Водолікування — не усунення окремих хвороб, а метод оздоровлення всього організму

Розповідає Богдана Пасечник, фахівець у галузі водолікування. Медична освіта — молодший спеціаліст з фізичної терапії та ерготерапії, студентка кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання Українського гуманітарного інституту.

Вас знають як невтомну активістку водолікування. Чому ви цим займаєтеся, чому просуваєте цей метод?

Гідротерапією я займаюся більше 20 років. Свого часу я була у важкому стані, навіть не могла пересуватися – це було пов'язано з моєю вагітністю. Тоді я благала Господа в пості й молитві, й мені до рук потрапила книга Себастьяна Кнейпа “Моє водолікування”. Після першої процедури стало краще, після другої я змогла ходити. А після третьої забула, що в мене колись була та біда.
Вивчаючи цей метод, я побачила, що гідротерапія — це науково обґрунтована галузь медицини. Лікарі Келлог, Інтерніц, Прістніц вивчали цей метод і поставили його на наукову основу.
Це й Божий метод. Артур, син Еллен Уайт, у своїй книзі “Жінка, керована Богом” розповідає про життя своєї матері. Там є епізод (стор. 274), коли Артур тяжко захворів. Еллен Уайт з’явився ангел і сказав їй, що у Бога є щось краще, ніж медикаменти – у Нього є молитва і вода. Тоді Еллен почала робити процедури своїй дитині, таким чином Артур вижив. Пізніше стався інсульт у її чоловіка Джеймса. Вона описує, що у нього рука висіла, й він не міг самостійно пересуватися. Вона звернулася в адвентистський медичний центр Батл-Крік, там знайшли лікаря, який робив Джеймсу гідропроцедури близько восьми місяців, і таким чином той одужав. Еллен каже, що після тих восьми місяців він себе почував набагато краще, ніж до того.
Сучасний підхід до оцінки медичних методів спирається на спадщину “батька сучасної медицини” грецького лікаря Гіппократа, який ставив в основу медичної дільності практичний досвід. Я маю двадцятирічний досвід застосування гідротерапії, й у мене немає сумнівів, що він є дієвим. Гіппократ чимало пише про водолікування. Саме слово “лікар” перекладається з грецької, як “знавець води”, що свідчить про історичне значення цього методу. У книзі Екклезіяст 1:10 сказано: “Буває таке, що про нього говорять: Дивись, це нове!” Та воно вже було від віків, що були перед нами!
Хвороба починається на клітинному рівні. Потім вона переходить у тканини, далі — в органи, і потім у системне — захворювання всього організму.
Лікування по гідротерапії також починається на клітинному рівні. Потім переходить у тканини, далі — в органи і потім у системи. І щось одне лікувати за цим методом неможливо, тому що людина, яка захворіла, наприклад, на ковід, виліковує й супутні хвороби, які у неї були.
Наприклад, людина п'ять років лікувала дерматит, але коли захворіла на ковід і зробила курс процедур, то вилікувалася й від дерматиту.
Разом з тим, гідротерапія – не панацея, тобто не універсальний метод, але досить дієвий. Я знаю сотні випадків видужання. Це лікування онкологічно хворих людей на останніх стадіях, захворювання хребта (грижі, протрузії, пухлини), захворювання, пов’язані зі слабкістю м'язів, вірусні захворювання, хвороба Лайма, розацеа, поліпозна форма, псоріази, дерматити, подагра.

Ось один з таких випадків. Розповідає Надія Глущик з Броварів Київської області.

Наприкінці грудня 2021 року моєму чоловікові стало погано. Його стан дедалі погіршувався, так що знадобилася стороння допомога. Перш ніж діяти, ми помолилися. Викликали “швидку”, яка приїхала через п’ять хвилин. За припущеннями медиків, це був інфаркт або тромб у легенях. У чоловіка інфаркт уже був у 2007 році. Нам запропонували їхати в Інститут серця до Києва або ж у міську лікарню Броварів. Ми обрали лікарню в Броварах. Пізніше зрозуміли, що у лікарні була можливість робити процедури обгортання, а в Інституті цієї можливості не було б.
У приймальному відділенні міської лікарні не хотіли приймати такого важкого пацієнта, і півтори години вели переговори з Інститутом серця, щоб відправити нас туди. Але через те, що ми самі спочатку відмовилися, Інститут серця теж не хотів нас приймати. Чоловіка поклали у кардіологічне відділення, зробили обстеження, зокрема комп’ютерну томографію з контрастною речовиною. Томографія показала ознаки тромбоемболії легеневої артерії, аортокоронаросклероз.
Поки я годину очікувала на висновок, попросила молитовної підтримки у знайомих, а також написала Богдані Пасічник з проханням про консультацію. Особисто з нею я тоді не була знайома, але 2019 року, коли мій чоловік захворів на ковід, ми застосовували обгортання, і результат був відмінний. Богдана одразу мені зателефонувала, і пояснила, що потрібно робити, щоб мій чоловік вижив, бо шансів мало.
Я попросила лікаря залишити чоловіка у загальній палаті, щоб за ним доглядати, а в разі погіршення щоб його забрали у реанімацію. Лікар погодився. Чоловікові я розповіла, що наш шанс — робити обгортання. Цього ж вечора ми зробили перше обгортання після 21 години, оскільки лікарські процедури були уже закінчені, й нам ніхто не заважав. Перший раз йому було важко витримати, процедура тривала 40 хвилин, а потрібно було більше, але на ранок результат був уже помітний. Колір обличчя набув природного вигляду, а нижня частина стала мати чіткі обриси. З кожною процедурою йому стало легше дихати. Ми відмовилися від таблеток і уколів, що розріджують кров, а після й від внутрішньовенних крапельниць, бо бачили поліпшення.
Богдана Адамівна наполягала на дворазовому обгортанні й додаткових процедурах гідротерапії, але продовжувати це у лікарні було неможливо. Тому на шостий день попросили про виписку. Лікар був приголомшений, намагався пояснити, що це небезпечно, що в хворого й так мало шансів, а у домашніх умовах їх іще менше. Чоловік написав заяву із проханням про виписку з лікарні, й ми поїхали додому, сподіваючись на Божу допомогу в подальшому лікуванні. Господь дарував мудрість Богдані, яка весь час лікування була з нами на зв'язку, коли були хвилини відчаю або страху, її віра та впевненість надихала нас, і ми йшли далі.
Через півтора місяця лікування чоловік уже ходив і працював. Коли після одужання він зустрівся з друзями, то вони сказали: «Ти помолодшав років на десять». Уже минуло два з половиною роки після цього захворювання. Чоловік працює і веде активне життя. Ось так з Божою допомогою, простими методами Господь зцілив мого чоловіка від хвороби, яку сучасна медицина назвала невиліковною.
Мій особистий досвід з водолікування теж був яскравим. Уже давно почалися болі у спині, і з кожним роком усе гірше.
У 2020 році зробила магнітно-резонансну томографію хребта. Діагноз: протрузії L4, L5, гемангіоми L3, L4, дегенеративні зміни кісткового мозку Modic 1/2 хребців L1-L3, артрозо-артрит лівого фасетного суглоба L5-S1.
Біль постійно посилювалася, тому за рекомендацією Богдани Адамівни я зробила 16 повних обгортань. Під час процедури біль проходив, і я засинала, потім усе поверталося. Біль був нестерпний і навіть знеболювальні не допомагали, а на додачу взимку я впала на спину. Після цих процедур поїхала в місто Івано-Франківськ до лікаря-вертебролога Івана Григораша, попередньо зробивши нове МРТ дослідження. Поки сиділа в черзі, думала про те, що в мене усе просто жахливо. На мій подив, подивившись знімки та висновок, лікар сказав: «Приголомшливо! Усе чудово! Що ви робили?» Я здивувалася: як же чудово, коли в мене вся спина болить? Іван Ігорович відповів: «Це результат падіння, зараз усе виправимо! А ось те, що у вас немає протрузій, пішла одна гемангіома і дегенеративні зміни кісткового мозку Modic 1/2 хребців L1-L3 відсутні – ось це чудово!»
Після лікування у клініці Відновлення здоров'я я приїхала додому і відчуваю значне поліпшення.
***

Продовжує Богдана Пасечник:

До лікування підходимо з молитвою.
Найкращим матеріалом для обгортання є льон. Коли зробили експеримент про вплив тканин на організм людини, виявилося, що матеріалу, подібного до льону, немає. Він займає перше місце як абсорбент і теплопровідник.
Наприклад, псоріаз — захворювання, яке практично не лікується. Але маю багато випадків, коли ця хвороба виліковується повністю й назавжди.
Але при цьому працює тільки комплексний підхід. Потрібна зміна харчування: відмова від продуктів тваринного походження на період лікування, особливо молочних продуктів, й до цього додаємо гідропроцедури. При процедурі «Іспанський плащ» збільшується кількість Т-лейкоцитів, які є воїнами нашого організму і наводять у ньому порядок. Вони фагоцитують – убивають (захоплюють, поглинають) бактерії, віруси, тобто займаються упорядкуванням організму.
Зростає вміст кисню в крові. А це дуже важливо, особливо при ковіді – гідропроцедури піднімають сатурацію.
Є ще метод Бутейка, як за допомогою правильного дихання вилікуватися від різних захворювань. Зміст цього лікування полягає у збільшенні кисню у крові.
Мета наших процедур – зміцнити імунну систему, очистити організм, тому що коли у людини високий імунітет, організм сам здатний побороти недугу.
Але найцікавіше відбувається за аутоімунних станів, коли імунна (захисна) система організму не може відрізнити власні клітини від чужорідних. У результаті, організм помилково атакує свої нормальні клітини. Тому при лікуванні аутоімунних захворювань дають ліки, які пригнічують імунну систему. Однак коли ми робимо гідропроцедури при аутоімунних захворюваннях, цього не стається.
Недавно до мене людина звернулася із трофічною виразкою – пів ноги уже гнило. І ця людина більше 20 років лікувалася де тільки можна. Коли вже ми дали можливість організму навести порядок усередині, почали затягуватися рани. Зараз нога практично зажила. Шляхом до цього було комплексне лікування: гідропроцедури, компреси з льону і вугілля, харчування без продуктів тваринного походження. Звісно, усе робимо з вірою і молитвою.

Ви беретеся допомогти будь-якій людині, незалежно від діагнозу?

Намагаємося допомогти всім. Особливо часто приходять ті, хто втратив надію на будь-що інше. Справжній лікар — той, який навіть маючи 1% шансів, усе-таки дасть людині надію. Тому ми даємо надію, що спробуємо допомогти, але гарантувати не можемо. Не все у людських силах.
Ось як розповідає лікар адвентист Бен Карсон: “Інколи до нас звертаються люди, в яких можна сказати, що шансів 0,1%. Ми навіть не хочемо братися за операцію. Але людина вхопилася за цю ниточку й дуже наполягає. Ми кажемо, що під час операції ви можете померти. Але люди погоджуються, і ми беремося за таку операцію. І проходить операція, йде вже період реабілітації, і ця людина виходить, вона залишається живою, повертається здоров'я. А буває по-іншому: мало не 99% даємо шансів того, що пройде успішна операція, буде чудове лікування, а стається навпаки. Людина ледве переносить операцію, після операції їй стає гірше, й вона помирає. І пояснити нічого не можеш».
Є приклад у Біблії, коли жінка, яка 12 років страждала кровотечею та витратила всі свої кошти на те, щоб вилікуватися, і шансів не було ніяких, усе-таки шукала вихід – і знайшла його.
Багато випадків з хворобою Лайма. Був у нас молодий чоловік, який вже ледве пересувався, бо при такому захворюванні уражається найперше опорно-рухова система, потім серцево-судинна, і людина потихеньку згасає, й якраз оцей період уже почався. Людина перестала вживати цілі пачки ліків, і йому друг порекомендував звернутися до нас. За курс обгортань ця особа повністю одужала, здала аналіз і побачила, що борелій у крові немає.
Попереджаємо, що різне може бути. Важливе значення надаємо духовній стороні. Як розповідав один фітотерапевт, чия бабуся була травницею, коли до неї приходили лікуватися, вона давала лікувальні трави тільки тим, у кого, як вона називала, “хвороба черева”. А хто, за її оцінкою, хвороба духа, тим не давала, кажучи: ні, там інша причина недуги.
Є чимало випадків, коли гідротерапія не діє, зокрема, молитва бісівськими мовами, сподівання на гороскопи, заняття окультизмом, перегляд порнографії, рок-музика… Це те, що розділяє з Богом. Наголошуємо таким пацієнтам, що вони мають це зло залишити і навернутися до Бога, бо не настане оздоровлення, якщо людина не зійде з тієї лихої дороги, якою вона йшла. У біблійній книзі Повторення Закону Господь говорить, що “коли ти не будеш ходити Божими дорогами і не будеш виконувати заповіді Божі, то наведу на тебе оці хвороби”.
Звертаємо увагу на те, який спосіб життя людина веде, який одяг носить. Шкіра — найбільший орган в організмі, йому потрібно дихати. А коли людина постійно ходить у синтетичному одязі, у неякісному взутті, яке не дихає, і мало того, ноги пітніють, виділяють продукти розпаду, які отруюють організм, то як може бути у такої людини добре здоров'я? Говоримо про те, що постіль, на якій ви спите, теж не має бути синтетична, тому що це теж перешкоджає диханню. Коли людина спить, їй потрібно удвічі більше кисню. Й дуже важливо, щоб людина користувалася натуральною постільною білизною, вкривалася ковдрою з натуральних матеріалів.

Які є обмеження цього методу? Тобто, якщо ви говорите, що є люди і випадки, за які ви не беретеся, або не варто братися, – про що йдеться?

Як у кожній сфері, є протипоказання. Наприклад, забороняється робити ці процедури, коли в людини холодне тіло, коли “гусяча шкіра”, коли людина сама мерзне, а ми ще накладаємо холод – цього не можна робити. Спершу потрібно організм зігріти. Звісно, це повинно робитися правильним чином, тому що коли людину, в якої й так звужені судини, відправити під гарячий душ, щоб вона зігрілася, то таким чином можемо зробити гірше. Тому що гарячий душ розширює зовнішні судини, одночасно внутрішні звужуються. Це особливо небезпечно тим, у кого є захворювання серцево-судинної системи.
Має значення й вік людини, яку треба зігріти. Люди старшого віку важче зігріваються, їм складніше переносити холод. Тому процедура робиться спочатку при вищій температурі, яка поступово знижується. Лікувальна температура — до +9 С°.
Важливо точно витримувати час. Деякі пацієнти збільшують час процедури, вважаючи, що якщо метод хороший, то можна замість призначених півтори години, роботи довше. При серцево-судинних захворюваннях у такому випадку може початися тахікардія. Однак і без цих хвороб зловживати не варто. Організм у цей період викидає продукти розпаду, а після трьох годин втягує назад.
Має значення й кількість сеансів. Найефективніший курс – десять днів двічі на день, десять днів кожного дня, раз у день і десять днів через день. А можна, наприклад, шість днів робити — один день відпочивати. Я сама працюю в такому режимі, він дуже підходить адвентистам. Але коли у вас серйозне захворювання, то не вважаю, що вам не можна робити обгортання в суботу, якщо, наприклад, у вас вірус і кашель.
Важить точне виконання інструкцій. Наприклад, порадили при високій температурі зробити обгортання тільки мокрим простирадлом, “а решта неважливо”. І людина тремтіла, поки не втратила свідомість.
Необхідно консультуватися. Раніше я все описувала детально у вайбер-групі. Але зараз у тій групі уже майже 7000 осіб, поза групою — удвічі більше. Чимало людей соромляться писати у групу, бо є родичі, знайомі, тому й пишуть особисто. І я зрозуміла, що скільки б я не писала, як би все в деталях не описувала, щось можуть не так зрозуміти, і неправильно зроблять.
Ураховуючи ці моменти, підходжу до кожної ситуації індивідуально.
У лікуванні тяжких захворювань майже не буває поліпшення без попереднього загострення. І коли не було сучасних технологій, УЗД, МРТ, таким чином ставили діагноз. Коли людину обгортали, у тому місці, де боліло, пульсувало, там була проблема. Так і тепер: що більша проблема, то там тимчасово починає сильніше боліти. Якщо в людини псоріаз чи алергічні захворювання, буде сильне висипання. І в цей момент важливо бути поруч біля цієї людини, заспокоїти її, сказати: “Дякуйте Богові, то кров очищується, вона викидає все на шкіру, тому що їй нема куди дітися, воно все йде дуже інтенсивно, і все викидає назовні. Так має бути, почекайте, не лякайтеся”.
Скажімо, при лікуванні гаймориту починає з носа виливатися, тимчасово виникає головний біль, тому що йде очистка. Але далі усе проходить.
Зауваження щодо повних обгортань:
– Застосування повних обгортань забороняється тільки при таких хворобливих станах, які вимагають впливу з миттєвим успіхом, як, наприклад, утрата свідомості, раптове настання слабкості серця, затримки дихання. У цих випадках показано «розтирання» з окачуваннями водою, або тільки останні, або ж ванни.
– За будь-яким повним обгортанням повинно слідувати або нове обгортання, або ж швидке обмивання (18 С°), розтирання простирадлом або рушником (18-24°С), коротка напівванна (25°С), повна ванна (27°С)
– Останнє обгортання завжди закінчується нетривалою охолоджувальною процедурою. Мета цієї процедури, – по-перше, усунути залишки зайвого тепла, що накопичилося на поверхні шкіри, і таким чином доповнити дію обгортання, по-друге, знову викликати скорочення судин шкіри, що стали млявими під впливом вологої теплоти обгортання, закриття шкірних пор і за допомогою нервів (на шкірі) оживляючий ефект на весь організм.
– Під час охолоджувальних процедур треба закривати вікна; те саме потрібно робити й при зміні обгортання. Коли треба обмити хворого, слід розгорнути спочатку тільки верхню частину тіла, обмити, обсушити і одягти сорочку. Після цього можна зняти обгортання і з ніг і їх також обмити, витерти.
– Слід привідкрити одне вікно у той час, коли пацієнт лежить в обгортанні. Чисте, свіже, багате киснем повітря прискорює зігрівання в обгортанні. Найшвидше зігрівання тіла при відкритому вікні пояснюється прискоренням процесів горіння (обміну речовин) під впливом посиленого припливу кисню.
– Простирадла для обгортань мають бути завжди під рукою і притому в подвійній кількості, щоб для нового обгортання можна було брати свіжі, тільки що вимиті під час проміжку між двома процедурами простирадла. Простирадла, які були вживані, переповнені хворобливими речовинами, треба мити у теплій воді, полоскати у холодній та просушувати на повітрі.
– При часто змінюваному обгортанні доводиться, звичайно, пускати у справу і простирадла від попереднього обгортання, виправши їх у теплій воді. Перед користуванням їх треба змочувати водою належної температури.
– Використовуючи час, коли хворий лежить без обгортання, необхідно ретельно випрати простирадла (лляна тканина не кип’ятиться) і висушити на повітрі.
– Вовняні ковдри треба вибивати і провітрювати. Найкраще вивішувати їх на сонці, де вони якісно продезінфікуються. Іноді треба мити і вовняні частини обгортань.
– Приготування для накладання обгортання мають бути закінчені раніше, ніж хворого почнуть роздягати. Під час самої процедури обгортання не слід багато говорити з хворим; краще зосередити увагу на обгортанні.
– Весь час зберігати спокій. Занепокоєння і "нервовий" поспіх з боку того, хто робить обгортання, дратують хворого. При допомозі хворому з високою температурою надмірна квапливість є зайвою.
– Не слід турбувати пацієнта, який заснув в обгортанні. Його треба звільнити від обгортання, коли він прокинеться.
– З іншого боку, ніколи не слід зволікати зі зміною обгортання, якщо з'явилися занепокоєння, збудження, жар. При зміні обгортання усе необхідне має бути готове до початку розгортання пацієнта.
– Про задоволення будь-яких природних потреб треба подбати до початку процедури. Не треба цього забувати особливо тоді, коли маєш справу з дітьми, яких необхідно змусити зробити все заздалегідь або одягнути трусики-памперси. Дорослим, які страждають на нетримання сечі, одягають трусики-памперси.
– Якщо холодні стопи, для них ніколи не робиться вологе обгортання. Вони мають бути закутані тільки у шерстяне покривало. Якщо побоюються, що ноги стають холодними під час самого обгортання, потрібно, обернувши їх мокрим тонким рушником, покласти до них пляшку, що зігріває, і закрити її вовняним покривалом разом з ногами.
Розкажіть про ваш медичний центр і про співпрацю із Клінікою відновлення здоров'я в Івано-Франківську.
Нещодавно ми почали співпрацювати з Клінікою відновлення здоров'я, через те, що при низці захворювань хребта доречно додати гідротерапію.
Уже є хороші результати.
Один пацієнт мав пухлину, і для лікування ми поєднали зусилля – до лікування з боку директора Клініки відновлення здоров'я Івана Григораша додали гірудотерапію та гідротерапію. За місяць пухлини уже не було. Цей комплексний підхід дозволив практично вилікувати трофічну виразку.
Крім гідропроцедур, у клініці використовують натуральну продукцію: фітотерапевтичні препарати, матеріали для лужних ванн, ванночок для ніг, інших процедур. Є у них і чай від доктора Яншура, спеціально розроблений, щоб виводити кислоти з організму. Це збір трав, коріння, насіння з 49 рослин, який практично не викликає побічних дій.
Є лужні панчохи з льону. Після повного обгортання у пацієнтки ішов процес загострення: запалилася нога, почалося виділення. Достатньо було одного дня процедур зі шкарпетками, вона їх робила вдома – кожні пів години міняла. За вечір зняла запальний процес ніг.
У клініці використовуємо сидячі ванни, доріжку Кнейпа для масажу стопи (цей пристрій широко використовується у Німеччині); т-образний компрес використовують для лікування сечостатевої системи; використовуємо мокрі панчохи, парові ванни для ніг, обгортання для шиї, ручні ванни.
Діє гнучка система. При серйозних захворюваннях пропонуємо пройти базовий курс із десяти процедур. Якщо у пацієнта немає змоги його оплатити, ми пропонуємо пройти три процедури у клініці, а далі надаємо необхідні матеріали й навчаємо, як решту сеансів зробити самостійно вдома.

Питання — Максим Балаклицький

***

Ірина Балаклицька, кандидат медичних наук, про метод гідротерапії.

Згідно із Себастьяном Кнейпом, гідротерапія (водолікування), здорове харчування, фізичні вправи й фітотерапія (лікування травами) є взаємопов’язаними компонентами лікування природними засобами. Гідротерапія за Кнейпом виокремлює більше сотні методів лікувального застосування води, що включає у себе, зокрема, обгортання, обливання, купання. В основному для гідротерапії Кнейпа характерно використання саме холодної води, на відміну від інших напрямків водолікування.
Гідротерапія Кнейпа присутня у рамках стратегії профілактики й фізіотерапевтичного лікування у реабілітаційних (санаторних) установах.
У 2016 році гідротерапію Кнейпа було визнано ЮНЕСКО нематеріальним культурним надбанням Німеччини. Асоціація Кнейпа є найбільшою волонтерською організацією у галузі охорони здоров'я і профілактики у Німеччині.
Науково доведено, що холодна вода діє як стимул, який викликає компенсаторну й регуляторну реакцію на рівні серцевосудинної, ендокринної, імунної систем і психіки.
У науковому огляді 2023 року проаналізували 4247 досліджень цього методу, опублікованих за попередні три роки. Виявили сприятливий вплив на варикозне розширення вен, менопаузальний синдром, лихоманку у дітей при гострих респіраторних вірусних захворюваннях, гіпертонію, серцеву недостатність, порушення сну, когнітивні (пізнавальні) здібності, емоційне функціонування.
***
Відеозапис семінару Богдани Пасечник із водолікування в Українському гуманітарному інституті за посиланням.
***
Контакти Центру гідротерапії:
місто Івано-Франківськ, вул. Галицька 139, 2 поверх.
Телефон: 067 123 90 00 (вайбер, телеграм).

далі
У Куп’янську fpv-дрон атакував пункт видачі гуманітарної допомоги ADRA Україна: поранена одна людина