менш незвичайні, ніж будь-яке інше тіло. Він не в усіх місцях, де його знаходять, має однакову якість кольору; але змінюється в цьому відношенні відповідно до курсу сонця”.
Повертаючись до залізного віку, Шалві каже, що не буде великою натяжкою припустити, що Шікмона постачав царський фіолетовий і блакитний текстиль для храмів у Ізраїльському царстві та його сусідів. Оскільки це була найактивніша фабрика з виробництва пурпуру та найближча до Єрусалиму, і фактично єдина, відома нам із тих періодів, вона, швидше за все, була престижним постачальником барвників для Єрусалимського Храму.
У будь-якому випадку, Шікмона пропонує нам інформацію про "передісторію" біблійних історій та історичних записів про процвітання та могутність Ізраїльського царства, що дозволило йому утримуватися протягом двох століть проти експансіонізму Ассирійської імперії та інших великих держав у регіоні.
"Ми раптом бачимо економічну сторону цієї влади: звідки Ахав узяв усі свої колісниці? Звідки взялося процвітання, яке дозволило їм побудувати такі монументальні речі? — каже Шалві. — Очевидно, що не все це походить з Шікмони, але це місце, безумовно, відіграло роль у перетворенні цього царства на одну з головних регіональних держав того часу".
Реконструкція історії Шікмони, зроблена Шалві та Гільбоа, є "цілком обґрунтованою" та вперше об’єднує розрізнену інформацію з численних розкопок на цьому місці за останні десятиліття, каже доктор Омер Сергі, старший викладач археології Тель-Авівського університету.
У той час як ми дізналися з розкопок у Мегіддо та Тель-Рехові в Ізреельській долині, що стародавній Ізраїль мав взаємодію з узбережжям, Шікмона проливає пряме світло на відносини цього царства з територією, і зокрема з фінікійцями, каже Сергі, який не брав участі в дослідженні, але розкопав кілька ізраїльських місць.
Знахідки відображають дуже тісні зв’язки, на які натякає Біблія, наприклад, у тому факті, що цар Ахав був одружений на Єзавелі, доньці царя Тиру, одного з наймогутніших фінікійських міст-держав. Але досі нам не вистачало прямих доказів цих зв’язків як через те, що ми не мали достатньо інформації з північного узбережжя Ізраїлю, так і через ворожнечу між сучасним Ізраїлем і Ліваном, який був головним територіальним центром фінікійської культури, каже Сергі.
Раби чи привілейовані робітники?
Залишається відкритим питання про характер динаміки влади між ізраїльськими керівниками Шікмони та фінікійськими робітниками. Чи були перші жорстокими наглядачами, а другі — поневоленими місцевими жителями?
Це неможливо знати напевно, але в наш час існує тенденція вірити, що поневолені люди побудували все в стародавньому світі, зауважує Шалві. Археологи розвіяли деякі з цих міфів. Наприклад, тепер ми знаємо, що навіть великі піраміди Єгипту не були побудовані рабами. Варто згадати і стародавні міднеплавильні заводи в едомських копальнях Тімни, що на півдні Ізраїлю. Вчені нещодавно також виявили, що тут працювали кваліфіковані робітники, яких годували дорогою їжею та одягали в шикарні тканини, включно з пофарбованими у царський пурпур.
За словами Шалві, подібне, ймовірно, було і в Шікмоні. “Я не можу вам сказати, чи були вони задоволені захопленням Ізраїлем, — каже він. — Але ми можемо припустити, що це були кваліфіковані робітники, які хотіли заробляти на життя, тому обидві сторони були зацікавлені в тому, щоби галузь працювала”.
"Ізраїльське царство визнало дивовижний економічний потенціал торгівлі розкішшю — арґаманом, або царським пурпуром, і хотіло отримати шматок пирога", — додає Шалві. Але виготовлення барвника — це виснажливий процес, який включає збір тисяч мушель для отримання невеликої кількості продукту та складну обробку для закріплення кольору на текстилі.
"Фінікійці загалом завжди перевершували всі народи, і [експортом] пурпурно-фарбованих виробів найбільше цінувався тирійський пурпур, — писав Страбон, грецький географ та історик, який жив з 64 року до н. е. — Молюсків, з яких їх добувають, виловлюють біля узбережжя, і тиряне мають у великій кількості інші реквізити для фарбування. Велика кількість фарбувальних робіт робить місто неприємним місцем проживання, але найвища майстерність людей у цьому мистецтві є джерелом його багатства".
"Це дуже традиційна галузь, яка вимагає глибоких знань хімії. Крім того, це дуже смердюча робота, і не всі охоче нею займаються, — каже археолог. — Виробником царського пурпуру не стаєш одразу… Ви дійсно повинні бути людиною, яка розуміє море, і це знання, яке передається через покоління, [і це було] набагато раніше, ніж ізраїльтяни прийшли до влади. Ізраїльтяни — люди внутрішніх районів, високогір’я, а не моря".
Іншими словами, нові ізраїльські правителі вимагали досвіду місцевих фінікійських робітників, щоби підтримувати видобутку пурпурного барвника.
"Незвичайне поєднання ізраїльської та фінікійської матеріальної культури свідчить про адміністративне поглинання Шікмони ізраїльтянами, щоб скористатися економічним потенціалом цього місця, тоді як ті, хто продовжував там працювати, були фінікійцями", — каже Шалві.
"Знахідки в Тель-Шікмоні показують, що величезний економічний потенціал виробництва блакитного та фіолетового кольорів спонукав Ізраїльське царство здійснити завойовницькі походи також до моря на заході та взяти під контроль джерело легендарного багатства фінікійців від виробництва пурпуру, — продовжують автори. — Оскільки добування пурпуру було навичкою, яка вимагала глибокого знайомства з морем, ймовірно, що виробництво залишалося в руках фінікійських робітників, які працювали згідно з правилами Ізраїльського царства. Ці висновки можуть пояснити незвичайне поєднання ізраїльської та фінікійської матеріальної культури в цих шарах".
"Історія біблійної Шікмони стає в рази складнішою та захопливішою, ніж ми думали спочатку, — підсумовують автори. — Це найзначніша фабрика з виробництва пурпурного волокна, знайдена на сьогоднішній день з того періоду, з обсягом виробництва, який на порядки перевищує будь-яке інше відоме місце. Крім того, у ньому розповідається про підйом і падіння Ізраїльського царства протягом століть, економічні інтереси царства, експансію на захід і складні відносини з фінікійцями".
Переглянути відео про виготовлення барвника техелет можна
за посиланням.
Олександра Обревко
Джерело: Біблійна археологіяЗа матеріалами Haaretz, The Times of Israel та The Jerusalem Post Фото: Golan Shalvi, Michael Eisenberg, Ken Feisel, lowshot, Jonathan J. Gottlieb, Julie Mendelsohn, Fæ; Moshe Caine, Dafna Gazit, Clara Amit/Israel Antiquities Authority; Amira Karaoud/Reuters; University of Haifa; Ptil Tekhelet; Wikimedia Commons
Телеграм-канал https://t.me/bibliinaarkheolohiia і першими дізнавайтеся про нові відкриття у царині біблійної археології.#біблійна_археологія#bibliinaarkheolohiiaФото
001 Біблійна Шікмона: дуже маленьке місце залізного віку на півночі Ізраїлю, яке могло мати вирішальне значення для економіки Стародавнього Ізраїлю. Фото Michael Eisenberg. Джерело:
https://www.haaretz.com/archaeology/2023-06-21/ty-article/archaeologists-discover-secret-to-the-prosperity-of-the-biblical-kingdom-of-israel/00000188-dda6-df52-a79d-dda704dc000002 Карта Середземноморського узбережжя Ізраїлю та Тель-Шікмони. Фото Ken Feisel. Джерело:
https://www.archaeology.org/issues/403-2011/letter-from/9133-israel-purple-dye03 Тель-Шікмона, де археологи знайшли загадкову суміш ізраїльської та фінікійської матеріальної культури. Фото lowshot. Джерело:
https://www.haaretz.com/archaeology/2023-06-21/ty-article/archaeologists-discover-secret-to-the-prosperity-of-the-biblical-kingdom-of-israel/00000188-dda6-df52-a79d-dda704dc000004 Карта місця розташування Тель-Шикмона, яка показує території, де були знайдені сліди фіолетового барвника (з дозволу Хайфського університету). Червоним показана казематна стіна, темно-червоним — типові трьохчастинні ізраїльські будинки, ліловим — сліди фіолетового барвника. Джерело:
https://www.timesofisrael.com/purple-from-holy-temple-objects-traced-to-snail-guts-at-3000-year-old-haifa-factory/#05 Старовинна кераміка, пофарбована пурпуром, біла та пофарбована пігментом вовна. Фото: Jonathan J. Gottlieb, Julie Mendelsohn. Джерело:
https://www.haaretz.com/archaeology/2023-06-21/ty-article/archaeologists-discover-secret-to-the-prosperity-of-the-biblical-kingdom-of-israel/00000188-dda6-df52-a79d-dda704dc000006 Кераміка, пофарбована царським пурпуром, з Шікмони. Фото University of Haifa. Джерело:
https://www.jpost.com/archaeology/article-74697707 Кераміка, пофарбована царським пурпуром, з Шікмони. Фото Golan Shalvi. Джерело:
https://www.haaretz.com/archaeology/2023-06-21/ty-article/archaeologists-discover-secret-to-the-prosperity-of-the-biblical-kingdom-of-israel/00000188-dda6-df52-a79d-dda704dc000008 Розкопки в Тель-Шікмоні. Фото Golan Shalvi. Джерело:
https://www.haaretz.com/archaeology/2023-06-21/ty-article/archaeologists-discover-secret-to-the-prosperity-of-the-biblical-kingdom-of-israel/00000188-dda6-df52-a79d-dda704dc000009 Реконструйована фінікійська кераміка, знайдена в Тель-Шикмоні. Фото University of Haifa. Джерело:
https://www.timesofisrael.com/purple-from-holy-temple-objects-traced-to-snail-guts-at-3000-year-old-haifa-factory/#010 Реконструйована фінікійська кераміка, знайдена в Тель-Шикмоні. Фото University of Haifa. Джерело:
https://www.hayadan.org.il/the-lost-soda-of-biblical-shikmona-is-revealed-2202191 011 Черепашки молюсків роду Murex, Тель-Шікмона, Залізний вік II, X-VII століття до нашої ери. Фото Israel Antiquities Authority/Moshe Caine. Джерело:
https://www.timesofisrael.com/linking-ancient-snails-to-an-israeli-flag-in-space-a-common-thread/012 Засолені залози мурексу висихають на сонці під час процесу виробництва барвника, відомого як тирський пурпур. Туніс. Фото Amira Karaoud/Reuters. Джерело:
https://www.jpost.com/archaeology/article-746977013 Вовняні волокна з фіолетовим барвником 3000-річної давнини. Знайдені в Тімні на півдні Ізраїлю. Фото Dafna Gazit/Israel Antiquities Authority. Джерело:
https://www.timesofisrael.com/purple-from-holy-temple-objects-traced-to-snail-guts-at-3000-year-old-haifa-factory/#014 Вовняне руно, пофарбоване в різні кольори барвником, отриманим із моллюсків Murex trunculus. Фото Ptil Tekhelet/Moshe Caine. Джерело:
https://www.timesofisrael.com/linking-ancient-snails-to-an-israeli-flag-in-space-a-common-thread/0015 Цей 2000-річний шматок вовни, пофарбований синім кольором на основі мурексу, був знайдений у печері на західному березі Мертвого моря. Це одна із небагатьох збережених старовинних тканин, забарвлених цінним пігментом. Фото Clara Amit/Іsrael Antiquities Authority. Джерело:
https://www.archaeology.org/issues/403-2011/letter-from/9133-israel-purple-dye016 Тканина, оброблена справжнім пігментом з молюсків Murex trunculus. (Клара Аміт, люб’язно надано Управлінням старожитностей Ізраїлю). Фото Clara Amit/Іsrael Antiquities Authority. Джерело:
https://www.timesofisrael.com/linking-ancient-snails-to-an-israeli-flag-in-space-a-common-thread/017 Тканина, пофарбована в пурпур пігментами відповідних морських молюсків. Експонат Музею природної історії у Відні. Фото Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0. Джерело:
https://en.wikipedia.org/wiki/Stramonita_haemastoma#/media/File:Purple_Purpur_(retouched).jpg 018 Юдейське молитовне покривало таліт із китицями — цицит — з нитками, пофарбованими пігментом техелет у блакитний колір, виготовленим з молюсків Murex trunculus. Фото Ptil Tekhelet. Джерело:
https://www.facebook.com/Tekhelet 019 Глиняна клинописна табличка 600-500 років до нашої ери з інструкціями щодо фарбування вовни. В ній наведені рецепти для отримання блакитної та фіолетової вовни. Фото Fæ. Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0. Джерело:
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Cuneiform_tablet_BM62788.jpg 020 Рідкісна фреска із зображенням римських чоловіків, які беруть участь у релігійній церемонії, у тогах з червонувато-фіолетовими смугами. Фреска на будівлі за межами Помпеї, I ст. до н. е. Wikimedia. Суспільне надбання. Джерело:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Compitalia_fresco.jpg