Великдень. Україна святкує Пасху. Українці про свято

Переглянути відео

Пасха в Україні - це день, коли зазвичай і нерелігійні люди знаходять привід для святкування. Українці традиційно вітають один одного: “Христос воскрес - воістину воскрес!” Що це значить, пояснити можуть далеко не всі. Щоб розібратися, що українці знають про свято Пасхи, ми поставили їм прості питання.
Сергій, перехожий:
- Що ми святкуємо на Пасху?
- Це релігійний празднік, це релігійне свято, закінчення поста.
Антон, перехожий: "Просто праздную, покупаю пасочки разговеюсь, в церковь не хожу."
- А ти знаєш, яка історія пасхи?
- Ні, не знаю.
Геннадій, перехожий:
- Яке значення християни вкладають в те, що Христос воскрес? Що це дало для людей?
Дало надію, дало багато, всіх планів на життя, я б сказав, оці заповіді, які потрібно виконувати.
Діана, перехожа: "Христос воскрес, говорять - воістину воскрес, воскресіння Христа".
- А що це значить, хто такий Христос?
- Це Бог. Да?
- А для чого Він вмирав і воскресав?
- Мені спочатку треба було дізнатися, які будуть питання.
Сергій, перехожий: "Зв’язано з Ісусом Христом, ясно, що Ісус народився, всі святкують Його."
Павло, перехожий: "Це свято воскресіння Ісуса Христа - Сина, Господа нашого. Воскресіння Христа нам говорить про дві речі. Річ перша, що Господь Бог прийшов до нас на землю, взяв наші гріхи і помер за нас, за людство, а друга, сам факт воскресіння дає нам право сподіватися на життя після смерті."
Вадим, перехожий: "На Пасху ми святкуємо воскресіння нашого Господа Ісуса Христа, який на третій день, після того, як був повішений на Голгофі, воскрес нам на спасіння і нам на радість."
Щоб зрозуміти значення та образи Пасхи, потрібно заглибитись в історію. Це свято починається задовго до народження Ісуса Христа. Єврейський народ понад 400 років був у рабстві в Єгипті. Мойсей, за велінням Бога, пробує домовитися з фараоном, щоб вивести їх звідти. Правитель Єгипту не погоджується, і тоді єгиптян спіткали 10 страшних кар. Вода стає як кров, кишать жаби, налітають кровоссальні комахи, вимирає худоба, тіла людей покривають виразки. Після кожної кари Мойсей просить відпустити євреїв, та фараон погоджується тільки після найстрашнішого десятого покарання, коли помирають усі первістки в Єгипті. На останній карі ангел смерті «минає» будинки євреїв, які були відзначені кров'ю жертовного ягняти. Це ягня і є тією Пасхою, яка врятувала давніх євреїв. Саме слово “Пасха” означає “минати”, “пройти повз”. У стародавньому Ізраїлі існувала ціла система жертвоприношень, де Пасхальна жертва відігравала незамінну роль. Принісши її, язичник приєднувався до народу Божого та розумів принцип спасіння: щоб грішник міг жити, Божа справедливість і ненависть до гріха вимагала замісної жертви, яку символізувала заколена на жертівнику тварина.
Вадим Курат, пастор баптистської церкви "Дім Євангелія": "Під час існування Єрусалимського храму люди, які були обтяжені почуттям провини, гріха, приходили в храм і там приносили жертви, на жертовнику помирала якась тварина і це символізувало, що ця тварина помирала за гріхи цієї людини, тобто ця жертва знімала оцю провину з сумління цієї людини, але ми знаємо що ці жертви були недосконалими, вони не могли звільнити людей від гріха".
На згадку про давньоєврейську Пасху євреї мали здійснювати ритуальне жертвоприношення молодого ягняти, якого слід було спекти на вогні і з'їсти з мацою - прісними коржами і спеціями в сімейному колі протягом пасхальної ночі. Найперше Пасха символізувала звільнення Богом Стародавнього Ізраїлю з рабства. Нового значення це свято набуває з приходом у світ Сина Божого Ісуса Христа. Він утвердив обряд християнської Пасхи, вклавши месіанський зміст у знайомі Його сучасникам образи.
Микола Бойко, керівник Адвентистської церкви в Дніпровському регіоні: "Він запровадив вечерю Господню. І в рамках юдейського святкування Пасхи Він запропонував хліб чистий, без закваски, Він запропонував виноградний сік, як символ Своєї крові, як альтернативу, фактично, старозавітній Пасці. І Він сказав, що всякий раз, коли ви будете пити вино і їсти хліб, ви будете згадувати про Мою смерть, яка стала запорукою спасіння, прощення, очищення, миру, милості Господньої до кожного з нас."
Щоб допомогти людям звільнитися від полону гріхів, Ісус проживає непорочне життя, а потім добровільно йде на мученицьку смерть. Таким чином Він замінює собою жертву - ритуальне ягня, яке з’їдали ізраїльтяни на це свято. Жертва Господа є більшою. Нею Ісус Христос платить за гріхи всього людства, яке коли-небудь жило, живе і житиме на землі.
Микола Бойко, керівник Адвентистської церкви в Дніпровському регіоні: "Пасха - це Христос, заколений за нас. Тому, фактично, суть Пасхи - це чітке усвідомлення смерті Христа. Визнання спасіння через смерть Христа, саме завдяки смерті ягняти, Його крові. Саме завдяки цьому ми отримаємо спасіння, прощення, помилування і надію на вічне життя".
Зі смертю Ісуса на хресті святкування Пасхи набуло нового змісту: перемога над смертю завдяки жертві Ісуса Христа. А образ жертовного ягняти Ісус Христос переніс на себе: Він - "Агнець Божий, що бере на себе гріх світу".
Юрій Симоненко, магістр богослов'я, викладач міжнародного університету “Бачення”: "Если человек не осознает, что он грешник, что за него пролита кровь, что его грехи понесены на крест Голгофы Агнцем Божьим Мессией Христом, то само провозглашение “Иисус Воскрес” не дает ему силы к жизни, к воскресению к жизни, а цель Бога - как раз привести ко Кресту, где был распят Сын Божий, Иисус Христос. Цель Бога - показать, что то, что Иисус был распят лично за мои грехи, приводит меня верой к вечной жизни.
Свято Пасхи є актуальним і сьогодні. Це важливий привід згадати про те, що Бог дарував можливість звільнитися від гріха та мати надію на вічне життя. І віра у Спасителя може рятувати та давати надію, які б катаклізми не відбувалися на землі.
Вадим Курат, пастор баптистської церкви "Дім Євангелія": "Те, що відбувається не тільки в Україні, а й в цілому світі, можна порівняти зі станом учнів Ісуса Христа, які були свідками Його жахливої смерті на хресті. Після того, як Христос помер на хресті, вони були в повній прострації, в повній депресії, тому що їхній Учитель був мертвий. Вони боялися, що тепер їхня черга, тепер за ними прийдуть. І це був повний страх. Це те, що сьогодні переживають багато людей, коли вони бояться коронавірусу. Тобто загроза смерті, повна невизначеність, як бути, як жити далі. Але ми знаємо, що третього дня Христос воскрес, і Він з'явився серед учнів, і Він сказав їм “Шалом”, тобто “Мир вам” і після того, як вони пересвідчилися в тому, що Він дійсно воскрес, Він живий, з того моменту вони раділи. Є надія, і ця надія - в Христі Ісусі.
Ольга Мацканіч, Олег Зарубін, Черкаси, “Вісті надії”

далі
Китайські адвентисти жертвують рис малозабезпеченим сім'ям на Філіппінах