Розповідають ведучий програми Артем Щербанюк і продюсерка Діана Шаленик.
Звідки бере початок «Філософський камінь»?
Відповідає Артем Щербанюк:
Ідея програми «Філософський камінь» виникла у 2014 році, коли команда львівської студії телеканалу «Надія» вирішила створити креативний проєкт, головна мета якого – знайомити людей з Біблією.
Гасло, яке я запозичив у Клайва Льюїса, звучить так: «Говорити несерйозно про серйозне».
Головна місія полягала в популяризації біблійного світогляду, креаціонізму, розкритті складних місць Біблії, пошуку взаємозв’язку між наукою та Словом Божим – і все це у цікавому, інтелектуальному та водночас розважальному форматі. У цьому також полягає унікальність проєкту.
Як з’явився професор та інші герої замість ведучого чи проповідника, яких ми звикли бачити?
Ідея полягала саме в тому, щоб ведучим був не просто звичайний, реальний персонаж. Це мав бути образ науковця-дослідника – людини з елементами світогляду різних епох: трохи від Середньовіччя, трохи від епохи Відродження, а також дещиця сучасності – людини, яка шукає істину.
Це програма із серйозним меседжем, глибокими істинами та вкрапленням гумору – усе для того, щоб глядачеві було легше сприймати інформацію.
За 10 років існування цього проєкту
«Філософський камінь
» пройшов різноманітні етапи розвитку та реалізовувався в різних форматах.
Проте загалом програма охоплює три основні напрямки:
1.Біблійний напрямок: тут про глибоке дослідження Біблії.
2.Науковий напрямок: особливо вагомим є фокус на креаціонізм.
3.Історичний напрямок: тут про історію християнства, пророцтва та сучасну дійсність.
Ще одним важливим компонентом програми є відповіді на запитання глядачів.
Крім того, було започатковано серію спеціалізованих вебінарів, які представляють собою записи онлайн-інтерв’ю з провідними експертами в галузі Біблії, науки та історії.
«Врятували одна секунда й декілька сантиметрів!» – про цікавий випадок зі зйомок розповіла Діана Шаленик, продюсерка проєкту.
Це сталось під час зйомок сцени з професором Анатолієм, якого, звісно ж, грав Артем Шербанюк. Ми хотіли, щоб все було максимально реалістично. Руки міцно прив’язані до крісла, в роті краватка. «Не рухайся! Поправ світло! Ще дубль! Виривайся, кричи! Пробуй вирватися! Міцніше зв’яжіть!» – у кадрі мала бути повна безвихідь.
Раптом – брязк! І тарілка з вишуканого сервізу розбилася на дрібні шматочки. Оговтавшись від першого шоку, ми зрозуміли, що відірвалася направляюча шторка світлового приладу, який висів прямо над головою Анатолія. Ще через мить до нас дійшло, наскільки небезпечною могла бути ситуація, якби Анатолій (тобто наш ведучий Артем) нахилився хоча б на декілька сантиметрів вперед…
Збирали уламки тарілки і перезнімали сцену. Цього разу переляк в очах Анатолія був цілком щирим.
Глядачі «Філософського каменя» – це суцільні філософи та мудреці?
Спочатку ми орієнтувалися на дорослу, свідому аудиторію. Але згодом з’ясувалося, що наш проєкт цікавить також підлітків і дітей.
Як створюється програма?
Спочатку пишемо сценарій. Це завдання бере на себе Артем. Потім разом з режисером обговорюємо сценарій і думаємо, як втілити всі ідеї на екрані.
А далі залишається дрібниця – потрібно відзняти матеріал, де ведучий постає в різних образах, використовуючи всю свою акторською майстерність, іноді на різних локаціях. Після зйомок починається монтаж і додавання графіки та різних ефектів.
Продовжує Артем Щербанюк:
Багато цікавих ідей народжується прямо на знімальному майданчику, під час зйомок.
А звідки береться стільки креативу для зйомок?
Нас надихає сам проєкт, а ще часто натхнення приходить уже під час роботи.
Цікаво, а наскільки велика команда залучена до проєкту?
До складу нашої команди входять: ведучий (який також є сценаристом), режисер, інженер, оператори, дизайнерка костюмів та декорацій. Оскільки ми знімаємо на чотири камери, це повноцінний студійний проєкт. Загалом, наша команда складається з восьми осіб.
Яка серія програм є улюбленою для Вас як ведучого?
Найбільш цікавим форматом для мене була серія про суботу, яку ми зробили за мотивами відомого детектива Артура Конана-Дойла про Шерлока Холмса.
Це була повноцінна постановочна художня програма, де одна людина грала одночасно три ролі: ведучого, Шерлока і доктора Ватсона. Ця програма справді особлива. А ще цікавим був цикл про креаціонізм та еволюцію.
І на завершення: чого далі очікувати глядачу від «Філософського каменя»?
Зараз проєкт працює. Уже відзняли новий сезон про креаціонізм і зараз він на стадії монтажу. Зробити сезон повноцінно – справжній виклик, але все в руках всесильного Бога!
Запитання – Ангеліна Калінчук
Телеканал “Надія”Ютуб-канал телепрограми “Філософський камінь”
тут