Здорові зуби. Поради стоматолога

Здорові зуби. “Якщо ви здорові, то не потрібно відвідувати стоматолога кожні півроку” - так стверджують дослідники університету Данді, які проаналізували дані про здоров’я ротової порожнини близько двох тисяч осіб. "Огляд показує, що поточна практика планування шестимісячних оглядів для всіх пацієнтів не покращує здоров'я порожнини рота”, – зазначає керівник дослідження Патрік Фі. Щоправда, більшість стоматологів не погоджуються з такими висновками науковців та рекомендують проводити профілактичні огляди щопівроку. Як зберегти свої зуби здоровими та коли варто зробити візит до дантиста, особливо в умовах пандемії, дивіться у сюжеті.

Здорові зуби. Стоматолог… Якщо у вас після цього слова почали бігати мурашки по спині, то вірогідніше за все, у вас дентофобія - страх візита до стоматолога. Цим страждають близько третини населення планети. Однак чи такий страшний вовк, як його малюють? Більшість стоматологів дотримуються думки, що профілактичні візити потрібно робити раз на півроку. Це допоможе виявити хворобу та дозволить провести якісне лікування.
Олена Финкевич, стоматологиня-терапевтка: “Ми знаємо, що зубки вражає карієс. Але у карієсу є ускладнення. І якщо карієс не виявити вчасно і не вилікувати, то він дійде до нерва. Я думаю, багато з цією проблемою стикалися, коли зуб починає гостро боліти. Ми можемо навіть не спати вночі. Не дуже хороші прояви. Це може привести навіть до видалення зуба”.
Карієс - одне з найпоширеніших захворювань ротової порожнини. Адже близько дев’яноста відсотків людей мають зуби, вражені цим захворюванням. У дитячому віці воно посідає перше місце серед хронічних захворювань. А тому робимо висновок, що починати піклуватися про зуби потрібно якомога раніше.
Олена Хрустальова, стоматологиня-терапевтка: “Здоров'я зубів в принципі потрібно зберігати у внутрішньоутробному періоді, починати займатися профілактикою”.
На здоров’я дитини, зокрема на зуби, впливає стан та звички мами. Під час вагітності жінці варто приділяти особливу увагу способу життя. А коли дитина народилася, то піклуватися про її ротову порожнину потрібно з перших днів життя. Таким чином закладеться міцне підґрунтя для росту здорових зубів.
Ксенія Литвиненко, стоматологиня-гігієністка: “Є спеціальні силіконові дитячі щіточки, які потрібно надягати на пальчик і акуратно вичищати зубок. Є спеціальні пасти, але вони більше схожі на гель, заснований на травах. Тобто зубки потрібно чистити і привчати дитину з першого зуба їх очищати”.
Правильна гігієна ротової порожнини - запорука її здоров’я. Чистити зуби потрібно щонайменше двічі на день після прийому їжі. Тримайте щітку так, як тримаєте ручку та круговими чи вимітаючими рухами ретельно очищуйте кожний зуб. Для важкодоступних місць лікарка радить використовувати маленькі щіточки та спеціальну зубну нитку.
Ксенія Литвиненко, стоматологиня-гігієністка: “Якщо вибирати ополіскувач, то він повинен бути без спирту. Щіточку бажано брати м'яку, тому що м'якою щіткою можна чистити в області ясен, не травмуючи їх при цьому. Адже багато хто вважає, що, якщо щітка жорстка, то вона добре почистить зуби. Ні”.
Проте, навіть при найретельнішому догляді утворюється наліт, який, у свою чергу, шкодить зубам та стає причиною розмноження бактерій. Якщо вчасно його не позбутися, то з’являться “зубні камені”, кровоточивість ясен, неприємний запах із рота. Тому, крім домашнього догляду, який проводиться щодня, стоматологи радять робити професійну чистку.
Ксенія Литвиненко, стоматологиня-гігієністка: “Під час процедури знімаються тверді зубні відкладення. Потім зуби очищаються від м'якого і пігментованого зубного нальоту. Потім зубки поліруються і наноситься спеціальна реміналізіруюча терапія. Ця терапія спрямована на зміцнення емалі зубів і зняття чутливості”.
Частота проведення такої процедури індивідуальна. Зазвичай достатньо одного разу щопівроку. Однак тим, хто носить брекет-системи чи мають ортопедичні конструкції, стоматолог радить робити професійну чистку частіше.
Інна Сокольська, кореспондент: Ну що ж, тепер моя черга. Чесно кажучи, трохи хвилююся. Але впевнена, що все буде добре.
Коли зуби вже уражені хворобою, то цьому також можна зарадити, якщо якомога швидше звернутися до лікаря. Зазвичай лікування карієсу відбувається у декілька етапів. За необхідності лікар проводить знеболення, далі хворий зуб ізолюють, щоб зробити процедуру більш комфортною. Наступним етапом є препарування, тобто видалення уражених місць. Опісля лікар ставить фотополімерну пломбу та коригує її.
Олена Финкевич, стоматологиня-терапевтка: “На жаль, є один момент, про який забувають пацієнти - це те, що пломба не лікує карієс. Тобто вона тільки заміщає дефект. Тому, якщо в зубі є вже пломба, під нею може утворитися вторинний карієс''.
Якщо ж ви боїтесь відвідин стоматолога, то цьому також можна зарадити. По-перше, завітайте до лікаря, щоб просто поспілкуватись. Поставте спеціалісту питання, що вас хвилюють. Зрозумійте наскільки комфортно вам працювати з цим лікарем. Розкажіть про ваші страхи. Таким чином лікар зможе підібрати комфортний план лікування.
Олена Финкевич, стоматологиня-терапевтка: “Якщо, звичайно, пацієнт дуже сильно переживає і дуже недовірливий, то перед візитом, вже безпосередньо перед лікуванням, я не виключаю, що можна прийняти заспокійливі препарати м'якої дії, але це буде комфортно навіть для лікаря”.
Не варто забувати, що стан зубів залежить від способу життя та загального стану здоров’я людини. Шкідлива їжа з великою кількістю цукру, паління, вживання алкоголю шкодить зубам та сприяє появі карієсу. Мікроорганізми, що розвиваються у ротовій порожнині, можуть спричинити погіршення стану травної, серцево-судинної систем, зашкодити суглобам. Щоб уникнути цього, варто дотримуватися здорового способу життя.
Олена Хрустальова, стоматологиня-терапевтка: “Потрібно добре і правильно відпочивати. Вчасно лягати спати. Вживати певні продукти харчування, які містять багато вітамінів і мікроелементів. Потрібно вести повноцінний здоровий спосіб життя”.
Особливо корисними для зубів є тверді овочі та фрукти: буряк, морква, яблука, цитрусові, зелень, горіхи, молочні продукти, мед. Вони багаті вітамінами групи В, D, E, K. Містять кальцій, калій, магній, натрій, фосфор, йод, фтор, залізо. А тому вживайте їх, щоб забезпечити свій організм необхідними речовинами. Пийте більше звичайної води та уникайте газованих напоїв, кави та алкоголю.
Інна Сокольська, кореспондент: Не нехтуйте профілактичними оглядами та піклуйтеся про свої зуби, адже безкоштовно ми їх отримуємо лише двічі в житті. Бережіть своє здоров’я.
Інна Сокольська, Олександр Федоров, Харків, “Вісті надії”

Відео

Здорові зуби. Поради стоматолога

Рокфеллер був один з благодійників засновника Сполучених Statesthe Фонду Рокфеллера, який пожертвував великі суми на медичне дослідження, зокрема, для боротьби з жовтою лихоманкою.

далі
Зимовий лижний відпочинок в Карпатах, це — "SKI CAMP"!