Як штучний інтелект може допомогти у проповіді Євангелія

Чат-бот штучного інтелекту ChatGPT став сенсацією 2023 року. Недавно його зробили доступним і для українців. За лічені хвилини, кожний може зареєструватися на сайті чат-боту - і розпочати діалог з найпотужнішим роботом світу. Чат-бот відповідає на запитання про будь-що: віру, цінності, смисл життя, релігію. З цієї нагоди християни відновили давню дискусію про те, чим є новітні технології - загрозою чи підмогою у всесвітній проповіді про спасіння в Ісусі Христі.

Павло Юшковський, молодіжний лідер, розробник програмного забезпечення у сфері штучного інтелекту (ШІ)
Не хочу вдаватись у подробиці, як працює ШІ, і чому це абсолютно нормальний інструмент, як і будь-яка інша комп’ютерна програма. Не думаю, що в наш час є хоч хтось, хто жодного разу не користувався комп’ютером. Чи багато комп’ютер приніс в наше життя? В наше служіння? Тільки хороше, чи тільки погане? Від кого залежить, ЩО САМЕ вносить він у ваше духовне життя?
Так, правильно, це цілком і повністю залежить від вас! Так, потрібен час, щоб освоїти якусь програму і зрозуміти, як саме вона допоможе вам в служінні, але це того варте – і з цим ви не можете сперечатись. Абсолютно так само з ШІ – витратьте час, почитайте, як він працює, від чого залежать його відповіді, які вже є конкретні приклади його використання в повсякденному житті, і просто трансформуйте ці знання у своє служіння.
Одне слово щодо критики chatGpt – зрозумійте, що це лише одна – найпопулярніша – але всього одна з, як мінімум, десятків інших моделей ШІ. Лише від авторів моделі та того, хто запитує, залежить, як вона буде відповідати. Тож навіщо засмучуватись через негатив інших людей, коли можна творити круті речі для себе і свого служіння?
Пам’ятайте: ШІ – інструмент, і для його використання потрібен ВАШ інтелект!
Сергій Сугоняко, проєктний менеджер, бізнес-аналітик IT компанії у галузі Fintech. Пресвітер, учитель суботньої школи
Після перших же спроб chatGPT в уяві багатьох моїх однолітків відтворились кадри з Термінатора, Матриці та інших фільмів. Робочі розмови заполонили жарти про повстання машин. І хоч айтішники кепкують одне з одного на цю тему, насправді вони все ж побоюються, що «а раптом фантастичні ідеї книг та фільмів виявляться пророчими?»
Нам, адвентистам, звісно ж, нічого боятися подібних прогнозів, оскільки ми роками вивчаємо пророчі книги й добре знаємо, звідки насправді прийде небезпека.
Яке ж має бути ставлення до «штучного інтелекту»? Таким же, як і до будь-якого іншого інструменту. Його дія та вплив будуть залежати від того, хто і з якою метою використовує технологію.
«Добра людина з доброго скарбу [свого] серця виносить добро, а погана — зі злого [скарбу свого серця] виносить зло, бо чим переповнене серце, те промовляють уста!» (Лук. 6:45)
Приклад з практики (випробуваний на власному досвіді).
Готуєш проповідь чи урок і забув, де записано вірш. Ба більше — забув, як звучать слова та фрази. Пошук у програмах з електронними Бібліями чи в Google не завжди допоможуть. А зі ШІ сформулював питання «людською мовою» і отримав місце.
Психологи кажуть, що це матиме зворотний ефект і наша пам‘ять працюватиме гірше, оскільки мозок звикне без зусиль отримувати інформацію. Можливо й так. Однак це не відкидає факту, що швидкість отриманого результату вражає.
Чи буду використовувати ШІ? Так. Чи пораджу його іншим? Не всім. Чи є у нього небезпечні тенденції? Є, але не в значенні глобальних теорій змови. Чи замінить він роботу проповідників? Ніколи. Адже врешті-решт, сила проповіді не у цікавих прикладах і не у блискавичному стилі мови, але в силі Духа Святого.
Христа любили, поважали та боялись через те, що Він промовляв як Той, хто має справжню владу! А цього програмуванням та алгоритмами не реалізуєш. Тому я спокійний і до загальної паніки (та демонізації) навколо ШІ ставлюсь спокійно, практично байдуже.
Ілля Свергін, IT, ShаrePoint-розробник, пресвітер
За останні кілька місяців, різні інструменти на основі нейронних мереж (і, зокрема, ChatGPT) несподівано різко увірвалися в наше життя. У зв'язку з цим у християнському середовищі також постає питання, а чи можемо ми якось використати ці нові інструменти у нашому служінні.
З одного боку, так, якщо ставимося до того ж ChatGPT лише як до більш просунутого варіанту пошукової системи. Наприклад, якщо ми хочемо підібрати якусь ілюстрацію для проповіді або вибрати ідеї якихось конкурсів/ігор для дітей тощо. Однак велика помилка покладати на ChatGPT занадто багато функцій і використовувати його в тих сферах служіння, які повинні бути під впливом Святого Духа.
Наприклад, візьмемо проповідь. Чи може ChatGPT зробити нариси проповіді на задану тему? - Так, може. Але чи може ШІ робити це під керівництвом і впливом Святого Духа з огляду на особливості аудиторії та її потреби? - Абсолютно ні. Якщо проповідь складалася без молитви та Божого натхнення, вона не зможе справити належного враження на серця слухачів. Адже сила проповіді не "в переконливих словах людської мудрості, а в явленні Духа і сили" (див. 1 Кор. 2:4). Те саме стосується планів служіння, які складаються в громадах. Тільки Бог знає, що буде успішним у тому чи іншому регіоні, за тих чи інших обставин. Необхідно, перш за все, шукати одкровення згори, а не покладатися на ШІ. У переконливому списку дарів Святого Духа, призначених Богом для Церкви, про ChatGPT немає жодного слова. Тому, поряд з телебаченням та Інтернетом, він може розглядатися лише як допоміжний інструмент, але не як те, що може замінити пастора чи інших служителів.
В наш час дуже сильно відчувається нестача сили Святого Духа. І наша проблема в тому, що часто замість пошуку Бога ми намагаємося нестачу Святого Духа замінити технологіями, природне замінити штучним. Тепер, у наш час, замість природного спілкування, під час зустрічі - соціальні мережі. Замість живих, спільних богослужінь - служіння онлайн. Замість служителів, які ведуть Святий Дух, - ШІ. Це дуже погана тенденція, і якщо ми не виявимо тут достатньо мудрості, то це ще більше посилить і без того лаодикійський стан сучасної Церкви.
Олександр Іванов, програміст, учитель інформатики
Я чекав його доступу для українців, бо це другий Google. Хочу сказати, що в ШІ є декілька готових рішень. Одні видають текст, інші генерують картини, ще інші генерують голос людини, а є такі, які генерують відео.
Враховуючи це, людина може в одного ШІ побудувати сценарій. Потім цей сценарій дати іншому ШІ, щоб згенерував голос чи відео. І потім ще третього ШІ попросити намалювати обкладинку для відео. І цей продукт буде швидко зроблений, і навіть можливо однією людиною. Це перевага.
Хотів би наперед спрогнозувати, що якщо на цей момент альфа-версія Chat GPT вас ще не здивувала, то маю надію, що згодом він буде сильним інструментом, і дасть відповіді на ваші нинішні потреби. А на цей момент це скарбниця знань, її відповіді можна взяти за основу, додати своє, і буде те, що раніше не вдавалось. Я, наприклад, люблю вірші, навіть якщо він рими не дає нормальної, то хоча б дає влучні слова, які можна використовувати, щоб надихати оточення, навіть просто зачитати як він є (без рими).
Наприкінці додам просто набір ідей, які собі занотував, щоб не забути:
Запити:
- писати вірші
- писати сценарій (наприклад, сценарій радіореклами, відеореклами й т.ін.)
- пояснювати простими словами складні речі (дітям)
- дитячі історії на день
- мотиваційні історії
- жарти
- може робити переказ творів чи заданого тексту (наприклад, 3-годинне відео – видати 5 основних ключових моментів
Приклади конкретних запитів:
- Мотиваційна цитата на день для учнів
Олег Василенко, аспірант Інституту кібернетики Національної академії наук України
ChatGPT це лише один з нових інструментів, які винайшло людство. Може здаватись, що він має якісь інтелектуальні задатки, але це лише штучний інтелект, і він може використовуватися лише як інструмент. Згенеровані тексти слід перевіряти, і користувач є відповідальним за це. Відомі випадки неправильного використання фактів або їхнє перекручування.
З точки зору освіти, цей інструмент скоріше слід використовувати після завершення навчання. Звичайно, використовувати його як пошуковий механізм або інтелектуального обробника запитів можна будь-коли. Однак, використовувати його як генератора есе, курсових і інших студентських та наукових робіт — це як мінімум обкрадати себе. Адже замість того, щоб використати час, щоб самостійно отримати нові навички, ми показуємо себе такими, якими ми не є. А біблійний принцип «усе таємне стає явним» проявить себе в нашому житті, скоріш за все, в не найкращий для нас час.
Для роботи ж це дійсно цікавий інструмент, який може спростити генерування однотипних текстів, генерувати, як при мозковому штурмі, різні ідеї як відповіді на питання, створювати супровідні листи, шукати ключові слова і спрощувати життя копірайтерам. Головне не забувати, що це лише інструмент.
Євгеній Чекмарьов, керівник агентства Paradigma
Частина християн, як це зазвичай буває, зустріла з критикою і прокльонами створення чат-бота зі штучним інтелектом ChatGPT. Вважаю, що упускати можливості й технології, які можна використовувати для проповіді Євангелія – це наша вічна проблема.
Інновації завжди приймаються Церквою і її членами з побоюванням, прогнозуючи диявольське втручання при використанні нових підходів і технологій. Практично все нове сприймається вороже, а коли момент упущений – приймається як потрібне.
- Так було з телевізором, коли ще в 90-ті роки багатьма громадами офіційно заборонялося мати телевізора і його перегляд. А у 2000-них церква нарешті почала використовувати телевізор і супутникове телебачення, щоб проповідувати по всій Землі.
- Так було з Інтернетом, коли у 2000-них багатьом членам церкви це здавалося сатанинською мережею, а через 10 років церква почала відкривати навіть навчальні програми у своїх університетах з онлайн-євангелізму.
- Так було з онлайн-служіннями: за рік до пандемії ми говорили на конференції GAIN про важливість онлайн-церков і повноцінної роботи в онлайн-середовищі, що викликало з боку адміністраторів і членів церкви обурення. А минув рік – і ті ж самі люди говорили про благословення онлайн-служінь, використовуючи їх в момент, коли церква не може збиратися разом.
- Те ж саме буде і зі штучним інтелектом.
Ми забуваємо, що більшість технологій не мають морального забарвлення: вони ні погані, ні хороші. Це інструменти, які ми можемо використовувати на благо Євангелія.
Думаю, нам важливо навчитися дивитися вперед, а не тільки назад. Прогнозуючи тренди й використовуючи їх, а не плетучись на десятиліття позаду.
Сергій Журавський, пресвітер, капелан
Так, я поділяю погляд Євгена. Вважаю, що обережними кроками слід спробувати використовувати ШІ. Думаю, у цю штуку заклали багато аналітики, яку можна направити прорахувати усі за і проти в якомусь проєкті. Очікую, що людський фактор буде відсутній у побудові планувань при використанні ШІ, можливо він підкине ідеї, про які ми й не здогадувались. Час покаже.
Для початку, потрібно взяти якесь конкретне завдання чи визначити пілотний проєкт, розробити план і стратегію на основі видачі ШІ. Вже від сьогодні думаю, дитячий відділ може використовувати його для створення дитячих історій. Наприклад, запросити до видачі: «хлопчик із бідної сім’ї мріє, щоб у всіх все було». Або «дитяча розповідь про негативність жадібності, егоїзму, заздрощів, підозрілості, невір‘я» і так далі… Підв’язуєте необхідний, відповідний біблійний вірш…
Чи побудування питань для класу суботньої школи на основі ключових слів. План розвитку клубу слідопитів громади (тут кожен клуб може вказати на індивідуальні можливості та потреби) і так далі. Поле діяльності, на мою думку, безмежне.
Сергій Степанюк, програмний директор телеканалу «Надія»
Коли ми чуємо словосполучення «штучний інтелект», ми відразу згадуємо якісь фантастичні фільми, де комп’ютери стають занадто розумними, і одного дня захоплюють владу на землі. Відразу хочу попередити, що теперішній штучний інтелект не про це. Згадую, коли багато хто наполягав на тому, що не варто бути в соцмережах, я читав семінари для молоді про те, як правильно їх використовувати для євангелізації. Безумовно, там є свої небезпеки, але сьогодні практично ніхто не говорить про негатив, навпаки, ми розуміємо, що кожен пастор має розумітися на соцмережах, і знати, як їх використовувати, щоб донести Євангеліє до своїх односельців.
ШІ – це новий інструмент, який теж нас насторожує, адже коли просиш його написати проповідь з певними заданими параметрами й біблійними текстами, він чудово з цим справляється. Або пишеш запит: «Напиши запитання для інтерв’ю з лікарем-педіатром», за кілька секунд є готові запитання. Можливо тепер потрібно звільнити пасторів, журналістів, копірайтерів та інших, і замінити їх на ШІ?
Абсолютно ні. Навпаки, він може стати хорошим помічником для цих професій. ШІ може дати цікаві ідеї, але тільки людина може визначити, чи ці ідеї реально втілити, наприклад, у служінні. ШІ може дати напрямок для розвитку думки в проповіді, але тільки людина під натхненням Святого Духа може донести ці ідеї до сердець слухачів.
Я впевнений, що будуть люди серед тих, хто читає ці думки, які ніколи й не чули про ШІ, але в той самий час уже з’явилися професії, які спеціалізуються на використанні цих нових технологій. Тож сьогодні кожен з нас може для себе визначити, як використовувати цей інструмент у служінні, чи не використовувати взагалі. Головне, не демонізувати його, а залучати свій інтелект, щоб використовувати цей інструмент для добра, для полегшення праці, і навіть для проповіді Євангелія.
Віталій Анголенко, співзасновник проєкту whatsbible.online
Узагальнення та абстракції у цій темі завдають шкоди та можуть призвести до демонізації ШІ. Тому я намагатимусь максимально конкретно описати на практиці тему застосування штучного інтелекту для виконання місії.
Я довго стежив за розвитком ШІ. Виходили новини про нові досягнення, перші результати. Однак поріг входу був високим, а практичної користі для місії мало.
Поява нових інструментів з урахуванням штучного інтелекту знизило поріг входу. Першими були сервіси з розпізнавання зображень. YouVersion використовував ці інструменти для створення програми Bible Lens, яка дозволяє створювати зображення з біблійним текстом. Ви завантажуєте фото, ШІ визначає зміст та підбирає біблійний текст. Це був перший випадок практичного застосування штучного інтелекту у християнстві.
Потім з'явився GPT-3 від OpenAI, і це змусило редакторів нервувати. Текст, написаний ШІ, було важко відрізнити від тексту, написаного людиною. Модель стала доступною для використання, і з'явилися перші сервіси для генерації тексту. Потім з'явився OpenAI Codex, який дозволив з таким самим успіхом створювати програмний код.
Ми, як розробники, відразу ж скористалися помічником для написання коду на основі штучного інтелекту – GitHub Copilot. Тепер він пише до 30% рутинного коду. Завдяки цьому ми прискорили розробку whatsbible.online.
Пізніше з'явився MIdjourney, і змусив нервувати художників. Але наша дизайнерка не розгубилася і відразу застосувала інструмент для створення ілюстрацій. Тепер ми супроводжуємо всі наші публікації християнськими ілюстраціями високої якості за низьку ціну.
Ми спробували скористатися rytr.me для написання статей, але в нас нічого не вийшло. Не знайшлося редактора, який зміг би отримати користь із цього інструменту. Я зрозумів, що для використання ШІ необхідні інтегратори, які мають досвід у своїй сфері та вміють впроваджувати нові інструменти у свої процеси.
Тож це історія про людей, а не про роботів. Якщо ми підемо за алгоритмом, описаним Євгеном, і чекатиму, поки будь-яка технологія пройде стадії заперечення-прийняття-інтеграції протягом десятиліть, ми втратимо час і можливості. Нам потрібні інтегратори та досвід практичного використання ШІ вже зараз.
Зі свого боку, ми намагаємося не відставати. У моїй статті є конкретні приклади, як нам уже вдалося покращити швидкість та якість наших процесів. З кожним новим сервісом нам будуть відкриватися нові можливості для місії.
Матеріал підготував Максим Балаклицький

далі
Біблію мені подарував злодій "у законі"