Сьогодні допомагаємо людям, які цього потребують, а після перемоги України – допоможемо відбудувати нашу державу

Розповідає Альберт Пірчак, директор Міжнародного фонду охорони здоров'я та навколишнього середовища «Регіон Карпат» NEEKA.

Що ваша громадська організація робить зараз?

Наша діяльність поширюється в західній Україні на Закарпатську, Львівську, Чернівецьку та Івано-Франківську області. Також ми маємо співробітника на Волині. Ми працюємо з внутрішньо переміщеними особами, надаємо їм соціальну, психологічну, а також юридичну допомогу. Ми маємо юристів-адвокатів. Також наша допомога надається безпосередньо у притулках, де розміщуються ці внутрішньо переміщені особи.
В рамках нашої співпраці з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців, партнером яких ми являємось з 2000 року, ми проводимо незначні ремонти в цих притулках, покращуємо умови перебування переселенців. Це може бути заміна вікон, заміна бойлерів, щоб була гаряча вода, підготовка до зимового періоду, ремонт опалювальної системи, покращення умов на кухнях, де переселенці можуть готувати їжу, а також інші ремонтні роботи. В рамках цього проєкту ми маємо моніторів – це такі польові наші соціальні працівники, які мають можливість відвідувати ці центри, де розміщуються переміщенні особи, для того, щоб збирати інформацію про їх безпосередні потреби. Також така робота проводиться на кордонах в Закарпатській області – на румунській, угорській та словацькій ділянках. На польській ділянці, яка виходить на Львівську область, працюють наші партнери RDP (2:38). Така робота проводиться з метою поширення інформації для осіб, які бажають переїхати до Євросоюзу або повернутися з Євросоюзу на територію України. Ми надаємо інформацію про те, які можуть бути перепони, що потрібно для перетину кордону, допомагаємо цим людям на перших етапах перебування в Євросоюзі і в тих країнах, де є наші партнери та наші представники. Допомагаємо цих людей розмістити або купити квитки на автобус, на потяг та поїхати далі.
У нас є програма з організацією, яка називається People in need, тобто «Люди, які є в потребі». Ця організація спільно з нами виконує проєкт психосоціальної допомоги. В Закарпатській області у нас сформовано чотири мобільні бригади, які в основних районних центрах в Мукачівському, Хустському, Тячівському та Рахівському районах відвідують центри переміщених осіб і надають психологічну і соціальну допомогу. Цей проєкт більше зосереджений на психологічній допомозі, для того, щоб ті особи, які певний період свого життя були розміщенні, наприклад, у підвалах, можливо з дітьми, жінки, які пережили такий страшний стрес, могли отримати від наших психологів первинну допомогу, а надалі, якщо є така потреба, були направлені до психіатрів.
У нас є багато інших проєктів, пов’язаних з нашими партнерами в ООН. Наприклад, безпосередньо в Мукачеві ми хочемо створити такий культурний центр, гуманітарний хаб за фінансування програми розвитку ООН UNDP (United Nations Development Programme), а також УВКБ ООН (Управління Верховного комісару ООН у справах біженців). Будуть створені приміщення, куди ці особи, що були переміщені, зможуть прийти, матимуть можливість поспілкуватися, отримати консультації з приводу подальшого працевлаштування, щоб вони могли отримати робочі місця в Мукачеві, можливо пройти якісь курси перекваліфікації, отримати гуманітарну допомогу.
В останній місяць, в серпні – на початку вересня, ми знову розпочали програму надання грошової допомоги для тих осіб, які були виселені з пунктів тимчасового розміщення, створених на базі освітніх закладів. У зв’язку з тим, що навчальний рік розпочався, ці заклади вимушені були закритись і люди переходили в інші місця або знімали в оренду квартири. Звичайно, в такий важкий час, коли люди без роботи, без джерел доходів, то їм було б дуже добре отримати якусь грошову допомогу. Тому така програма зараз розпочалась і, я думаю, в Закарпатській області вона буде розповсюджена для переселенців. Приблизно 2000 переселенців зможуть отримати таку грошову допомогу від ООН.
Також гуманітарна допомога надається в цих областях. Ми надавали певну кількість продуктових наборів для сімей. Є багато людей, які потребують такої допомоги, але ресурси обмежені. Тому ми надавали допомогу тим людям, які перебували в найскрутнішому становищі. Це багатодітні сім’ї, це інваліди, пенсіонери, одинаки. В кожній області приблизно тисяча сімей могли отримати такі сімейні продуктові набори, розраховані на трьох осіб. Протягом останніх чотирьох місяців ми надавали таку допомогу і, сподіваюсь, що й надалі ця допомога буде працювати. Якщо не через УВКБ, то, можливо, через інші організації. У Державної міграційної служби є митний донор, який працює в Україні, це – WFP (World Food Programme), всесвітня продовольча програма ООН. Можливо інші організації підтримують, тому що продуктові набори, харчування – це питання номер один для тих сімей, які знаходяться зараз в скрутному становищі.
Також у нас є можливість завдяки нашим соціальним робітникам якоюсь мірою забезпечити так званий індивідуальний супровід осіб, які переміщені. Це соціальний супровід, надання медичної допомоги, як первинної, так і вторинної. Наші соціальні робітники мають можливість домовитися з місцевими закладами медицини та допомогти, якщо потрібна якась поглиблена консультація чи, можливо, операція, можуть спілкуватись з особистим лікарем або завідувачем відділення для того, щоб підтримати людей, які цього потребують.
Також у нас працює програма надання допомоги особам без громадянства. Це ті люди, які проживають на території України і не мають документів, що посвідчують їхню особу. Це дорослі або діти, які не мають свідоцтва про народження, це дорослі люди, які не мають паспорта громадянина України. Якщо такі люди попадають в категорію осіб, яким ми можемо надавати допомогу, то наші адвокати можуть укласти з ними або з їхніми близькими родичами угоду і, якщо є відповідна доказова база, через суд можна встановити факт народження на території України, що надалі дає можливість отримати свідоцтво про народження. Наступним кроком наші юристи проводять додаткові консультації в Державній міграційній службі України та допомагають отримати громадянський паспорт. За останні три роки завдяки цій програмі близько 200 осіб отримали допомогу від нашої організації, від наших юристів і стали повноцінними громадянами України, отримали можливість виїжджати за кордон або офіційно працевлаштуватися, офіційно отримувати соціальну допомогу на території нашої держави, брати участь в різних соціальних програмах.
До того ж ми дуже давно працюємо з біженцями. Велика кількість біженців і шукачів притулку з 24 лютого покинула територію нашої держави та знаходиться на території Європейського союзу, але вони дзвонять нам і кажуть що серцем вони в Україні. Дуже цікаво, що знаходячись вже в безпечній країні, деякі з них казали, що як закінчиться війна вони повернуться в Україну. Але є така частина біженців, яка не поїхала та залишилась тут, на території Закарпатської, Львівської областей. Це десь приблизно 50 сімей, яким ми продовжуємо надавати безплатні юридичні консультації, соціальну допомогу. Можливо в кінці цього року чи в наступному році у нас буде продовжуватись програма маленьких грантів для того, щоб ці люди могли розвивати свій малий бізнес, мати незалежну роботу, незалежне джерело доходу для себе і для своєї сім’ї.
Дуже важлива частина нашої роботи це створення спільноти, ком’юніті для тих людей, які перемістилися, чи то біженці, чи то внутрішньо переміщені особи, чи це особи без громадянства. Це є створення їхньої громади для того, щоб ці люди відчули якусь свою силу, що вони в спільноті можуть дещо робити, що в єдності є їхня сила. Ми допомагаємо їм створювати свої громадські організації, створювати свої ініціативи, підтримуємо їх в цьому. Це означає, що деякі програми можуть бути започатковані вже цими новоствореними ком’юніті для того, щоб допомогти їм, можливо, створити якийсь дитячий майданчик, де їхні діти можуть проводити час, або створити громадське об’єднання, яке буде з’єднувати якихось професіоналів серед переселенців, чи створювати якісь робочі місця, щоб ці люди в майбутньому могли мати роботу.
Зараз дуже гостро стоїть питання підготовки до зими. Ми знаємо що багато людей зараз вимушені покинути свої домівки, зі східних областей України вони переїжджають у західні. Наша область готується до приймання таких людей для того, щоб вони могли себе комфортно почувати. Це означає що продовжується програма інвентаризації, підготовки до зими. Ми бачимо, що донори вже трохи втомились, вже не так багато нам дзвонять з Європи, як раніше. Але міжнародні структури, що знаходяться на території нашої держави, розгорнули велику кількість соціальних програм. Тобто наша держава не покинута міжнародними партнерами, ми відчуваємо підтримку.
Але ми живемо сподіванням, що ця війна незабаром закінчиться і наступний крок роботи наших організацій це буде відбудова нашої держави. Тому ми просимо у Бога сили, щоб він допоміг пережити цей важкий період як тим людям, яким ми допомагаємо, так і нам. Бо багато наших співробітників уже, так скажемо, вигоріли, не було можливості сходити у відпустку. Але нам, знаходячись на західних кордонах, зазвичай набагато краще. Так що ми вдячні Богу, вдячні нашим донорам за підтримку і маємо бажання надалі допомагати і працювати заради людей і заради того, щоб у нашій країні нарешті був мир.
Я хочу подякувати нашим партнерам ADRA (Adventist Development and Relief Agency, Адвентистське агентство допомоги та розвитку) в Угорщині, нашому брату Щіткей Золтан (Sitkei Zoltan), який постійно на зв’язку з нами та підтримує діяльність ADRA Карпати, з якими було створено програми евакуації виробництва, а саме текстильної фабрики, яку ми допомогли переселити з-під Києва. Ця фабрика створює близько 15-20 робочих місць в Мукачево. Завдяки спільній програмі ADRA в Угорщині та ADRA Карпати у нас створений волонтерський центр, підтримується притулок на базі Церкви «Еммануїл», в якому розміщувалося близько 70 переселенців, підтримувалась їдальня, де люди мали можливість харчуватись. Через цю волонтерську програму ми надавали людям можливість працювати на нашому гуманітарному складі, брати участь в інших роботах. Ми вдячні нашим волонтерам, які нам постійно допомагають до сьогоднішнього дня. Велика кількість гуманітарної допомоги була доставлена завдяки фінансуванню ADRA в Угорщині, як з Угорщини, так і з інших країн. Ця гуманітарна допомога потрапляла не лише на Закарпатську область, але по церковній лінії передавалась і в Кіровоградську, Дніпровську область, в Бучу, Білу Церкву та інші міста нашої держави. Було передано багато медичного обладнання, дуже якісні медичні ліжка для лікарень та інше. Також висловлюємо вдячність адвентисту Едмонду Сікею. Висловлюємо вдячність ADRA в Румунії, які декілька разів приїжджали до нас та привозили велику кількість гуманітарних наборів, які роздавались не тільки переселенцям, але й тим братам і сестрам, які гостро їх потребували на території Закарпатської та інших областей України.

Запитання - Максим Балаклицький

#опитування2022

Further
Коли везли гуманітарну допомогу, на блокпостах воїни впізнавали мого чоловіка і дякували за молитви