Мета і завдання ADRA - надати допомогу людям, які потрапили в біду

Про служіння і завдання, цілі та виклики благодійної організації ADRA розповідає Анатолій Валентинович Никитюк, керівник ADRA в Україні.

Яка зараз мета ADRA? Які проекти виконуються на даний час?
Мета ADRA не змінювалася ніколи, тільки уявлення про роботу ADRA у людей в різний час було різне. Мета і завдання ADRA - надання допомоги людям, які потрапили в біду. Допомога повинна бути своєчасна, незалежно від віросповідання та національної приналежності. Якщо людина опинилася в біді: стихійне лихо, економічна криза, військові дії, або, наприклад, коронавірус, мета ADRA - надати допомогу.
Коли були дев'яності роки, міжнародна ADRA і ADRA України (створена в 1993 році), то членам церкви приходила гуманітарна допомога у вигляді вживаного одягу, взуття, продуктів харчування, меблів з Європи - все це для підтримки членів церкви. Поступово, коли економічна ситуація в країні почала вирівнюватися, ADRA міжнародна та інші донори, які в цьому брали участь, бачили, що в Україні вже немає потреби в б/в одязі.
Коли в 2014 році стався конфлікт на сході, ADRA почала писати проекти, представляти своє бачення, як вона може надавати допомогу тим людям, які опинилися в цій біді. Це військові дії, це зруйновані будинки, харчування людей, гігієна, ось під це писалися проекти, донори почали оцінювати можливості кожної організації, тоді ADRA почала отримувати спочатку маленькі гранти, потім більше і більше.
Тепер ми тісно співпрацюємо з ADRA Німеччини, і Міністерство закордонних справ Німеччини є донором великих проектів допомоги людям на Сході нашої країни.
Завдяки цим проектам було відновлено понад 1700 будинків, багато сімей одержали фінансову допомогу, отримали на зиму вугілля, психосоціальну допомогу, від Волновахи до Маріуполя, багато населених пунктів, які потребують води - забезпечуються водою.
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) також є нашим партнером і донором, який фінансує проекти допомоги дітям і забезпечення населення водою, доставляється бутильована вода там, де пошкоджені водопроводи, пункти пропуску (КПП). Багато населених пунктів мали можливість через нашу організацію отримати свій водопровід у свої населені пункти - це свердловини, водонапірні башти Рожновського, фільтрувальні станції. У нас були проекти, які допомогли відремонтувати лікарні і школи.
У Чернігівській і Вінницькій областях, а раніше і в Балаклії, коли вибухали військові склади з боєприпасами - цивільне населення зазнало пошкодження своїх будинків; ми писали проекти і надавали допомогу тим людям.
Був проект допомоги під час повені на Закарпатті. Маємо невеликий офіс в Мукачево, який працює з ромським населенням - це забезпечення водою, паспортизація, допомога продуктами харчування і одягом.
Чи є у вас сайт, де можна було б побачити роботу ADRA?
Так, є наш сайт https://www.adra.ua, є сторінка у Фейсбуці, Інстаграмі, де описано докладно все, що ми робимо тепер.
Скільки людей у вашій команді?
У різний час - різна кількість людей. У Київському офісі у нас зараз одинадцять чоловік, є Краматорський офіс, Маріупольський, є в Мукачево.
Коли починається новий проект, в залежності від обсягу фінансування та обсягу виконуваних робіт набирається команда фахівців. В різний час було: сто чоловік, і до трьохсот, і п'ятдесят чоловік - все залежить від того, скільки людей необхідно для виконання того чи іншого завдання.
Як ADRA допомагає дітям?
У Черкаській області в містечку Сміла ADRA збудувала два будинки сімейного типу, де живуть кілька сімей. У київському офісі проводиться проект «Руки надії» для сімей з дітьми. На лінії розмежування в школах та інших дитячих установах проводилися дитячі програми «Країна здоров'я».
Щороку ми отримували різдвяні подарунки «Діти Європи - дітям України», які приходили з Німеччини. Ми поширювали їх по конференціях, у громади. Останнім часом вони мотивують нас, щоб ми не стільки отримували подарунки від них, але організували збір в Україні. У цьому році ми закупили тридцять тисяч порожніх коробок, багато громад і державні структури підтримали нас у цьому, роздаємо порожні коробки, а люди збирають подарунки для дітей. Ми рекламу про ці коробки робили всюди, писали листи по конференціях, хто хотів - включився в допомогу. Буковинська конференція провела акцію «Діти Буковини - дітям Сходу», кожна сім'я взяла коробку, наповнили подарунками, і ми відправляли в дитячі будинки та переселенцям, дітям, які постраждали внаслідок війни.
У Полтаві дві школи побачили у Фейсбуці рекламу, прислали до нас запит на участь і ми передали їм ці коробки. Вчителі шкіл роздали всім дітям порожні коробки, сім'ї зібрали подарунки і ми передали дітям на Сході. Вони не є членами церкви, це звичайні загальноосвітні полтавські школи.
Розкажіть про ваші проекти, які проводяться тепер.
За підтримки ADRA Німеччини і фінансуванні Міністерством закордонних справ Німеччини зараз на Сході реалізуємо проект, який має три основних компоненти. Перший - психосоціальна допомога: ми набрали групу психологів, які допомагають людям відновитися від наслідків війни.
Друга складова цього проекту - це соціальний автобус. Є багато населених пунктів, де живуть люди, у яких немає родичів, серед них інваліди та люди похилого віку. Вони живуть саме у прифронтовій зоні, куди не їздить ніякий автобус, тому у них немає можливості поїхати в районний центр, отримати якусь довідку, потрапити в лікарню. Ми організували соціальні автобуси, більше шестидесяти маршрутів між населеними пунктами, які дуже затребувані. Отримали десятки листів від обласних, районних, державних організацій з проханням продовжити цей проект, тому що ці автобуси безкоштовно доставляють людей в потрібне місце.
Третій напрямок - забезпечення водою населені пункти, де пошкоджені або знищені водопроводи і люди залишилися без води.
Ми співпрацюємо з Церквою Ісуса Христа Святих Останніх Днів, які фінансують наші проекти. Цієї зими багато домогосподарств були забезпечені вугіллям. Ми з ними підтримуємо спілкування, розповідаємо про ті проблеми, які мають люди на нашій території, і вони, спілкуючись зі своїм керівництвом, знаходять чималі кошти для допомоги людям у нашій країні.
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), четвертий рік фінансує проект у Маріуполі, в який входить все, що пов'язано з водою.
Зараз ми готуємо звіт за німецьким проектом, на який пішло три мільйони євро, продовження цього проекту - дев'ятсот п'ятдесят тисяч євро на цей рік, ми його продовжуємо. Отримали лист від Міністерства закордонних справ Чеської республіки, яке оголосило конкурс на грант для допомоги в боротьбі з коронавірусом. Ми також готуємо пакет документів, якщо вдасться його отримати, зможемо надати допомогу багатьом лікарням, придбавши захисні костюми і надати допомогу людям, які постраждали від коронавірусу.
Під час карантину робота триває - психологи віддалено консультують людей, соціальні автобуси возять людей, дотримуючись норм не більше десяти осіб, в автобусах є маски, захисні костюми для водіїв. Продовжуємо забезпечувати людей водою. Церква Ісуса Христа святих останніх днів виділила близько двадцяти п'яти тисяч доларів на допомогу від коронавірусу, ці гроші спрямовані на захист медичних працівників. Ми відправили запит в деякі державні адміністрації, і отримали від них перелік лікарень і список, у чому вони мають потребу, будемо на цю суму закуповувати засоби захисту.
У ADRA немає своїх коштів, є гроші, які виділяють спонсори на певний проект. Від членів нашої церкви в Україні ми маємо дуже мало пожертвувань, тому ми не можемо надавати допомогу якійсь родині поза проектом. Ми отримуємо фінанси і строго розподіляємо їх по плану проекту, тому що аудити постійно від держави, від донорів, від церкви.
ADRA Україна знають і в Канаді, Європі, Америці, і надають проекти, які передбачають допомогу в зонах лиха. Донори оцінюють організацію, її минуле і сьогодення, оцінюють можливості і потрібну суму. Не так-то і легко знайти фінанси для проектів, але Господь допомагає отримувати ці фінанси для надання допомоги. На жаль, ми дуже мало маємо внутрішнього фінансування у вигляді пожертвувань на потреби людей, і це обмежує наші можливості в наданні допомоги людям, які опинилися в біді.
ADRA-міжнародна має свою присутність в 134 країнах. Ми маємо постійні контакти, зустрічі, наради з іншими членами ADRA. Всесвітня ADRA збирається один раз на три роки, в минулому році зустріч була в Йорданії. Але кожна організація існує на ті кошти, які їй виділяють спонсори. В цьому році ми отримали від ADRA-міжнародна невелику допомогу, щоб нам вижити, тому що необхідно оплачувати комунальні, канцелярські, дорожні витрати, оплата за програмне забезпечення. ADRA-міжнародна виділяла кошти від обстрілів у Балаклії та Калинівці, ми їх отримували і надавали допомогу - закуповували шифер, міняли вікна в будинках.
Як знаходите тих, кому потрібна допомога?
Для цього в Україні є багато благодійних організацій, їх більше ста. ADRA завжди має контакти з усіма організаціями, зустрічі відбуваються регулярно в посольствах, офісі ООН, різних установах. На цих зустрічах представниками різних організацій озвучується фінансова і політична ситуація в країні, де яка біда, що необхідно для допомоги. Ми інформацію отримуємо з цих зустрічей.
Друге: ми маємо групу моніторингу нашого офісу, тому своєчасно знаємо, яка є потреба, яка біда і вирішуємо, як можемо допомогти, оцінюємо ситуацію, пишемо проект під ці дані, отримуємо кошти і надаємо допомогу.
Питання - Алла Шумило

далі
Учні НВК “Соломон” допомагають безпритульним чотирилапим