Вакцинуватися чи ні? Поради сімейного лікаря

На тему вакцинації бесідували із Сергієм Серденюком, сімейним лікарем, завідуючим медичним відділом клініки “Ангелія”.

Чому люди бояться вакцинуватися?
Я можу виділити три основні причини. Перша – брак інформації. Люди не розуміють, що таке хвороба, які її наслідки, як працює вакцина. Нині у ЗМІ багато спірної інформації. На жаль, часто це неправдиві резонансні повідомлення, що не мають нічого спільного з аналітикою. Тому люди не можуть правильно оцінити ризики.
Друге – неможливість провести адекватний аналіз. Думаю, ви погодитесь, що більшість людей не є професіоналами у сфері медицини. Тому за браком зрозумілої та достовірної інформації не можуть зробити вірні висновки. Ставлення до чогось людина формує на основі аналізу інформації. А як я зазначив, у більшості випадків людина отримує шокуючі повідомлення про те, що від вакцини, до прикладу, помирають. На інтуїтивному рівні людина приймає рішення: “Не факт, що я захворію, але якщо мені введуть вакцину, то ризик отримати ускладнення великий, тому вакцинуватися не буду”. Хоча насправді це не так. Саме через те, що людина приймає таке рішення не після свідомого аналізу, а на основі підкіркового інтуїтивного відчуття, отримуємо страх вакцини. Також фактор «авось» - раптом «пронесе» і я не захворію.
Останнє – пошук поради у сторонніх професіоналів. Частина медиків до яких звертаються за порадою та інформацією, не займаються лікуванням суто коронавірусу або ж вакцинацією. Наприклад, людина не впевнена і просить поради у знайомого хірурга чи отоляринголога. Вони не можуть бути достатньо обізнаними саме в цих питаннях, тому найчастіше дають ті ж самі інтуїтивні поради.
Також велика проблема – страх невідомості: чи дійсно вакцина подіє, чи будуть наслідки? Ми розуміємо такі страхи, адже не всі вакцини об’єктивно досліджені. Проте наше завдання – максимально чітко і ґрунтовно поінформувати людей, щоб страху та суперечок не було.
Що ж таке вакцина та як вона діє?
Простими словами, вакцина – це міні-вірус, який створюється не задля того, щоб випробувати організм людини, а для того, щоб показати імунітету з чим потрібно боротися. Це тренування організму перед можливою боротьбою з інфекцією.
Вакцина покликана викликати специфічний імунітет, адже ми повною мірою не убезпечені від проникання вірусу в організм. Наприклад, якщо інфікована людина покашляє на мене, цей вірус точно потрапить в мій організм. Але не зможе викликати хворобу, бо вже на етапі проникнення на нього будуть чекати антитіла – імуноглобуліни класу G, що знищать вірус.
Багато людей хвилюються, що вакцина може містити певні небезпечні речовини. Чи це так?
Ті речовини, які використовують при створенні вакцини дійсно не є природніми для нашого організму. Але доза, що у вакцині не може завдати шкоди організму. Тяжких і небезпечних речовин зараз у вакцинах не використовують. Вірус не зміг би жити в оточенні агресивних та отруйних речовин.
Як правильно підготуватися до вакцинації?
Перш з все, потрібно визначитися, чи потрібна вакцинація і які очікування. Важливо розуміти, що деякі вакцини дають захист від хвороби, а частина вакцин дасть захист від ускладнень. Кожен має визначити, яка вакцина йому необхідна.
Оскільки вакцини різняться за ризиком ускладнень, варто проаналізувати власний стан здоров’я, слабкі місця та історію хвороб і обрати вакцину, де ризик конкретних ускладнень буде найменшим.
Ми знаємо, що більшість вакцин провокують виникнення тромбозу. Тому важливим етапом у підготовці є коаулограма – тест на ризик тромбоутворень. Якщо показники нормальні або ризик зменшений завдяки антикоауголятній терапії, тоді вакцинація можлива. В інших випадках доводимо організм до стану невеликої гіпокоагуляції. Тобто даємо людині певні препарати, які будуть знижувати ризик тромбоутворень. Лише після цього маємо можливість вакцинувати.
Чи потрібне щеплення тому, хто вже перехворів?
Щоб відповісти на це питання потрібно здати тест на антитіла до вірусу. Більшість антитіл у нашому організмі утворюють шиповий білок, який є на вірусі і завдяки якому той з’єднується з нашим організмом. На жаль, шиповий білок в деяких мутованих вірусах змінюється. Тому вакцинація може бути необхідна тим, хто вже перехворів на коронавірус.
Для свідомого рішення потрібно здати аналіз на імуноглобуліни класу G (імуноглобуліни довгої пам’яті) і визначити скільки антитіл до коронавірусу є в організмі. За результатами аналізу лікар дасть раціональну пораду.
В моїй практиці були пацієнти, які перехворіли на коронавірус, однак антитіл не мали. В цьому випадку вакцина необхідна, бо створює імунітет більш стабільний, аніж хвороба.
Які можуть бути побічні ефекти, окрім вищезазначеного ризику тромбоутворень?
Підвищення температури і слабкість важко назвати побічними ефектами. Це скоріше очікувана реакція організму на формування імунітету. Але все ж таки варто виокремити найпоширеніші наслідки: біль, набряк, почервоніння на місці введення вакцини. Також може бути головний біль, м’язові болі, нудота, лихоманка. Ступінь прояву наслідків залежить від індивідуальних особливостей організму.
Чому у деяких людей після вакцинації є побічні ефекти, а в інших – ні?
Причина та сама, з якої одні люди відносно легко переносять хворобу, а інші, помирають від коронавірусу, попри всі зусилля і найновіші техніки в лікуванні.
Тож чому так відбувається?
За останніми дослідженнями, найбільша проблема – генетика. Генетично людина має ті чи інші схильність до хвороби і шанс на виживання чи ускладнення. Немає людей, які нечутливі до всіх хвороб. У кожного свої слабкі місця. В деяких, наприклад, коронавірусна інфекція. Ніхто не може запобігти ризикам ускладнення на сто відсотків. Деякі люди помирають, і звести ризики до нуля неможливо. Але ми робимо все зі свого боку, щоб ці ризики зменшити.
Цікаво, що люди похилого віку, як не дивно, в більшості випадків вакцину сприймають легше. Це тому, що з віком виникає імуносупресія, тобто пригнічення імунітету. Чим слабший імунітет, тим слабше буде розвиватися процес хвороби або поствакцинальний період.
Говорять, що імунітет від вакцини зберігається пів року. Який тоді сенс щепитися?
Проблема в тому, що ми справді не знаємо на який період буде формуватися імунітет. Дослідники припускають, що від шести до вісімнадцяти місяців, залежно від типу вакцини. Якщо говорити про двоетапну вакцину, яка вводиться двічі з інтервалом у місяць, зазвичай, вона захищає рік-півтора.
Який сенс? Дуже просто – шість місяців або сто вісімдесят днів ви захищаєте себе і своїх близьких від коронавірусної інфекції, ускладнень чи смерті. Мені здається, що можливість прожити ще сто вісімдесят днів без загрози своєму життю – це хороший аргумент.
Чи можна подолати коронавірус без масової вакцинації?
Без вакцинації перемогти коронавірус, на жаль, неможливо. Варто згадати історію та існуючі віруси та інфекції, тривалість яких могла сягати більше ста років. Звичайно, людський організм адаптується до певних ризиків, але для цього має минути декілька десятиліть, і, на жаль, трагічні втрати великої кількості людей.
Отже, вакцинуватися чи ні? Ваш особистий вердикт.
На мою думку, однозначно вакцинуватися. Якщо говорити математично, без емоцій та інтуїції, то ризик захворіти і отримати ускладнення від коронавірусу в п’ятнадцять разів більший, ніж отримати ускладнення від вакцини. Головне – обрати якісну вакцину.
Яку вакцину планують використовувати в клініці «Ангелія»?
Вакцину ще не доставили. Міністерство охорони здоров’я висуває серйозні вимоги, тому наразі ми працюємо над ліцензуванням й оформленням документів. Оскільки «Ангелія» - християнська клініка, то ми робимо все, щоб відповідати вимогам закону. Ми ретельно стежимо, щоб вся документація була належно оформлена.
Як тільки ми отримаємо дозвіл та відповідний пакет документів, почнемо робити щеплення. На жаль, не можемо назвати точну дату, адже це залежить не тільки від нас.
На сьогодні завершують випробування приблизно п’ятдесяти видів вакцин. Звичайно, в “Ангелії” ми будемо використовувати найякісніші та найбільш перевірені вакцини. Оскільки всі мають побічні ефекти, будемо інформувати пацієнта про ризики і давати змогу обрати відповідний тип вакцини.
Що ви можете порадити читачам?
Я би порадив не приймати емоційних рішень. Вакцинуватися чи не вакцинуватися – це вільний вибір кожного. Я проти того, щоб законодавчо зобов’язувати щепитися. Закликаю людей вирішувати виважено, спираючись на достовірну інформацію та статистику.
Запитання – Олена Столяр

далі
Кабмін зняв обмеження на кількість відвідувачів для кінозалів, театрів і церков