Розповідає Станіслав Носов, керівник Адвентистської церкви в Україні
Розкажіть про діяльність Адвентистської церкви під час повномасштабного агресії проти нашої країни.
З початку повномасштабної війни в Україні церква активно бере участь у допомозі постраждалим. Пастори, пресвітери, члени церкви об'єдналися та з ранку до вечора служать людям. Найперше – це порятунок людей із гарячих точок. Наразі це Херсонщина, Харківщина, Донбас. Вивозимо потерпілих на безпечні території і розміщуємо у наших молитовних будинках, навчальних закладах, санаторіях, де створюємо умови для тимчасового проживання.
Наступний напрям – підтримка переселенців. За статистикою в Україні більше десяти мільйонів осіб вимушено покинули свої місця проживання. Наразі є більше трьох сотень пунктів при молитовних будинках де надається допомога продуктами харчування, хлібом, одягом та речами першої необхідності. У співпраці з благодійною організацією ADRA та Всесвітньою продовольчою програмою ООН, нужденним видають продуктові набори. Проводяться духовно-психологічні відновлювальні програми, щоб підтримати людей, які перебувають в кризовому та стресовому стані.
Також наші волонтери беруть активну участь у підтримці українських військових. Передають аптечки, санітарно-гігієнічні набори, медикаменти, спальники, каремати.
Для дітей і підлітків організовують спеціальні програми, щоб допомогти впоратися зі стресами та подарувати радість і відчуття безпеки, попри всі травматичні події. Діти розважаються, грають, спілкуються з наставниками, отримуючи духовну та психологічну підтримку. На території Буковини та Закарпаття організували молодіжні та дитячі табори. Адвентисти з Польщі організували табір для слідопитів, взявши на себе витрати.
В Україні є двадцять три адвентистські школи, дві з яких на тимчасово окупованій території. Заняття у більшості шкіл відбуваються офлайн. Форму навчання визначили батьки. В Бучі навчання відбувається онлайн, офлайн, а діти, які перебувають за кордоном навчаються екстерном, щоб отримати українські атестати і, повернувшись додому, вчитися у наших навчальних закладах.
Яка статистика жертв серед членів церкви?
Наразі відомо про п'ятьох загиблих і 19 зниклих безвісти. Надіємося, що вони знайдуться. Були випадки, коли кілька тижнів не було жодних вістей, та згодом люди поверталися додому через інші країни. Ми дякували Богові за них.
Чи є інформація щодо поранень, набутої інвалідності, ментальних проблем, через які люди змушені проводити терапію, лікування?
Війна приносить скорботу і страждання. Є поранені з тих, хто допомагав на передовій, Член громади в Ірпені отримав поранення в живіт під час окупації, сестра з Харкова мала поранення, від якого вже поступово відновлюється.
Яка статистика руйнування церковного майна?
Наразі зазнали пошкоджень десять молитовних будинків, сто двадцять шість житлових будинків і квартир членів церкви. Найбільше зруйновано житла у Маріуполі, люди не мають куди повернутися. Молитовний будинок також постраждав найбільше – майже зруйнований. У Бердянську потрібно ремонтувати стіни, робити новий дах. В Ізюмі багато тріщин, пошкоджені вікна від вибухів. Декілька десятків молитовних будинків потребують часткового ремонту. В багатьох містах люди не чекаючи закінчення війни, відновлюють приміщення, міняють вікна, ремонтують, щоб далі проводити богослужіння. На всій території України, окрім Маріуполя, проводяться богослужіння, навіть на окупованих територіях. Відвідують члени церкви, а також багато хто приходить вперше. Частина членів церкви виїхали за кордон, маємо надію, що вони повернуться. Але зали заповнилися новими людьми, які високо оцінюють соціальне служіння Церкви та завдяки цьому знайомляться з Богом.
Благодійна організація ADRA за підтримки спонсорів здійснюють більше десяти проектів на суму понад шістнадцять мільйонів доларів. До роботи в організації приєдналися багато волонтерів із членів церкви. Нещодавно відбулася зустріч із керівниками Всесвітньої організації ADRA, які приїхали, щоб на власні очі побачити реальність повномасштабної війни. Багато представників ADRA з різних країн планують відвідати Україну найближчим часом, щоб надати допомогу потерпілим.
Скільки членів церкви виїхали за кордон?
Трохи більше восьми тисяч осіб. Більшість перебувають у Польщі, Німеччині, Румунії, Чехії, Молдові, Англії. Дехто планує приїхати назад, але більшість залишаються, тому що не мають куди повертатися та й війна ще не закінчилася. Дякуємо країнам, які відкрили свої двері, щоб підтримати вимушених переселенців. Дякуємо за можливість, яку зараз надає держава, щоб виїхати на тиждень за кордон та підтримати переселенців, щоб провести для них зустрічі, семінари, надати духовну та психологічну підтримку. Деякі пастори могли влітку відвідати країни Європи, зустрітися зі спонсорами, які підтримують Україну і привезти необхідну допомогу переселенцям та малозабезпеченим сім'ям.
Скільки осіб приєдналися до церкви за цей час?
Ми не маємо точної статистики, бо в деяких громадах служіння відбуваються у кілька змін, щоб дотриматися норм безпеки. Багато людей відвідують програми, щоб отримати гуманітарну допомогу, але є ті, хто приходять саме за Божим Словом. За півроку приблизно дві з половиною сотні осіб охрестилися, приєднавшись до церкви Адвентистів сьомого дня. Це велика радість, для нас. Дякуємо за це Господу.
Запитання - Максим Балаклицький
#опитування2022