Діяльність ADRA Україна у 2024 році: міжнародні гуманітарні проєкти, визнання, співпраця з ООН, ризики і втрати

Розповідає Леонід Рутковський, керівник благодійної організації ADRA Україна (Адвентистське агентство допомоги та розвитку в Україні).

Яким минулий рік був для ADRA Україна?

Цього року ADRA Україна надавала гуманітарну допомогу в партнерстві зі Всесвітньою продовольчою програмою ООН / World Food Programme (ВПП), — це продуктові набори і фінансова допомога потребуючим,а також реалізовувала проєкти, де донорами виступають уряди або організації Данії, Німеччини, Словаччини, Швеції, Канади, Японії. Наша благодійна організація, зокрема, евакуювала населення із небезпечних територій, здійснювала соціальні рейси для мешканців громад із порушеною інфраструктурою, встановлювала станції очистки води на харчоблоках садочків, гімназій та ліцеїв.
За версією журналу Forbes Ukraine ADRA посіла 13-те місце серед благодійних фондів України. Крім того, організація посіла 12-те місце у рейтингу «ТОП-100 доброчинних організацій України за підсумками 2023 року». Цей рейтинг був укладений ВБО «Асоціація благодійників України». У Національному конкурсі «Благодійна Україна», який проводила ця Асоціація, ми посіли перше місце у номінації «Народний доброчинець».

Які саме напрями допомоги реалізовувалися?

Ми зосередилися на таких напрямах: продовольча допомога, психологічна підтримка, юридичні консультації, допомога в освіті, а також підтримка внутрішньо переміщених осіб. Завдяки реорганізації психологи ADRA Україна були об’єднані в єдину психологічну службу. Ми поширювали продуктові набори, гігієнічні засоби та підтримували ініціативи, спрямовані на відновлення житла, а також надавали допомогу дітям.

Які проєкти або напрями були наймасштабнішими, на чому був зроблений акцент?

Основну увагу організація приділяла продовольчій допомозі та підтримці внутрішньо переміщених осіб. У цьому році ми запустили кілька проєктів, включаючи створення центрів для тимчасового проживання та підготовку до зими для нужденних.
Найбільшим, за бюджетом і кількістю співробітників серед наших програм, є проєкт у партнерстві з Всесвітньою продовольчою програмою ООН. Зараз ми охоплюємо три області: Херсонську, Миколаївську і Харківську, де через бойові дії не працюють магазини, зруйнована інфраструктура, де складно купити їжу. Надаємо натуральну допомогу у вигляді продуктових наборів. У цей проєкт залучено також чимало позаштатних волонтерів. Коли ми приїжджаємо в той чи інший район, місцеві волонтери самі приходять, допомагають розвантажувати машини або приймати людей. У регіонах, де стабілізувалась безпекова ситуація та почала відновлюватись інфраструктура, відбувся перехід на грошову допомогу від ВПП ООН. У громадах, наближених до лінії фронту, ми поширюємо хліб у рамках цього проєкту.
Також зробили акцент на освітніх програмах із психологічної реабілітації. Вони налаштовані на професійну допомогу лікарям, психологам, іншим особам, хто стикається з вразливими категоріями людей. У Подільському духовному центрі Києва психологічна служба ADRA Україна провела шеститижневий цикл освітньої програми «Робота з особами, які мають посттравматичний стресовий розлад». Цей навчальний курс організація розробила для тих, хто працює з військовими — для юристів, працівників соціальних структур, членів різних громадських організацій, тих, хто буде надавати допомогу родинам військових і ветеранам, які повернулися з зони бойових дій. На курсі учні знайомилися з методиками роботи з ПТСР, брали участь у практичних тренінгах, групових обговореннях, відпрацьовували навички психологічної підтримки та кризового втручання.

У яких показниках вимірюється гуманітарна допомога?

Ми вимірюємо допомогу через кількість бенефіціарів, обсяги розподілених товарів та наданих послуг. Наприклад, кількість виданих продовольчих наборів, або кількість осіб, які отримали психологічну допомогу, та відповідний обсяг фінансової підтримки.
Статистичні дані наступні:
● продовольчу допомогу отримали 690884 особи – видано 1822954 одиниці продовольчих наборів та 5546156 буханок хліба;
● непродовольчу допомогу отримали 32242 особи, зокрема, гігієнічні набори – 13597 одиниць, жіночі гігієнічні набори – 525 одиниць, зимові набори – 1001 одиниця, та постільні набори – 1450 одиниць;
● непродовольчу допомогу отримали шість прихистків – вона включала п'ять піддонів посуду, 95 коробок з одягом second hand, два холодильники, дев'ять пральних машин, дві газові печі, та дев'ять мікрохвильових печей;
● психологічну допомогу отримала 23261 особа;
● в 35 центрах захисту ВПО 10006 осіб отримали допомогу;
● проєкт допомоги в отриманні освіти покриває 80% вартості навчання для дітей, додатково організовані позакласні заходи;
● прихисток із проживанням: 2220 осіб отримали допомогу в чотирьох колективних центрах;
● підготовка до зими: 2846 осіб отримали 10 термопотів для навчальних закладів, 84 маленькі та 84 великі буржуйки, а також 1510 тонн брикетів;
● було евакуйовано 12779 осіб та здійснено 783 евакуаційних поїздки;
● 19289 особи скористалися 888 рейсами до місць розташування важливої інфраструктури;
● юридичні послуги отримала 741 особа;
● фінансову допомогу отримали 8358 осіб на загальну суму 132438900 грн;
● здійснювалася підтримка ініціатив громад – 31 громадська організація отримала фінансування на суму 7580477 грн;
● 473 особи отримали допомогу з ремонту (225 домоволодінь забезпечено будматеріалами для встановлення дверей та вікон);
● сплачено 80% вартості навчання для 165 дітей, надана допомога 12 школам;
● питною водою було забезпечено 14555 осіб (16 238 пляшок), також встановлено 21 стаціонарну станцію очищення води та одну мобільну станцію.

Крім реалізації проєктів, які знакові події відбулися?

Ми організували ряд заходів для підвищення обізнаності про нашу роботу та зміцнення зв'язків із партнерами та донорами. Це були як внутрішні заходи, так і співпраця з іншими організаціями для більш ефективного надання допомоги. Так, у грудні 2023 року в Києві, у Лівобережному духовному центрі, відбувся благодійний концерт, присвячений 30-літтю роботи в Україні благодійної організації ADRA. Були запрошені спеціальні гості — народні артисти України Оксана Білозір та Віктор Павлік, а також інші солісти й камерний хор. Зібрані завдяки концерту кошти — 162000 грн — спрямовані на закупівлю дров для жителів Херсонщини, постраждалих від війни. Цей благодійний проєкт реалізовувався спільно з Церквою адвентистів сьомого дня в Південному регіоні.
А у травні 2024 року ADRA Україна організувала у Києві благодійний концерт, присвячений Дню матері. На ньому виступили спеціальні гості — заслужена артистка України, телеведуча, співачка Анжеліка Рудницька та народний артист України Анатолій Матвійчук, а також інші солісти та духовий оркестр. Завдяки заходу зібрали 110000 гривень для підтримки прихистку «Гармонія» у Дніпропетровській області, де проживають 98 переселенців, переважно люди пенсійного віку, які втратили домівки через обстріли або покинули житло через окупацію. Цей прихисток заснований адвентистами сьомого дня, і ADRA Україна неодноразово у межах різних проєктів допомагала мешканцям «Гармонії» та інших прихистків, наприклад, надавала господарські речі й матеріали, потрібні для виживання у зимовий період.
У лютому 2024 року ADRA Україна підписала Меморандум про співпрацю з Офісом Уповноваженого Верховної ради з прав людини. Співпраця передбачає консолідацію зусиль у захисті прав та свобод громадян, у наданні гуманітарної допомоги українцям, що постраждали від війни. А у травні ми підписали Меморандум з Київським міським центром зайнятості. Кияни звертаються до нашого кол-центру по гуманітарну допомогу, а ми їх інформуємо про те, де їм можуть надати допомогу щодо працевлаштування, де їм допоможуть перекваліфікуватись, або опанувати нову професію.
Щодо планів, у третій тиждень червня 2025 року організація відзначатиме День ADRA — тож, сподіваємося, влаштуємо низку заходів.

Яка допомога надавалася дітям?

Серед іншого, на території Українського гуманітарного інституту (УГІ) в місті Буча Київської області у серпні цього року проходив підлітковий табір для дітей військовослужбовців. Захід, у якому взяли участь 42 дитини віком від 9 до 14 років, чиї батьки служать у війську, загинули або пропали безвісти, був організований благодійним фондом «Ми вдома» (м. Гостомель) у партнерстві з УГІ і соцвідділом міської ради Гостомеля. Благодійна організація ADRA Україна долучилася до фінансування табору, перерахувавши 40000 гривень на потреби харчування, проживання та логістики.
Одним із видів допомоги дітям є подарунки на новорічні та різдвяні свята. Так, у Кривому Розі 81 дитина з інвалідністю отримала солодощі після святкової вистави. Подарунки були передані і тим, хто не зміг прийти на захід. У Бучі 134 дитини з ліцею «Академія мудрості» отримали різдвяні подарунки, зокрема канцелярські набори і солодощі, придбані завдяки пожертвам, зібраним через сайт благодійної організації. У Харкові важкохворі діти з місцевої поліклініки отримали 120 подарунків, що включали іграшки та предмети для розвитку та навчання, придбані за підтримки словацького та японського представництв ADRA. Також у Кривому Розі 200 дітей із вразливих категорій отримали подарунки, включно з іграшками й канцелярським приладдям, завдяки підтримці японських партнерів ADRA. Цю «подарункову» традицію ми збираємося продовжити й цього року. Плануємо, що діти вразливих категорій знов отримають різдвяні подарунки, до цього буде залучена й Адвентистська церква.

Що можна сказати про партнерів, і яку роль відігравала в цьому Адвентистська церква та її волонтери?

Донори і партнери відігравали ключову роль у нашій діяльності. Церква та її волонтери активно підтримували наші ініціативи, допомагаючи в розподілі допомоги та організації заходів. Їхня участь була неоціненною, і ми дуже вдячні за це. Один з прикладів — коли ADRA Україна святкувала 30-річчя і планувала концерт на честь цієї події, ми вирішили, що цим концертом зможемо допомогти людям, які постраждали від війни. Тому звернулися до наших волонтерів з Адвентистської церкви, щоб дізнатися про потреби місцевих мешканців. Керівництво Церкви адвентистів сьомого дня в Південному регіоні запропонувало закупити дрова для жителів Херсонщини. Саме це ми й зробили завдяки концерту.
Волонтери церкви постійно допомагають постраждалим: сушать будинки, підтоплені через підрив Каховської ГЕС, доставляють гуманітарну допомогу. До збору коштів долучилися й діти, наприклад, після концерту в Лівобережному духовному центрі відбувся благодійний ярмарок, де діти з церковного клубу «Слідопит» разом з батьками продавали домашню випічку, а зібрані кошти були спрямовані на підтримку благодійної ініціативи.

Як ADRA підтримала бізнес?

У конкурсі грантів, який проводила ADRA Україна серед бізнесменів, що займаються благодійністю, переможцем став Володимир Зелінський з міста Шумськ Тернопільської області. Він отримав грант на запропонований ним благодійний проєкт ательє «Тавіта». Володимир є адвентистом, тож як віруюча людина він завжди хотів займатися благодійністю, допомагати іншим. Він подав на конкурс грантів проєкт ательє, яке б займалося шиттям і вишивкою, ремонтом одягу для вразливих верств населення. Також цей проєкт допомагає малозабезпеченим людям, які живуть зараз на Тернопільщині: переселенці, та особи з інвалідністю. Зараз ательє «Тавіта» в Шумську працює, шиє одяг із натуральних тканин, вишиванки, еко-сумки («шопери» як їх ще зараз називають) з вишивкою або елементами вишивки, здійснює ремонт одягу.

Чи існують ризики для волонтерів ADRA під час здійснення їхньої діяльності?

Цього року, як і три попередніх, волонтери ADRA працювали в умовах невизначеності та ризиків, пов'язаних із війною. Вони могли стикатися з різними небезпеками, включаючи можливі обстріли та нестабільну обстановку. Однак їхня відданість справі та бажання допомагати людям надихали всіх нас.
Серед регіонів, де працює ADRA Україна, зараз найбільш небезпечно в Куп’янському районі Харківської області і на Херсонщині – там відбуваються постійні обстріли. Але наші волонтери щодня їздять у населені пункти в цих районах, незважаючи на небезпеку, і надають гуманітарну допомогу, навіть якщо в селі залишилось усього кілька людей. Але це ризик.
На жаль , є й трагічні випадки. Унаслідок прильоту ракети в селі Гроза Куп’янського району Харківської області загинула позаштатна волонтерка ADRA Україна. Це сталося 5 жовтня 2023 року. Ракета прилетіла прямо в кафе, де зібралося багато людей. Загинуло 59 осіб. І серед них була волонтерка, яка з перших днів війни допомагала нам роздавати продукти. Неодноразово відбувалися атаки дронів і на інших наших волонтерів.
Так, у місті Бериславі Херсонської області 6 лютого внаслідок атаки БПЛА на територіальний центр соціальної допомоги постраждала 55-річна бухгалтерка. Вона також є волонтеркою ADRA Ukraine та допомагає в гуманітарних проєктах за підтримки ВПП ООН. У тому ж місті 11 серпня дрон скинув боєприпаси на склад гуманітарної допомоги, де волонтери готували вантаж до відправки. Вибух пошкодив автотранспорт, але працівники встигли сховатися й отримали лише легкі травми. У Куп’янську Харківської області 14 серпня FPV-дрон атакував пункт видачі гуманітарної допомоги від ADRA Україна. Вибух стався, коли отримувач допомоги під’їхав на авто, внаслідок чого один чоловік отримав поранення. Роздачу продуктів призупинили, а пункт закрили. На Херсонщині, у селищі Веселе, 9 вересня місцевий волонтер ADRA Україна роздавав хліб від ВПП ООН, коли FPV-дрони атакували його. Вибух стався, коли він намагався поставити машину в гараж, чоловік отримав контузію, авто і хліб були знищені.
2024 рік був часом випробувань і зростання для ADRA. Ми продовжуємо нашу роботу, прагнучи допомогти тим, хто цього потребує, і сподіваємося на подальшу співпрацю з нашими партнерами і донорами.

#опитування2024

далее
Міністерство юстиції та Душпастирська рада підбили підсумки співпраці