Адвентисти сьомого дня — секта чи ні?

У новинах серед повідомлень про політику та нещасні випадки розповідають про секти, які змушують своїх послідовників віддавати всі гроші та майно, відмовлятися від звичайного життя та виконувати все, що скажуть керівники секти. Протягом цього року в ЗМІ неодноразово згадували про Адвентистів сьомого дня як про секту. Правильне це твердження чи ні?

Що таке секта? Посібник з релігієзнавства каже, що це релігійне об’єднання, яке має такі характеристики — нечисленність, ізольованість від світу й від інших релігійних організацій. Також, як зазначає посібник, секти — досить короткочасні об’єднання й не існують довше, ніж життя одного покоління.

Як виникла адвентистська течія?

Адвентисти сьомого дня виникли у 19 столітті і є частиною протестантського руху. Напрямок протестантизму зародився 500 років тому у Німеччині завдяки католицькому професору Мартіну Лютеру. Коли він досліджував Біблію, то побачив невідповідність у вченні Католицизму та Біблії. Лютер проголошував, що церква потребує змін, але як наслідок виникла течія церков, яка заснувала свої вчення на Біблії. 

Богослужіння в громаді Адвентистів сьомого дня. Фото: Володимир Романишин

У 2017 році Президент України підписав указ про відзначення Року Реформації, тобто початку діяльності протестантів. Тоді релігійні організації, в тому числі Адвентистська церква, разом проводили суспільні заходи, марафони та концерти.

Адвентисти мають своїх членів з понад 200 країн світу. В Україні чисельність адвентистів перевищує 46 тисяч осіб, тобто практично у кожному районному центрі є адвентистська громада. 

Виступ хору на богослужінні церкви Адвентистів сьомого дня. Фото: Володимир Романишин

У адвентистів, як і у інших церквах, відбувається збір коштів як слідування біблійному принципу про десятини та приношення. Ці кошти йдуть на забезпечення базових потреб громад, видавництво літератури та на різні соціальні проекти. Прихожани самостійно вирішують, яку суму жертвувати і вони про це не звітуються. 

Що кажуть дослідники про адвентистів?

Відділення релігієзнавства інституту філософії імені Г. Сковороди Національної академії наук досліджувало зміст і спрямованість віровчення Адвентистів сьомого дня. Доктори філософських наук Людмила Филипович та Петро Яроцький аналізували чи можна віднести адвентистів до церкви чи вони є сектою. Деякі витримки з документу: 

«Притаманний Церкві АСД (адвентистів сьомого дня) активний динамізм в суспільному житті українського соціуму, сприяли формуванню нового типу конфесійної індустріалізації Церкви АСД — відкритого до світу й активного входження в громадське суспільство. Такий тип конфесіології не має жодних богословських і державно-правових підстав для означення його сектанської сутності. Зарахувати до „сект“ Церкву АСД як й інші зареєстровані згідно з чинним законодавством України Церкви є неприпустимим».

«Ставлення до Церкви АСД в Україні та її характеристика в окремих матеріалах засобів масової інформації як „секти“ недопустима і антиконституційна. Такі матеріали суперечать Конституції України і Закону України „Про свободу совісті та релігійні організації“ та міжнародним правовим актам».

На основі досліджень науковців та зважаючи на суспільну діяльність та чисельність адвентистів по всьому світу, можна сказати, що Адвентисти сьомого дня не є сектою.

Соловйова Оксана

У вас є додаткові запитання?
Надішліть питання - ми допоможемо знайти відповідь
Задать вопрос
Хочете дізнатися більше про церкву Адвентистів сьомого дня?
Задайте питання - ми з радістю відповімо!
Задать вопрос
далі
Що робити з гнівом?