«Об’єднані в служінні. Бути поруч». Рада Євангельських церков провела щорічний форум капеланів

Щорічний Капеланський форум «Об’єднані в служінні. Бути поруч» відбувся 7–8 жовтня у Києві та зібрав понад 400 учасників зі всієї України – військових капеланів, капеланів-добровольців, служителів церков, представників міжнародних організацій, ветеранських спільнот, органів влади та Сил оборони України.

Організатором заходу виступила Рада Євангельських протестантських церков України (РЄПЦУ).

Початок

Форум відкрив пастор Анатолій Райчинець, який закликав учасників вшанувати хвилиною мовчання пам’ять героїв, «які віддали найдорожче – своє життя, щоб ми з вами жили та продовжували боротьбу».
З вітальним словом звернувся головуючий РЄПЦУ, єпископ Олександр Зайцев, підбадьоривши присутніх біблійними словами:
«Ми живемо в непростий час, вороги лякають зброєю, але я хотів би, щоб кожен із нас розумів: надія наша тільки на Господа. “Одні колесницями хваляться, а інші кіньми, а ми будем хвалитись ім'ям Господа, нашого Бога. Вони впали й полягли, а ми встали і стоїмо прямо!” (Пс. 20:8)»

Вітання від держави та церков

До учасників звернулися представники органів влади та силових структур:
– начальниця Управління гуманітарного забезпечення МОУ; Діана Копаниця;
– начальник Служби військового капеланства (СВК) Олександр Вовкотеча;
– начальник сектору організації СВК ДПСУ Дмитро Тукало;
– начальниця капеланських служб Командування Сухопутних військ ЗСУ Лариса Полянська;
– начальник СВК Нацгвардії України Олександр Іздебський.
Заступниця керівника Офісу Президента України Олена Ковальська подякувала всім капеланам – і тим, хто служить у тилу, і тим, хто перебуває на передовій.
Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський відзначив зростання євангельсько-протестантського руху, який за останні роки став вагомою духовною і суспільною силою в країні та посів друге місце за кількістю мандатів на капеланське служіння.
Привітання також прозвучали від єпископа Віталія Кривицького (Римо-католицька церква) та митрофорного протоієрея Олекси Петріва (Українська греко-католицька церква), Раяна Лейна, директора “Сумки самарянина” в Україні.

Дискусії та виступи

Упродовж першого дня учасники працювали в секціях і на панельних дискусіях, присвячених викликам сучасного капеланського служіння. Серед спікерів – штатні капелани Євген Савченко, В’ячеслав Воровченко, Володимир Стрельцов, а також капелани-добровольці Петро Вдовик, Василь Поворознюк, В’ячеслав Когут, Ігор Плохой, Віталій Хмельницький. Модерували зустрічі Сергій Накул та Анатолій Кушнірчук.
Пастор Василь Поворознюк представив доповідь «Від протистояння до співпраці», де показав, як ефективна взаємодія між штатними капеланами, волонтерами, військовими та церквами посилює волонтерський потенціал громад.
Зворушливим моментом стало свідчення Героя України Владислава Стоцького, який розповів, як служіння капеланів змінило його життя та світогляд.
Під час форуму було презентовано низку ресурсів і програм, спрямованих на відновлення, зцілення та підтримку капеланів, військовослужбовців і їхніх родин.

Другий день форуму

Другий день розпочався виступом майора Олени Сек, присвяченим роботі з військовими, які повернулися з полону. Слухачі відзначили особливу важливість цієї теми.
У наступних семінарах В’ячеслав Когут говорив про безпекові аспекти служіння капелана, Іван Горбік – про особливості його повсякденної роботи, а Анатолій Кушнірчук та Ігор Плохой презентували новий “Служебник капелана” та “Молитовник”.
Єпископи Андрій Тищенко, Валерій Антонюк, Анатолій Калюжний і Генрі Мадава наголосили: капелан також потребує духовного наставництва – кожному капелану потрібен пастор, який супроводжуватиме його в служінні.

Резолюція та підсумки

У фіналі учасники ухвалили Резолюцію Капеланського форуму «Об’єднані в служінні. Бути поруч» 2025, де окреслили стратегічні напрями розвитку капеланського служіння в Україні.
Форум став майданчиком діалогу між церквою, армією та суспільством, спрямованим на зміцнення духовної стійкості та обороноздатності держави. Це був натхненний час підтримки, молитви й плідної співпраці.
Нагадаємо, перший Капеланський міжконфесійний форум, організований РЄПЦУ, відбувся 10-11 жовтня 2024 року
За матеріалами РЄПЦУ
Фото: Валентин Загреба

далее
Команда “Відчайдушні” переобладнала для Сил оборони України майже 200 медичних автомобілів