5 кроків до щасливого шлюбу

Інтерв’ю з Рут та Емілем Молдріками

Рут та Еміль Молдріки являються членами церкви АСД в Лейк-Плесід, штат Флорида. У своїй церкві у суботу вони грають на фортепіано та органі. Пастор Еміль проводить уроки суботньої школи та іноді проповідує. Впродовж 2010-2019 років Рут та Еміль відвідали 11 церков в Україні, де брали участь в євангельських програмах, проводячи семінари подружнього життя. Побудувавши щасливу та міцну родину, центром якої являється Христос, вони вбачають свою місію в тому, щоб допомогти чоловікам і жінкам створювати сім’ї, які б прославляли Господа.
Багатьом неодруженим завдає болю їхня самотність. Як правильно до цього ставитися?
Еміль: Хотів би зауважити, що в самотності немає нічого поганого. Набагато гірше бути одруженим та водночас нещасним. Такі подружжя говорять, що помилилися у своєму виборі, та це змінило смак усього їхнього життя. Тож існує перевага в тому, щоб залишатися неодруженим. Ви не маєте сім'ї, у вас немає дітей, вас не очікує чоловік, якого потрібно нагодувати.
Апостол Павло, говорячи про сім'ю, вбачав своїм благословінням подорожувати заради євангелізації та догоджати Господу, оскільки Він скоро прийде. Ви також можете зробити набагато більше для Бога, поки неодружені.
Чи чули ви коли-небудь про вальденсів? Ця група віруючих проживала на північному заході Італії, поблизу Франції, ховаючись в горах ради того, щоб жити згідно з Біблією. У «Великій боротьбі» Олена Уайт також говорить про них. Вальденсі перекладали Біблію, а потім, з ризиком для життя, спускались з вершин гір та ходили по базарах, розповсюджуючи євангельську звістку, залишаючи тут чи там фрагменти Писання. Цим молодим людям не дозволялося одружуватись, тому що більшості з них навіть не судилось повернутися. Їх ловили та вбивали представники католицької церкви. Вальденсі не мали ні сім'ї, ні дружини, нікого, хто б за ними сумував. Ці події відбувалися у 13 столітті.
Але безшлюбність ще й досі практикується у католицькій церкві. Католицькі священники не одружуються. В православній церкві, українські священники створюють сім’ї. Недомовленість по цьому питанню була однією з причин відокремлення православної церква від римо-католиків. Православні віруючі не вірили, що Папа являється абсолютним авторитетом, не приймали католицькі догми та не вважали що мусять дотримуватися целібату, тобто не одружуватися. На мою думку, це добре, оскільки зараз у католицькій системі є багато зловживань з цього приводу.
Еміль, ви з Рут створили міцні стосунки, чудовий шлюб. Чи можете ви порадити самотнім, як знайти людину призначену для них Богом?
Давайте відразу перейдемо до пошуку потенційної пари. Які кроки нам варто для цього зробити?
Взагалі я визначаю п'ять кроків, які вам необхідно зробити, щоб зустрітися с людиною ваших мрій.
Перший крок — це правильний час. Цей крок схожий на зліт літака.
Коли літак відривається від злітно-посадкової смуги, то деякий час він просто їде на швидкості, перш ніж зможе підійнятися в повітря. Злітно-посадкова смуга повинна бути довгою настільки, наскільки потребує конкретний літак, щоб, що називається, піднятися в повітря. Підйом — це набір швидкості, аби літак, власне, злетів в небо. Отож молоді люди не повинні занадто поспішати «відірватися від землі», тобто вступити в шлюб. Краще на деякий час «залишитися ще на землі», аж поки ви не відчуєте, що створили добру злітно-посадкову смугу: освіта, цілі, улюблені заняття, які дозволять досягти висот та успіху.
Перед тим як ми зробимо п’ять кроків до шлюбу, потрібно зробити спершу три кроки до щасливого життя.
Перший крок — це віддати своє життя Ісусу. Ісус проведе вас через все ваше життя.
Другий крок — це знайти роботу за покликанням та відповісти самому собі на запитання: «Що я збираюсь робити зі своїм життям, як використовуватиму свої таланти, звички та які в мене захоплення?»
Бог хоче, щоб ваша робота сприяла вашому щастю. Деякі люди постійно скаржаться на роботу: «Це мені не до вподоби. Я не отримую достатньо грошей і т.п.» Але те, що ми робимо упродовж життя повинно доносити нам щастя: будь то медсестра чи вчитель, лікар чи журналіст, - хто завгодно.
І тільки третім кроком на шляху до щасливого буття є вибір супутника життя.
Отже, ви даруєте своє життя Ісусу, вибираєте роботу за покликанням та зосереджуєтесь на виборі своєї другої половинки.
Але ж де шукати свого майбутнього чоловіка або дружину?
Гаразд, отож другий крок — це потрібне місце, де більше шансів знайти відповідну людину. Світські місця приваблюють людей, які мислять та живуть подібним чином. Люди, які відвідують нічні клуби, казино насправді дуже жадібні, егоцентричні, гордовиті та авторитарні. І в шлюб вони принесуть ті ж самі розбещувальні елементи свого життя. Християнські місця, як правило, приваблюють духовно налаштованих людей. Християнські школи, церкви, лікарні, місії, волонтерські проєкти, як правило, апелюють до людей, які зрощують у собі безкорисливість, прощення та співчуття.
Ці люди миролюбні, вдячні, милосердні, радісні, - тож і у свій шлюб вони принесуть ці благочестиві риси.
Рут Молдрік: Я, додаючи до слів Еміля, закликала б неодружених брати активну участь у місіонерських та волонтерських програмах: переклад, допомога дітям у таборах тощо. Тому що такі програми приваблюють юнаків та дівчат, серед яких можна зустріти своє кохання. Адже якщо ви підете ловити рибу, ви зустрінете рибалку, чи не так? Потрібно спілкуватися з молодими людьми, які бажають допомагати іншим.
Еміле, а як щодо третього кроку?
Третій крок — це правильний тип людини. Мабуть, ви спостерігали, що часто протилежності приваблюють одне одного. Але для сім'ї, чим більше подібних рис у характерах двох людей, тим краще для тривалих стосунків.
Деякі люди говорять: «О, вона або він задовольняє мої потреби!»
Цим шляхом краще не йти! Ви повинні шукати спільні риси.
У нас із Рут є багато подібностей. Як ми про це дізналися? Склали тест.
І наша донька разом зі своїм чоловіком також проходили цей тест. У нас схожі системи цінностей. Це я називаю «зеленими прапорцями», тобто добрими знаками.
Наведу деякі з них, які слід шукати в особистості вашого партнера:
1) Щодня звертається до Господа;
2) Добрий та терплячий. Наголошує на позитивному в житті. Не концентруйтеся на критиці. Чому вона це зробила? Чому він це зробив?
3) Чесна та щедра людина, але водночас обережна з грошима чи, іншими словами, знає ціну заробленій копійці.
Наш Бог найщедріший з цілого Всесвіту. Подумайте тільки про різноманітність квітів та які вони всі унікальні.
4) Ще одна дуже важлива річ. А саме, - чи має людина в житті мету. Він чи вона повинні робити щось позитивне, аби допомагати людству.
5) Наступне, - чи піклується він або вона про власне тіло, яке належить Богу.
Рут Молдрік: Це надзвичайно важливо. Якщо у людини надлишкова вага, слід бути обережним. Адже майбутній потенційний партнер їсть більше, ніж йому потрібно.
Якщо людина не може контролювати свій апетит, то вона не матиме жодного контролю і в інших сферах життя. Тому краще бути обачним та брати до уваги, як людина виглядає та як розмовляє. Якщо мова груба, переплетена присяганнями чи сварливістю, то ця людина не поважатиме й вас. Той, хто не здатний поважати Бога, як зможе поважати вас?
Еміль: 6) Майбутній партнер повинен мати здорові звички: не палити та не пити. В Україні так багато жінок-адвентисток, - та й взагалі серед усього християнства, включаючи православних, - чоловіки яких являються п'яницями.
Рут: У подібному випадку жінки мусять брати всю або майже всю відповідальність на себе. А це не є Божим призначенням для жінки. Головою родини повинен бути чоловік, але у цій ситуації приймати серйозні рішення доводиться жінці, тому що чоловік постійно знаходиться під впливом алкоголю. За таких обставин краще бути самотньою.
Еміль: Так от ми говорили про «зелені прапорці», тобто хороші знаки, тому що зелений означає «можна йти».
7) Майбутній партнер повинен бути схильний до пригод та мати бажання побачити інші місця, дізнатись про якісь невідомі речі.
8) Вміти швидко адаптуватися, тому що іноді в житті можуть трапитися надзвичайні ситуації, або прийдеться переживати якісь неприємні несподіванки.
9) Чи являється ця людина уважною до вас та чи здатна вона прощати?
Наприклад, чоловік може допомагати мити посуд, аби полегшувати домашню роботу дружини. Вже багато років я мию посуд і мені навіть подобається це робити.
10) Людина повинна бути працьовитою і мати здоровий глузд. Ледачі не дуже багато досягають в житті.
Якщо в оселі щось зламалося, то людина зі здоровим глуздом зможе це відремонтувати. І ви не будете скаржитися, що не працює світло, або потрібно замінити лампочку. Адже є кому це виправити.
11) Поважне ставлення до вашої думки та почуттів. Більшість чоловіків, наприклад, не розуміють, чому жінки діють або приймають рішення, керуючись почуттями.
Якщо чоловік купує машину, він цікавиться: «Який розмір двигуна? Яка потужність? Чи добре працюють гальма? Який тип шин використовується для цієї моделі?”
Рут: А що хочуть знати жінки? Колір автомобіля!
Еміль: Якщо в жінки є дитина, то вона цікавиться чи м'яке заднє сидіння, тому що вона хотіла б посадити її там.
Рут: Якщо ви розмовляєте з чоловіком, вам потрібно сказати: «Що ти думаєш з цього приводу?».
А чоловікові потрібно запитати жінку: «Що ти відчуваєш з цього приводу?» (Еміль та Рут сміються)
Еміль: 12) Ця людина повинна проявляти співчуття, а зустрічаючись з болем оточення, любити допомагати людям. Якщо вам подобається, наприклад, хлопець чи дівчина, то дізнайтеся, як він чи вона ставиться до своєї матері. Добре чи ні?
Звичайно, людина може сказати, що у неї немає матері. Гаразд, але тоді як він чи вона ставляться до своєї собаки? Добре чи б’є її? Тому що, якщо ви одружитесь з такою людиною, то також будете биті замість собаки.
Рут: Зауважте, також як людина діє. Якщо просто слухає вас з повагою, а робить, те, що хоче робити, то це поганий знак.
Еміль: 13) Ще один «зелений прапорець» — це виконання своїх обіцянок.
Упродовж цілого свого життя я впевнений, що краще дати лише декілька обіцянок, але дотримати слова.
П’яниця може сказати: «Я припиню пити! Я більше не буду пити. Я буду зовсім іншим».
Але він пообіцяє це тисячу разів і ніколи не припиняє. За ним лишається лише море недотриманих обіцянок. Людина взагалі, - а особливо чоловік, - повинна завжди виконувати свої обіцянки. Таким чином ми можемо бачити вірність та довіряти.
14) Чи є в хлопця чи дорослого чоловіка лідерські якості, спрямовані безпосередньо на свою родину. Чи добре він спілкується з дітьми, з хлопчиком, дівчинкою. Він повинен вміти вести свою родину вперед.
15) Чи заохочує хлопець або чоловік та визнає таланти й здібності інших.
Пасторська робота передбачає пошук доброго в людях. Ви скажете: «Але ж всі люди грішні». Звичайно, всі грішні та грішили у своєму житті. Але ми повинні шукати хороше, найкраще в людях, а особливо в дітях.
Діти не люблять знаходитися поруч із сумними людьми. Потрібно, щоб людина вміла підтримати дитину та сказати: «Ти зробив це справді добре. І зможеш ще краще наступного разу», - тоді ви дивитесь на позитив, а не на негатив.
Тож, ми вже поговорили про правильний час, правильне місце, правильну людину. Еміле, а як щодо «червоних прапорців», які сигналізують: «Не можна йти»?
Гаразд, поговорімо трохи про «червоні прапорці». Це певні риси та звички, про які слід подумати, коли ви зустрічаєтесь, щоб з’ясувати, яка людина перед вами.
Коли ви одружуєтеся з кимось, то ви одружуєтеся з його родичами, подобається вам це чи ні. Ви застрягаєте на все життя з родичами своєї другої половинки: з матір’ю чи батьком, тіткою чи дядьками та бабусям. Чи християни вони? Що роблять ці люди? Яка історія їхнього служіння та які благословіння вони мають?
Ось деякі риси, на які вам варто звернути увагу, - «червоні прапорці»:
1) Гнів. Чи легко ця людина дратується? Яка в неї вдача? Може вперта та егоцентрична? Може говорить, говорить - і все тільки про себе. Навіть вживає «мене» замість «нас».
2) Людина, яка схильна все контролювати. «Це має бути так, а це таким чином.» Згодом ця людина почне контролювати й вас. Бог ніколи так не робить. Бог говорить людям, що вони мають право обирати. Він дає грішним людям вибір. Якщо ви хочете йти цим шляхом, - це ваш вибір. Можливо не найкращий спосіб, але вам вирішувати. Потрібно обирати. І в кожного є вибір. Господь пропонує нам спасіння, але нам вирішувати прийняти його чи відкинути цей подарунок.
3) Людина - позитивна чи дуже примхлива? Чи можете ви поговорити з нею? Як вона реагує? Позитивно чи негативно? Стійка у своїх поглядах та планах, як термостат, чи як термометр і температура постійно змінюється?
4) Чи не ревнива ця людина? Ревнивці невпевнені в собі. Коли ми любимо Бога та довіряємо Йому, то це дає нам стабільність. У шлюбі потрібно розвивати довіру, тому що кожен з вас іноді буває далеко, розмовляє з людьми та багато речей робить окремо. І ви повинні довіряти одне одному, а не мучити себе питаннями, де та що робить зараз моя друга половинка. Можливо, вона кудись їде, щоб вчинити перелюб і т.п.
5) Про погані звички ми вже говорили.
6) Відсутність фінансового самоконтролю. Наскільки людина здатна економити гроші? Чи вона просто витрачає їх на непотрібні речі? Багато людей мають в цьому проблему. Вони призвичаїлися марнувати гроші на сигарети, алкоголь чи наркотики, раніше ніж навчилися їх заробляти.
Рут Молдрік: І не тільки це. Вони витрачають грошей більше, ніж мають на кишенькові потреби.
Еміль Молдрік: Навіть у різдвяний час ми не встановлюємо ялинку. Ми не витрачаємо на це гроші, бо Різдво кожен день. Як і День подяки кожен день. Нам не потрібні маленькі дрібнички, іграшки та подібні речі. І таким чином отримані гроші ми використовуємо на Божу роботу.
Чому ці червоні прапорці важливі?
Опитування показало, що 38% людей, які згодом розлучилися, ігнорували «червоні прапорці» під час побачень. Приблизно третина людей, які розлучились, не звертали уваги на ці речі. І звичайно, вони нічого не знали про зелені прапорці.
Який четвертий крок?
Четвертий крок такий, що шлюб повинен бути в правильному контексті. Правильний контекст зростає у любові та повазі, практиці доброти та довіри, спілкуванні та свободі думок та дій. Тоді близькість та любов будуть зростати та зростати, як з Ісусом.
Коли ми любимо Ісуса, то ми з кожним днем будемо любити Його ще більше. Це - потенціал зростання. Він як дерево, яке постійно тягнеться вгору. Отож, я та Рут, зараз ми любимо одне одного більше, ніж коли тільки одружилися. Але якщо ваша любов базується лише на гарній фігурі чи обличчі, кількості сексу або на інших зовнішніх речах, то це не правильна основа. Звичайно, приваблива зовнішність — приємна річ, ми хочемо одружитися з кимось, хто гарний. Рут була гарною, коли я одружувався з нею. Я знаю, що вона й зараз ще гарна.
Іноді Рут говорить: «Але, у мене зморшки».
Мені все одно. Вона все ще красуня. Обличчя немає різниці.
Еміле, ви можете розповісти про останній крок?
Останній крок — слушна причина.
Які мотиви нашого бажання одружитися?
Ви плануєте шляхом одруження полегшити свій життєвий тягар, чи просто заради сексу або щоб народити дітей? Отримувати більше грошей?
Біблія говорить, що дружина повинна поважати чоловіка.
Рут Молдрік: Повага — це частина кохання. Я запитую, що ти думаєш про це? І я поважаю думку мого чоловіка, хоч іноді його думка відрізняється від моєї.
Тоді я кажу: «Гаразд, Гаразд, але поглянь, будь ласка, на це таким чином. Ти можеш робити по-своєму доки не переконаєшся, що ідея, яку я пропоную, працює.»
Еміль Молдрік: Біблія говорить, що чоловік повинен любити свою дружину, як Христос полюбив церкву. Любов чоловіка до дружини відрізняється від тієї, що має дружина до чоловіка. Бо любов чоловіка до дружини — це самопожертва, його любов подібна до Христової.
Рут Молдрік: Упродовж вже декількох років я знаю одну молоду даму, - їй десь близько 50 років, - і вона страждає, її подружнє життя не щасливе.
Але я сказала їй: «Ти повинна визначити, що йому до вподоби, й зробити для нього щось особливе».
Таким чином ти покажеш свою любов, знаходячи речі, які йому подобаються та роблячи це для нього. Я, наприклад, намагаюся готувати для Еміля страви, які він любить.
Еміль Молдрік: Одного разу, перебуваючи в Україні, ми зайшли до McDonald's. Взагалі ми не їмо таку їжу, але в той день замовили щось просте на зразок салату.
Розмістившись на верхньому поверсі, я спостерігав за однією парою. Вони сиділи один навпроти одного і пильно дивились у вічі. Так продовжувалося понад годину. Цілу годину вони дивились один на одного і трималися за руки через стіл. Я жодного разу не помітив, щоб вони відвели погляди.
Хтось може сказати: «О, як вони кохають один одного!».
Хотілося б сказати, що любов полягає не в тому, щоб дивитися один на одного, а щоб разом дивитися в одному напрямку.
Господь дав нам напрямок до самого Свого Царства, покликання - допомагати людям, бути більш схожими на Ісуса. Ось що таке справжня любов. Це любов, яка допомагає і є благом для інших людей. Така любов повинна поєднуватися у в шлюбні відносини та продовжуватися.
Улюблений вірш з Писання Еміля Молдріка це Послання до Євреїв 12:3:
«Тож подумайте про Того, хто перетерпів такий перекір проти Себе від грішних, щоб ви не знемоглись, і не впали на душах своїх». (Переклад Огієнка)
Юлія Бондаренко

далі
"Велика боротьба" вийшла новим накладом