Уперше українською мовою кантата “Маленький Лев, маленьке Ягня” вийшла на екрани

24 грудня на телеканалі Надія відбулася прем’єра різдвяного концерту “Маленький Лев, маленьке Ягня”. Ця кантата, яку виконав Київський камерний хор під керівництвом диригентки Каріни Євтушок, вперше прозвучала українською мовою.

Кантата розповідає про Ісуса Христа як лева з коліна Юди і агнця, що приніс мир. Лев у кантаті — це символ боротьби і перемоги, а агнець — це символ миру і відкуплення. Вона передає ідею того, як народження Ісуса змінило все на Землі, і що цей маленький агнець стане великим царем, що принесе остаточне визволення для всіх нас.

Унікальність твору

“Унікальність цієї різдвяної кантати в тому, що вона є не сюжетною. Більшість таких творів побудовані схоже: у них часто співається про народження Месії; зазвичай там є колискові, які напевно співала Марія; спів про пастухів, про торжественну ходу Ісуса в Єрусалимі тощо. Тобто такі кантати несуть сюжетну розповідь: як і чому народився Ісус і приносять славу за це.
Але ця кантата дивиться глибше у зміст, у мету приходу Ісуса Христа у цей світ. Звичайно, ми прославляємо Його за те, що Він зробив для нас, особливо у фінальних номерах, та структура цього музичного твору інша”, - ділиться Каріна.
Коротко опишемо кожну частину кантати.
“Славимо Різдво” – динамічний і урочистий вступний твір, який проголошує радість і надію, що з'явилася з приходом Христа.
“Чекаємо ми” – молитва-звернення до Бога з проханням бути поруч у боротьбі та дарувати визволення.
“Мир землі” – описує ніч, коли пастухи почули хор ангелів, який співав: “Слава в вишніх Богу, на землі мир”.
“Хто це немовлятко?” – динамічний та жвавий твір в стилі спірічуелс, що разом з солістом і хором розкриває, як немовля, яке прийшло смиренним, стане Царем царів і визволителем світу.
“Спи, немовля, наш Агнець і Лев” – колискова з драматичним розвитком, що нагадує про майбутні страждання Ісуса.
“Де мир знайдемо на землі?” – разом із дитячим хором звучить відповідь: мир можливий лише через Ісуса, світло і радість серед пітьми.
“Ця хвилина” – твір про мить народження Христа, яка змінила все, звільнивши від зла і даруючи святість та праведність.
“Ангелів небесні хори” – урочистий заклик до прославлення Бога, який прийшов у цей світ.
“День Різдва” – фінальний твір, що проголошує нове життя і спасіння через народження Христа, завершується славослов'ям: “Прийдіть, поклоніться”.
Цю кантату написала композиторка Хізер Соренсон, яка молиться за кожен хор, за музикантів, що будуть виконувати цей твір, і слухачів. Вона наголошує на тому, що ми живемо у складний час, і нам дуже потрібен Лев з коліна Юди.
Ось як сама Хізер описує свій твір: “Я ніколи не сприймала першу різдвяну ніч як мирну, тиху чи спокійну... Коли я думаю про перше Різдво, я уявляю Христа, який прийшов у світ, сповнений хаосу і негараздів — дуже схожий на той, у якому ми живемо сьогодні. Під час написання кантати “Маленький лев, маленьке ягня”, я постійно думала про те, що історія Різдва — це все ще жива історія. Коли Лев з коліна Юди приходить у наше життя, усе змінюється: ми зцілюємося, стаємо чистими та змінюємося назавжди!”

Мрія, яка стала реальністю

Запис хору — велика мрія Каріни та Камерного хору. Музика супроводжує все життя диригентки — з дитинства у музичній школі, участь у церковному музичному служінні, співпраця з Камерним хором ось уже 11 років. Хор виконав уже багато концертів, а кожна зима — це обов’язково різдвяні концерти, адже це можливість нагадати про народження Ісуса і Його місію тут на Землі.
Щороку Каріна мріяла зробити запис, щоб донести послання до більшої аудиторії, навіть до тих, хто не може бути присутнім на концертах. Але оскільки процес запису дуже складний, постійно відкладала своє бажання.
Цього року мрія стала реальністю. Незважаючи на виклики воєнного часу, Каріна разом із командою — хормейстеркою Інгою Шнуренко та хором — вирішила записати кантату “Маленький лев, маленьке ягня”. Це масштабний музичний твір, який об’єднує хорові партії, оркестровий супровід та сюжетну лінію, присвячену Ісусу Христу — Леву з коліна Юди та Агнцеві, який приніс мир.

Робота над проєктом

Робота над цією кантатою почалася ще минулого року, тоді Київський камерний хор вперше презентував її. Та саме цьогоріч вдалося зробити запис. Цікаво, що “Маленький Лев, маленьке Ягня” — це був перший твір, який хор почав розучувати після перерви внаслідок повномасштабного вторгнення.
“Ми почали вчити цю кантату без світла, у холодних приміщеннях, під час повітряних тривог. Було досить складно, особливо через те, що хористи приїжджають з усього Києва, і їм було складно добиратися. Але незважаючи на ні що, ми все одно збиралися, навіть по 5-10 людей, і співали”, — розповідає Каріна.
Диригентка каже, що під час підготовки до концертів, вони завжди приймають рішення, що найперше співають для Бога, і навіть якщо зала буде порожньою, хвала належить перш за все Господу.
“Ми молимося, довіряючи себе і кожен свій голос Богові, визнаючи свою залежність від Нього. Розуміємо, наскільки важливо, щоб через кожного хориста Бог міг промовити до сердець людей. Особливо на концертах, присвячених великим релігійним святам, адже це може бути момент, коли людина вперше відвідає церкву. Ми віримо, що це унікальна можливість для Бога доторкнутися до серця слухача. У молитвах ми віддаємо свої таланти Богові, просимо, щоб Дух Святий діяв через нас і наповнив серця тих, хто прийде на концерт. Ми також молимося, щоб Бог привів людей, які потребують Його, і показав Себе в цей вечір”, — пояснює Каріна.
Вона додає, що для їхнього хору важливо не так презентувати певний твір, як таким чином вклонитися Богу. Саме такі концерти і призвели до запису кантати. Після чергового виступу прозвучала пропозиція записати твір.

Божа підтримка та чудеса

Процес запису кантати був складним, але сповненим Божої підтримки. Від пошуку репертуару, перекладу текстів до організації звукозапису та фінансування — кожен етап супроводжувався молитвами та несподіваними благословеннями. Так, подруга Каріни, Іванна Олійник переклала текст з англійської, їй вдалося повністю передати зміст через українські слова.
“Я не одразу повірила, що все це реально здійснити, хоча цей проєкт був у моєму плані. Спочатку я збирала все необхідне і думала, що якщо нам дадуть дозвіл і телеканал допоможе з відеозйомкою, нам залишиться лише записати звук. Однак запис звуку для хору — це дуже складно, і я не знала, хто може це зробити. Я зверталась до багатьох звукорежисерів, але отримала багато відмов. Це було дуже важко, і я не могла знайти відповіді на це питання. Я молилась, просячи Бога допомогти і відкрити можливості”, — розповідає Каріна.
Чудеса продовжувалися, адже одного дня диригентці подзвонив звукорежисер Андрій Мулик і запропонував записати хор. Бог дав ту ж саму думку різним людям, і це стало для Каріни чітким знаком — діяти.
Непросто було і з купівлею дозволів, адже це була американська кантата. Та з допомогою різних людей вдалося сплатити необхідні збори і отримати авторські права для виконання твору на телебаченні.
“Цей проєкт навчив мене терпінню і вірі, що навіть у моїй слабкості можна побачити силу Божу. Я також зрозуміла, що потрібно ділитися своїми труднощами, адже саме через це можна побачити силу Христа”, — ділиться Каріна.
Такий масштабний проєкт вимагає великих грошей, але Бог допомог і з цим. Знайшлося фінансування, люди надсилали кошти і підтримували цей захід. Запис вимагав ще додаткових витрат на інструменти, фортепіано та інші матеріали. Каріна говорить: “Гроші дивовижним чином приходили саме тоді, коли це було найбільш необхідно. Бог вів нас через усі труднощі, допомагаючи на кожному кроці. Це був справжній урок віри для мене”.
Запис кантати проходив у кілька етапів: шестиденний звукозапис, зведення, а потім відеозйомка у професійному павільйоні. Каріна розповідає, що день відеозйомки був дуже хвилюючим, адже у павільйоні було надзвичайно холодно. Відеозйомка відбувалася з самого ранку і аж до вечора. Хор співав цілий день, виконуючи дубль за дублем. У результаті, ніхто не захворів.
“Незважаючи на те, що багато талановитих співаків виїхали з України за час повномасштабного вторгнення, і наш хор також втратив деяких своїх учасників, ми бачимо, що Бог використовує навіть те мале, що у нас є. Для нас, для нашого служіння запис цієї кантати - велике свідчення того, що Бог з нами, Він веде і не залишає, навіть, коли здається, що це вже кінець”, - говорить Каріна.
Запис кантати “Маленький Лев, маленьке Ягня” став не лише музичним досягненням, а й потужним духовним досвідом для всіх учасників. У непростий час випробувань цей проєкт об’єднав хор, музикантів і тих, хто підтримував його, у прагненні донести Євангеліє через музику.
Прослухати кантату і подивитися концерт ви можете на YouTube-каналі телеканалу “Надія” за посиланням.

Further
Через навчання у Школі Біблії за рік охрестилося 132 особи