Космічна археологія свідчить на користь Біблії: палаци стародавніх царів можна побачити за допомогою Google Earth

Технологія та археологія перетнулися безпрецедентним чином з початку ХХІ століття. Детальні супутникові знімки планети тепер дозволяють археологам дивитися на стародавні місця абсолютно по-новому, серед них - палаци біблійних царів.

Насправді супутникові знімки створили цілу нову галузь, яка отримала назву космічної археології, яка привела до деяких вражаючих відкриттів. [1]
Для звичайної людини супутникові зображення Google Планета Земля є цікавим способом дослідження археологічних пам’яток. Просвітницький проєкт Біблійна археологія пропонує подивитися на палаци трьох біблійних царів за допомогою Google Earth. Оригінальний матеріал люб’язно наданий проєкту Bible Archaeology Report.
Палац Санхеріва, царя Ассирії
Санхерів зійшов на ассмрійський престол приблизно в 705 році до нашої ери і присвятив себе перетворенню Ніневії на величне місто та побудові собі «палацу поза конкуренцією». [2] Ніневія залишалася столицею Ассирійської імперії, поки вавилоняни не розграбували місто близько 612 року до нашої ери. За днів Йони в Ніневії проживало 120000 осіб, які не вміли “розрізняти правиці своєї від своєї лівиці” (Йона 4:11).
Коли Остен Генрі Леярд проводив розкопки в Ніневії в 1847 році, однією з перших будівель, які він розкопав, був Південно-Західний палац Санхеріва, розташований на кургані цитаделі Куюнджик. Саме тут він знайшов знамениті рельєфи облоги Лахіша.
Південно-західний палац Санхеріва можна побачити на старих зображеннях Google Earth, до того, як над ним побудували дах. Загальні розміри палацу становили вражаючі 180 на 190 метрів, і він містив принаймні 80 кімнат, багато з яких були оформлені скульптурами та рельєфами. Підраховано, що на стінах палацу Санхеріва було біля 3 кілометрів рельєфів! [3] Більшість цих рельєфів і тварин-охоронців, яких наказав вирізьбити Санхерів, були знищені вавилонянами, лише їхні нижні частини залишилися до ХХІ століття. [4]
Палац Санхеріва був збережений як музей, над ним був побудований дах, і там зберігалися 100 рельєфів, залишених на місці. На жаль, коли ІДІЛ окупувала Мосул (місце стародавньої Ніневії), вони пограбували та знищили палац Санхеріва так, як це ніколи не вдалося вавилонянам. Недавні супутникові знімки, зроблені Digital Globe/ASOR, показують, що у 2016 році ІДІЛ зняло захисний дах, зірвало стовпи, також на них видно сліди транспортних засобів. Це є доказом того, що вони вивезли більшу частину цінного матеріалу вантажівкою. [5]
Палац Навуходоносора, царя Вавилону
Серйозне дослідження руїн Вавилону почалося наприкінці 1800-х років, спочатку з промислових розкопок Британським музеєм у 1879-1882 роках, а потім із систематичних і наукових розкопок під керівництвом Роберта Кольдевея з Німецького східного товариства. [6] Починаючи з 1899 року і продовжуючи 18 років, Колдевей зробив численні відкриття, в тому числі знайшов знамениті ворота Іштар з блакитної цегли (https://www.facebook.com/share/p/1FU8oPtcSw/), Процесійну дорогу, яка вела до храму Мардука, і Південний палац царя Навуходоносора.
Сам Навуходоносор описує, як він перебудував палац свого батька: «Я зруйнував його стіни з висушених на сонці цеглин, і оголив його наріжний камінь, і досяг глибини вод. Я заклав його фундамент міцним перед водою і підняв його на високу гору із бітумом і обпеченою цеглою. Могутні кедри я звелів покласти на його дах. Дверні полотна з кедра, обкладені міддю, пороги та гнізда з міді я поставив у його дверях. Срібло, золото і дорогоцінне каміння, все, що тільки можна уявити: дорогоцінність, пишноту, статок, багатство, — все, що високо цінується, я накопичив у ньому, я зберіг у ньому величезну кількість царських скарбів». [7]
Під час розкопок Південного палацу Колдевей виявив будівлю в одному кутку з 14 довгими кімнатами, розташованими в два ряди, разом із системою колодязів і каналів поруч. Він визначив це як інфраструктуру знаменитих Висячих садів Вавилона. Сучасні вчені припускають, що це було сховище для олії, зерна, фініків і спецій. [8]
У 1987 році Саддам Хусейн відвідав Вавилон, розташований за 60 миль на південь від Багдада, Ірак. Він наказав перебудувати один із палаців, не звертаючи уваги на археологічне минуле, яке він руйнував. Новий «палац», названий «Діснеєм для деспота», був поспіхом побудований зверху стародавнього з каміння, на якому були написані як його ім’я, так і ім’я Навуходоносора. [9] Саме цей відбудований Південний палац сьогодні добре видно на зображеннях Google Earth.
Палац Дарія I, царя Персії
Стародавнє місто Сузи, розташоване на території сучасного Ірану, служило зимовою резиденцією перських царів імперії Ахеменідів. Дарій I побудував свій палац на одному з чотирьох пагорбів, який називається Ападана. Археологами було виявлено фундамент палацу з написами трьома мовами: давньоперською, аккадською та еламською. Цей напис відомий як DSf, і його опис надзвичайно схожий на те, як палац описується в Естер 1:5-6.
“Палац, який я побудував у Сузах, здалеку привезли його оздоблення… кедрову деревину, це – гора на ім’я Ліван – звідти привезли… Золото привезли з Сардів і з Бактрії, тут було оброблено. Дорогоцінні камені ляпіс-лазурій і сердолік, вироблені тут, привезені з Согдіани. Дорогоцінний камінь бірюза, цей був привезений з Хорезми, який був оброблений тут. Срібло і чорне дерево були привезені з Єгипту. Орнамент, яким була прикрашена стіна, був привезений з Іонії. Слонову кістку, якуобробляли тут, привозили з Ефіопії, Сінда та Арахосії. Кам'яні колони, які були оброблені, село на ім'я Абіраду в Еламі - звідти були привезені. Каменетеси, які писали на камені, були іонійці та сардійці... Сказав цар Дарій: У Сузах було замовлено неперевершену роботу, неперевершену роботу було доведено до кінця”. [10]
Цей палац є місцем подій книги Естер (https://www.facebook.com/share/p/18nUXsA1tj/), дружини сина Дарія, Ксеркса I (на івриті його називають царем Ахашверошем). Насправді опис у книзі Естер настільки детальний, що можна навіть визначити місця на зображенні Google Earth, де відбувалися конкретні події:
1. Зал для аудієнцій/Садовий двір, де відбувся бенкет Ксеркса (“А по скінченні цих днів справив цар для всього народу, що знаходився в замку Сузи, від великого й аж до малого, гостину на сім день на садковому подвір'ї царського палацу” (Естер 1:5)).
2. Зовнішній двір, де Гаман чекав, щоби поговорити з царем (“І спитав цар: Хто на подвір'ї? А Гаман прийшов на зовнішнє подвір'я царського дому, щоб сказати цареві повісити Мордехая на тій шибениці, яку приготовив для нього” (Естер 6:4)).
3. Внутрішній двір, який виходить на тронний зал, де Естер готувалася до присутності царя (“І сталося третього дня, і вбрала Естер царські шати, та й стала на внутрішньому подвір'ї царського дому, навпроти царського дому” (Естер 5:1а)).
4. Тронний зал, де Естер підійшла до Ахашвероша без виклику (“А цар сидів на троні свого царства в царському домі навпроти входу до дому” (Естер 5:1б)).
Дійсно, ці описи настільки точно збігаються з розкопаним палацом, що багато вчених дійшли висновку, що той, хто написав книгу Естер, особисто проводив там час. Французький археолог Жан Перро був провідним авторитетом у світі у дослідженні стародавнього палацу в Сузах, пропрацювавши там керівником розкопок понад десять років. Перед своєю смертю в 2012 році він сказав: «Сьогодні хтось із новим інтересом перечитує книгу Естер, де докладний опис внутрішнього розташування палацу Ксеркса зараз чудово узгоджується з археологічною реальністю». [11]
Олександра Обревко
Джерело: Біблійна археологія
За статтею Брайана Віндла на Bible Archaeology Report
Підписуйтеся на нашу сторінку https://www.facebook.com/bibliinaarkheolohiia та
Телеграм-канал https://t.me/bibliinaarkheolohiia і першими дізнавайтеся про нові відкриття у царині біблійної археології.
#біблійна_археологі
#bibliinaarkheolohiia

ПРИМІТКИ

1. Космічний археолог Сара Паркак вважає, що вона відкрила стародавнє єгипетське місто Ітдж-Тауі – столицю фараонів 12-ї династії (https://blog.nationalgeographic.org/2017/01/30/how-new-technology-accelerates-the-search-for-ancient-sites/). Ймовірно, це був дім Йосипа, який жив у той період, згідно до біблійної хронології.
2. Max Mallowan, “Ninevah,” Encyclopaedia Britannica, Inc. September 6, 2018. https://www.britannica.com/place/Nineveh-ancient-city-Iraq.
3. Howard F. Vos, Archaeology in Bible Lands (Chicago: Moody Press, 1977), 120.
4. “Southwest Palace,” Learning Sites, Inc., December 9, 2016. http://www.learningsites.com/Nineveh/SWP_Nineveh_home.php.
5. Christopher Jones, “The Cleansing of Mosul,” Gates of Nineveh. June 6, 2016. https://gatesofnineveh.wordpress.com/2016/06/06/the-cleansing-of-mosul/.
6. “Koldeway at Babylon,” Current World Archaeology. January 25, 2013. https://www.world-archaeology.com/great-discoveries/koldewey-at-babylon/.
7. Robert Koldeway, The Excavations at Babylon. (London : Macmillan and Co., 1914), 113. Accessed online: https://archive.org/details/ldpd_10797913_000/page/158.
8. Juan Luis Montero Fenollos, “Beautiful Babylon: Jewel of the Ancient World” National Geographic History Magazine. January/February 2017. https://www.nationalgeographic.com/archaeology-and-history/magazine/2017/01-02/babylon-mesopotamia-ancient-city-iraq/.
9. Neil MacFarquhar, “Hussein’s Babylon: A Beloved Atrocity” New York Times, August 19, 2003. https://www.nytimes.com/2003/08/19/world/hussein-s-babylon-a-beloved-atrocity.html.
10. Edwin M. Yamauchi, Persia and the Bible (Grand Rapids: Baker Book House, 1990), 296.
11. “Shushan The Citadel With Bible In Hand,” Bible Reading Archaeology. September 20, 2018. https://biblereadingarcheology.com/2018/09/20/shushan-the-citedal/.
2 Залишки південно-західного палацу Санхеріва в Ніневії (сучасний Мосул, Ірак) видно на цьому зображенні Google Earth 2003 року. Джерело: https://biblearchaeologyreport.com/2019/05/10/biblical-sites-three-palaces-visible-from-google-earth/
3 План Остена Генрі Лейярда Південно-Західного палацу Санхеріва з 1853 року. Джерело: https://biblearchaeologyreport.com/2019/05/10/biblical-sites-three-palaces-visible-from-google-earth/
4 Супутникові знімки, зроблені 2 травня 2016 року (ліворуч) і 9 травня 2016 року (праворуч), показують знищення палацу Санхеріва ІДІЛ. Фото: https://gatesofnineveh.wordpress.com/2016/06/06/the-cleansing-of-mosul/ Джерело: https://biblearchaeologyreport.com/2019/05/10/biblical-sites-three-palaces-visible-from-google-earth/
5 Палац царя Навуходоносора у Вавилоні. Руїни стародавнього Вавилона знаходяться в 60 милях на південь від сучасного Багдада, Ірак. Джерело: https://biblearchaeologyreport.com/2019/05/10/biblical-sites-three-palaces-visible-from-google-earth/
6 План палацу Навуходоносора Роберта Колдевея. Джерело: https://biblearchaeologyreport.com/2019/05/10/biblical-sites-three-palaces-visible-from-google-earth/
7 Палац Дарія I, розташований в Ападані, Сузи, в сучасному Ірані. Нумерація вказує точні місця подій, описаних у книзі Естер:
1. Зал для аудієнцій/Садовий двір, де відбувся бенкет Ксеркса (“А по скінченні цих днів справив цар для всього народу, що знаходився в замку Сузи, від великого й аж до малого, гостину на сім день на садковому подвір'ї царського палацу” (Естер 1:5)).
2. Зовнішній двір, де Гаман чекав, щоби поговорити з царем (“І спитав цар: Хто на подвір'ї? А Гаман прийшов на зовнішнє подвір'я царського дому, щоб сказати цареві повісити Мордехая на тій шибениці, яку приготовив для нього” (Естер 6:4)).
3. Внутрішній двір, який виходить на тронний зал, де Естер готувалася до присутності царя (“І сталося третього дня, і вбрала Естер царські шати, та й стала на внутрішньому подвір'ї царського дому, навпроти царського дому” (Естер 5:1а)).
4. Тронний зал, де Естер підійшла до Ахашвероша без виклику (“А цар сидів на троні свого царства в царському домі навпроти входу до дому” (Естер 5:1б)).
Джерело: https://biblearchaeologyreport.com/2019/05/10/biblical-sites-three-palaces-visible-from-google-earth/
8 План Перро та Ладіре палацу Дарія I у Сузах. Джерело: https://biblearchaeologyreport.com/2019/05/10/biblical-sites-three-palaces-visible-from-google-earth/

далі
Партнерство адвентистської школи пропонує надію та зцілення переміщеним учням в Україні