Рідкісна кам'яна печатка періоду Першого Храму знайдена в Єрусалимі

Надзвичайно рідкісна і незвичайна кам’яна печатка періоду Першого Храму, з назвою, викарбуваною палеоєврейським шрифтом, та із зображенням крилатої фігури, була виявлена ​​біля південної стіни Храмової гори

Чорна кам’яна печатка віком близько 2700 років, що знайдена в Археологічному саду Девідсона, Національному парку «Місто Давида» в Ізраїлі, свідчить про культурний вплив Новоассирійської імперії в стародавній Юдеї.
Про це розповідає просвітницький проєкт Біблійна археологія з посиланням на The Jewish Press та Haaretz.
Доктор Юваль Барух і Навот Ром, керівники розкопок від імені Управління старожитностей Ізраїлю, описали печатку як зроблену з чорного каменю (що саме за камінь, вченим поки невідомо), і відзначили, що це одна з найкрасивіших печаток, що коли-небудь виявляли під час розкопок стародавнього Єрусалима. Вчені зазначають, що вона «виконана на найвищому художньому рівні», про що повідомляє Israel Antiquities Authority (https://www.facebook.com/100068944818320/posts/812692227705597/?rdid=UgFMYTqxi0OfDnPx).
Печатка містить напис палеоєврейським шрифтом із ім’ям і крилату фігуру. Вона дає цінне уявлення про мистецькі та культурні практики регіону в цей історичний період.
Стародавня печатка має складні деталі з обох сторін та дзеркальне гравірування. Вона мала подвійне призначення, служачи як особистий амулет і для засвідчення офіційних документів. Печатка має опуклі вирізи на кожній грані та поздовжній отвір, що дозволяє носити її як намистину.
Центральний мотив зображує крилату фігуру в профіль, можливо, царську. Цей персонаж одягнений у довгий смугастий одяг і крокує праворуч. Він має гриву з довгих локонів та головний убір у формі корони. Одна його рука витягнута вперед, долоня розкрита і, можливо, тримає якийсь предмет.
З обох боків фігури вигравірувано напис палеоєврейським шрифтом «LeYehoezer ben Hoshayahu», що означає «Належить Єгоезеру, сину Гошаягу».
За словами археологів, печатка належала дуже високопоставленому чиновнику та є єдиним підтвердженим доказом зображення крилатих джинів у Сирії та Єгипті. Витончена майстерність її виготовлення дозволяє зазирнути в мистецьку та культурну практику стародавнього Єрусалима.
За словами археолога та ассиріолога з Управління старожитностей Ізраїлю, доктора Філіпа Вукосавовича, який вивчав печатку, «це перший випадок в ізраїльській та регіональній археології знахідки крилатого «джина» — захисну магічну фігуру. Фігури крилатих демонів відомі в новоассирійському мистецтві IX-VII століть до нашої ери, і вони вважалися свого роду захисниками».
Дослідники розробили інтригуючу теорію про першочергового власника та призначення артефакту. Вони вважають, що предметом спочатку володів високопоставлений чиновник з адміністрації Юдейського царства Гошаягу. Спочатку на печатці було лише зображення демона, якого Гошаягу, ймовірно, носив як амулет на шиї. Вважалося, що це забезпечує захист і символізує владу.
Враховуючи свій високий статус і владну позицію, Гошаягу вважав за право посилити значення печатки. Він помістив видатну фігуру на печатку, ще більше підкреслюючи свою важливість і авторитет у царстві. Ця модифікація перетворила предмет із простого амулета на складніший символ його статусу в юдейському суспільстві.
Гіпотеза вчених полягає в тому, що після смерті Гошаягу його син Єгоезер успадкував печатку, а потім додав своє ім’я та ім’я свого батька по обидва боки від крилатої фігури. Можливо, він зробив це для того, щоби безпосередньо привласнити собі корисні якості, які, на його думку, втілює в собі талісман як магічний предмет.
Ім'я Єгоезер знайоме нам з Біблії, воно вживається у І Хронік 12:9 у скороченій формі — Єзер — у одного із воїнів царя Давида.
У книзі Єремії 43:2 згадується Азарія бен Гошаягу. Дві частини його імені записуються у зворотному порядку до імені власника печатки, а його друге ім’я є таким самим, але вказано у скороченій формі. Така форма написання в тексті відповідає назві на нововиявленій печатці, а отже, відповідає цьому періоду часу.
За словами професора Ронні Райха з Хайфського університету, «порівняння форми літер і написів з формами інших єврейських печаток і булл (глиняних відбитків печаток) з Єрусалима показує, що, на відміну від ретельного гравірування крилатої фігури, вписування імен на печатці було зроблено неохайно. Не виключено, що, можливо, це сам Єгоезер вигравірував імена на цьому предметі».
Юваль Барух, керівник розкопок і заступник директора відділу археології Управління старожитностей Ізраїлю, прокоментував: «Всупереч загальноприйнятій думці, здається, що грамотність у цей період була не лише цариною суспільної еліти. Люди вміли читати і писати — хоча б на базовому рівні, для потреб торгівлі. Ми знаємо про багато письмових відбитків печаток, написаних палеоєврейським шрифтом, з околиць Міста Давида та Юдейського царства».
Він додає, що дизайн печатки демонструє вплив Ассирійської імперії, яка завоювала весь регіон.
«Фігура крилатої людини в особливому новоассирійському стилі є унікальною та дуже рідкісною в гліфічних [тобто коли зображення символів нагадували конкретні предмети або фігури. — Прим. пер.] стилях пізнього періоду Першого Храму. Вплив Ассирійської імперії, яка завоювала весь регіон, тут чітко очевидний, — пояснює д-р Барух, додаючи: «Юдея загалом і Єрусалим зокрема в той час підпорядковувалися гегемонії Ассирійської імперії та зазнали її впливу, що відображено в культурному та мистецькому аспектах. Те, що власник печатки обрав демона як знак розрізнення на своїй особистій печатці, може свідчити про його відчуття приналежності до ширшого культурного контексту — так само, як люди сьогодні в Ізраїлі, які вважають себе частиною західної культури. Але в межах цього відчуття цей Єгоезер також твердо тримався своєї місцевої ідентичності, тому його ім’я написано єврейським шрифтом, і його ім’я є єврейським ім’ям, яке належить до культури Юди».
Переглянути відео про знахідку можна за посиланням: https://youtu.be/kZeXqAlYgvc
Олександра Обревко
Джерело: Біблійна археологія
За матеріалами The Jewish Press (https://www.jewishpress.com/news/archaeology-news/first-temple-period-stone-seal-discovered-in-jerusalem-was-used-to-sign-royal-documents/2024/08/29/) та Haaretz (https://www.haaretz.com/archaeology/2024-08-29/ty-article-magazine/ancient-seal-featuring-assyrian-demon-from-first-temple-period-discovered-in-jerusalem/00000191-9d73-d383-abb7-9d7f89cb0000)
Фото: Emil Aladjem, Israel Antiquities Authority; Eliyahu Yanai, City of David
При цитуванні та використанні матеріалів проекту Біблійна археологія активне гіперпосилання на його сторінку обов'язкове.
Підписуйтеся на нашу сторінку https://www.facebook.com/bibliinaarkheolohiia та Телеграм-канал https://t.me/bibliinaarkheolohiia і першими дізнавайтеся про нові відкриття у царині біблійної археології.
#біблійна_археологія
#bibliinaarkheolohiia
000 Рідкісна печатка часів Першого Храму, знайдена в Єрусалимі. Фото: Eliyahu Yanai/City of David. Джерело: https://www.facebook.com/100068944818320/posts/812692227705597/?rdid=UgFMYTqxi0OfDnPx
1 Навот Ром є директором розкопок від імені Управління старожитностей з рідкісною печаткою. Фото: Emil Aladjem, Israel Antiquities Authority. Джерело: https://www.facebook.com/100068944818320/posts/812692227705597/?rdid=UgFMYTqxi0OfDnPx
2 Рідкісна печатка часів Першого Храму, знайдена в Єрусалимі. Фото: Eliyahu Yanai/City of David. Джерело: https://www.facebook.com/100068944818320/posts/812692227705597/?rdid=UgFMYTqxi0OfDnPx
3 Рідкісна печатка часів Першого Храму, знайдена в Єрусалимі. Фото: Emil Aladjem, Israel Antiquities Authority. Джерело: https://www.facebook.com/100068944818320/posts/812692227705597/?rdid=UgFMYTqxi0OfDnPx
4 Рідкісна печатка часів Першого Храму, знайдена в Єрусалимі. Фото: Emil Aladjem, Israel Antiquities Authority. Джерело: https://www.facebook.com/100068944818320/posts/812692227705597/?rdid=UgFMYTqxi0OfDnPx
5 Доктор Юваль Барух, керівник розкопок від імені Управління старожитностей. Рідкісна печатка. Фото: Emil Aladjem, Israel Antiquities Authority. Джерело: https://www.facebook.com/100068944818320/posts/812692227705597/?rdid=UgFMYTqxi0OfDnPx
6 Рідкісна печатка часів Першого Храму, знайдена в Єрусалимі. Фото: Emil Aladjem, Israel Antiquities Authority. Джерело: https://www.facebook.com/100068944818320/posts/812692227705597/?rdid=UgFMYTqxi0OfDnPx
7 Вид на місце розкопок у національному парку «Місто Давида» в Єрусалимі. Фото: Israel Nature and Parks Authority. Джерело: https://www.foxnews.com/faith-values/israeli-archaeologists-discover-unique-ancient-seal-affirming-biblical-account-jerusalem-2700-years-ago
8 Рельєф з Калху: Ашшур-назір-апал II на троні з чашею жертви, оточений крилатими геніями-покровителями та придворними. Фото: Dima Moroz. Джерело: https://www.haaretz.com/archaeology/2024-08-29/ty-article-magazine/ancient-seal-featuring-assyrian-demon-from-first-temple-period-discovered-in-jerusalem/00000191-9d73-d383-abb7-9d7f89cb0000

Further
Понад 130 тисяч осіб доєдналися до церкви під час історичної кампанії в Східно-Центральній Африці