Адвентистські школи в Україні: виклики воєнного часу, міжнародні акредитації й соціальна робота

Розповідає Костянтин Кампен, керівник відділу освіти Церкви адвентистів сьомого дня в Україні.

У 2024 році в Україні здійснювало освітню діяльність 23 адвентистські школи з 1880 учнями і 331 вчителем. Крім початкових і загальних закладів освіти, Адвентистська церква має вищий навчальний заклад - Український гуманітарний інститут, який знаходиться в місті Буча, в якому на початок 2024 року навчались 782 студенти. Цей заклад є частиною Українського адвентистського центру вищої освіти, до складу якого також входить Український адвентистський теологічний інститут.

Перешкоди та виклики щодо навчального процесу

Міграція, що триває, вплинула на кількість учнів в закладах освіти, адже переважна більшість тих, хто змінив місце проживання, або виїхав закордон, це жінки з дітьми.
Наступні виклики – ускладнення діяльності шкіл, які розташовані поблизу лінії фронту, та повітряні тривоги, під час яких припиняється навчальний процес. Діти повинні спуститись у бомбосховище, де іноді можуть знаходитися по декілька годин. Інколи це відбувається кілька разів за день.
Недавно великим викликом було відключення електрики. У цьому випадку треба було переходити на автономні засоби забезпечення електроенергії.
Також викликом було зменшення фінансової спроможності батьків, аби сплачувати за навчання дітей.
А ще те, що називаємо посттравматичний синдром. Він присутній у всіх учасників освітнього процесу – учнів, студентів, їхніх батьків і вчителів.

Результати діяльності адвентистських шкіл

У цьому році адвентистські школи почали процес отримання міжнародних акредитацій. Перші дві школи пройшли повністю цей процес – ліцей у Вінниці та ліцей у Бучі.
З метою розуміння філософії, методів й цілей адвентистської освіти, впроваджена спеціальна програма підвищення кваліфікації для вчителів адвентистських шкіл. Наразі 131 особа проходить навчання по цій програмі, яка містить 12 предметів, що вивчаються протягом трьох окремих сесій. Цього року програма вже мала перших випускників: 22 вчителя пройшли навчання і отримали сертифікат. Особливістю для отримавших сертифікат є те, що він підписаний не тільки керівництвом Української уніонної конференції Адвентистської церкви, а ще й керівницею відділу освіти Генеральної конференції – найвищого адміністративного органу всесвітньої Церкви адвентистів сьомого дня. Д-р Ліза Бердслі-Харди (Lisa Beardsley-Hardy), цього року особисто вручила випускникам сертифікати.

Проєкт видання підручників з християнської етики

Надруковано підручники християнської етики для адвентистських шкіл. У цьому році випустили підручник для 5-го, 6-го класу, і планується до кінця року друкувати підручники і для 7-го класу. Була підготовлена збірка статей з інтеграції віри та освітнього процесу – перекладені, зібрані і надруковані найкращі статті адвентистських авторів.

Олімпіада для учнів адвентистських шкіл

Проведення Олімпіади відбувалося декілька років поспіль, але призупинилось з початком ковіду, й повномасштабне вторгнення теж не дозволяло повернутися до цієї практики. Навесні цього року ми відновили Олімпіаду для учнів адвентистських шкіл.

Конгрес учителів адвентистських шкіл

Влітку цього року відбувся конгрес учителів, які працюють в адвентистських школах, в ньому взяло участь 240 осіб. Серед гостей була керівниця відділу освіти Генеральної конференції, яка в тому числі опікується всесвітньою мережею адвентистських шкіл, Ліза Бердслі-Харди зі своїм чоловіком. Це був їхній перший візит до України з початку повномасштабного вторгнення.

Будівництво адвентистських шкіл

Незважаючи на війну, триває будівництво навчальних корпусів шкіл, зокрема. у Черкасах та Бучі. У Чернівцях працюють над капітальною добудовою до школи, продовжується будівництво в Києві, Луцьку. Все це не враховуючи капітальних ремонтів у низці шкіл.

Соціальна робота

Учителі й діти також беруть участь у соціальній роботі. У цьому році виник новий вид діяльності для учнів – відвідини поранених у лікарнях. Діти виготовляють малюнки, беруть із собою смаколики і невеликими групами відвідують військових у шпиталях.

Навчання українських пасторів

Цей рік став визначним в освітній діяльності вищого навчального закладу завдяки початку навчання, яке для українських пасторів здійснює університет Ендрюса. Програма спеціалізації – доктор практичного богослов'я, яка триватиме чотири роки. Крім навчання, сесій, виконання різних завдань, студенти мають написати проєкт і реалізувати його, щоб завершити навчання. Викладачі з університету Ендрюса (штат Мичиган, США) приїжджають в Україну, щоби викладати особисто, без допомоги онлайн-засобів. Для них це особливий досвід, тому що американське посольство досі не рекомендує своїм громадянам відвідувати Україну з питань безпеки.

Розвиток триває

Отже, це був позитивний рік, протягом якого школи продовжували розвиток. Найгірші сценарії, які прогнозували до цього, не справдилися. І цього не сталося за рахунок відданої роботи вчителів і директорів шкіл, підтримки церкви в Україні і Всесвітньої церкви, а також завдяки милості Господа.

#опитування202

далее
Діяльність відділу дитячого служіння у 2024 році: канікулярні школи, табори, допомога знедоленим