Медико-просвітницька робота та капеланське служіння Церкви адвентистів сьомого дня в умовах війни

Розповідає Сергій Луцький – керівник відділу здоров’я та капеланського служіння Церкви адвентистів сьомого дня в Україні.

Вістка про здоровʼя є “правою рукою” вістки Євангелія, і тому відділ здоров'я звершує служіння за всіма євангельськими напрямами – будь-яка євангельська програма має частину, присвячену питанням здоров'я.
Цього року ми розробили новий макет для виставки здоров’я, який громади замовили через відділи здоров'я в регіонах. Зараз ми створюємо оновлені варіанти стендів, робимо більш сучасний дизайн.
Цьогоріч я брав участь у двох євангельських програмах навесні, і у грудні відбувається програма ще у двох місцях, куди мене запросили з лекціями.

Масажні кабінети

Важливий аспект діяльності відділу здоров'я – підготовка кадрів. Цього року відбувалися медико-просвітницькі школи та курси масажу. Через війну багато активних членів церкви виїхали за кордон, тому є потреба у підготовці нових служителів.
Мета відділу здоров'я полягає в тому, щоб кожна громада стала центром впливу. Одним з дієвих засобів служіння є волонтерський масажний кабінет. Такі кабінети уже працюють у Києві й Одесі. Ми впроваджуємо спеціальне навчання з масажу для членів церкви. Нещодавно курси з масажу, з видачею сертифікатів, відбулися на Поділлі й у південних регіонах.

Здоровому способу життя треба навчати

Відділ здоров'я залучений і до освітнього процесу. Більше десяти років викладаємо основи здорового способу життя студентам Українського адвентистського теологічного інституту та Українського гуманітарного інституту. Пригадую випадок, коли мій колишній студент, теперішній пастор, прислав відео, як після виїзного трейлеру лікарів у їхній громаді члени церкви проводять лекції на тему здоров'я, й близько 20 відвідувачів регулярно приходять на такі зустрічі.
Тему збереження здоров'я не оминули й під час цьогорічного конгресу вчителів адвентистських шкіл.

Магазини здорового харчування

Відновлюють діяльність магазини здорового харчування. Їх в Україні було багато, чи не найбільше на пострадянському просторі, але пандемія, а потім російське вторгнення й супутня еміграція зупинили їхню роботу. Цього року провели конгрес мережі магазинів “Едемський сад”, на якому виступали спікери з України та Болгарії.

Капеланське служіння: напрями і виклики

У воєнний час ми взяли напрям на медичне капеланство. Також є декілька осіб, які звершують служіння на посаді помічників капеланів у Силах оборони України. Але основним напрямом служіння, яке ми рекомендуємо для пасторів і членів церкви, є медичне капеланство, тому що зараз практично у кожній лікарні є поранені, також є поранені у військових госпіталях. Приблизно 160 пасторів і членів церкви задіяні у капеланському медичному служінні. Окрім того, групи капеланів регулярно їздять на передову.

У що вірять адвентисти?

Створені команди, які працюють по госпіталях, часто це міжконфесійні команди, і це позитивно. У спільному капеланському служінні багато представників інших конфесій “відкривають” для себе адвентистів – раніше не спілкувалися, а зараз вони цікавляться, ставлять запитання про адвентистську церкву.
У мене був особистий досвід такого спілкування під час відвідування лікарні, куди я щотижня приходжу до поранених військових. Якось після двох місяців спілкування з одним чоловіком він запитав, хто така Еллен Уайт, і взагалі, у що вірять адвентисти? Таке враження, що до цього між нами був певний бар'єр, і тепер він зник, ми приязно поговорили.
У лютому 2024 року в Українському домі, в Києві, відбувся міжконфесійний тренінг на тему вигорання, який проводив відомий спікер з Австралії Робі Сондереггер (Dr Robi Sonderegger). На тренінг були запрошені державні службовці. Також був проведений дводенний тренінг для капеланів.

Активне слухання

Ми стараємося не упускати можливості зростання для капеланів, тож регулярно делегуємо по декілька осіб на тренінги з медичного капеланства. Оскільки для здійснення медичного капеланства важливо розуміти, про що можна і не можна говорити під час відвідування лікарень, як спілкуватися, і як себе поводити, важливо, щоби капелани проходили певну підготовку.
У липні 2023-го року команда з коледжу Хардланд, США (Hartland College, Rapidan, Virginia, USA), адвентистського навчального закладу, провела тренінг упродовж двох тижнів з різних тем. Серед викладачів був американський капелан, пастор Роберт Маккай (Robert Mackay), з яким ми домовилися про продовження навчання для наших капеланів, яким було варто перейняти його досвід. Отже із жовтня 2023 року ми проводимо щотижневі онлайн-зустрічі, під час яких українські капелани отримують допомогу і поради щодо своєї діяльності у різноманітних обставинах. Одне з найцінніших умінь, про які дізналися учасники навчання – активне слухання. Цього ми навчали і психологів.
Команда капеланів також відвідує адвентистські громади, та під час ранкових суботніх богослужінь ділиться досвідами. Таким чином популяризуємо капеланську діяльність і залучаємо охочих до служіння в лікарнях.

Розмовляв Максим Балаклицький

#опитування2024

Further
Допомагаємо жінкам знайти життєву опору у стосунках із Богом