Досягнення та виклики навчального року 2021-2022 Українського гуманітарного інституту (УГІ)

Розповідає Людмила Штанько, виконуюча обов'язки ректора Українського гуманітарного інституту.

Акредитації та ліцензування освітніх програм

Закладом вищої освіти була обрана стратегія розширення спеціальностей, як на рівні бакалаврату, так і пошуку можливостей відкриття магістратур. Також, планувалося розширення короткотермінових сертифікованих програм, бо ми маємо міжнародну акредитацію задля формування та відкриття сертифікованих програм, видаючи сертифікати міжнародного зразка. Отже, з огляду на цю стратегію, були проліцензовані нові спеціальності, одна з них запустилась у поточному році — це богослов’я. Для наших засновників, Церкви адвентистів сьомого дня (АСД) в Україні, це важливий освітній напрям, тому що підготовка пасторів відбулася вже давно під егідою духовної семінарії, а потім Українського адвентистського теологічного інституту (УАТІ)[1]. Але вона мала лише міжнародну акредитацію й не мала визнання з боку держави. Тому ми поставили пріоритетне завдання: спочатку проліцензувати цю освітню програму, а потім акредитувати її найближчим часом. Зазвичай, нова програма акредитується через 4 роки, щоби здобувачі могли пройти повний цикл навчання, але за новими правилами акредитується не лише результат, але насамперед процес. Тому ми подали заявку на акредитацію в поточному навчальному році. У зв’язку з тим, що підготовка на базі теологічного інституту ведеться вже давно, нова програма, яка тепер буде проводитися від УГІ, повністю синхронізована з програмою УАТІ. Був сформований якісний викладацький склад, якій відповідає всім ліцензійним вимогам. Тому вважаємо це важливим кроком у питанні визнання духовної освіти, що дає більше можливостей для студентів, які будуть навчатися за ліцензованою, а в майбутньому й акредитованою програмою. Це перспектива для майбутніх служителів церкви АСД в Україні, більше можливостей для церковних проєктів.
Також ми планували відкрити в рамках спеціальності «Історія» спеціалізацію «Історія Церкви» та спеціальність «Комп’ютерні науки», але ситуація з війною завадила нам це зробити. Упродовж минулого року ми розпочали підготовку, здобули ліцензію, але поки що призупинили відкриття цих двох спеціальностей, однак сподіваємося, що можемо це зробити найближчим часом.
Також заклад освіти постійно проходить акредитації наявний освітніх програм, найперше це переакредитації, які відбуваються через 5 або 10 років (залежно від рішення попередньої акредитаційної комісії). Торік, здобули освітню акредитацію на п’ять років програми «Журналістика» та «Економічна кібернетика», також у нас є акредитація на один рік за освітньою програмою «Фізичне виховання» (будемо проходити переакредитацію). Тому всі абітурієнти, які цікавляться цими напрями, можуть мати впевненість, що ці освітні програми відповідають стандартам Міністерства освіти й науки України та Національної агенції забезпечення якості вищої, яка акредитує освітні програми закладів вищої освіти.
У довоєнний період ми дуже близько підійшли до того, щоб освітню програму «Журналістика» перевести у формат дуальної освіти. Відбувалася активна співпраця з Медіа групою «Надія» в цьому напряму, дійшли певних домовленостей, мали певні досягнення та результати, але воєнні події трохи нам у цьому завадили. І далі діємо в тісному партнерстві, але сподіваємося на більші можливості для наших студентів, особливо з питань практичної підготовки та організації практичних занять на базі установ Медіа групи.
Також, наш заклад освіти має міжнародну акредитацію і входить в асоціацію Adventist accretation association[2], де маємо поточну акредитацію до 2024 року. За її завершенням, якщо все буде гаразд у нашому регіоні, ми готуємося до візиту Міжнародної акредитаційної комісії, яка буде нас інспектувати. Тому перевагою нашого закладу є те, що ми проходимо не лише акредитацію нашу вітчизняну, а й акредитацію міжнародного формату, що підвищує якість наших освітніх послуг.
За іншими програмами проводимо активну взаємодію зі стейкхолдерами (потенційними роботодавцями та іншими зацікавленими сторонами) з максимальної модернізації наявних освітніх програм під їх вимоги. Над цим працюють робочі групи, у які залучені провідні фахівці університету та стейкхолдерів.

Вступна кампанія 2022 року

Приємно зазначити, що наш колектив постійно зростає впродовж останніх років, як на акредитовані програми бакалаврського рівня, так і на різні сертифіковані програми. Особливим попитом останні два роки користується сертифікована програма «Реабілітація й масаж», яка була спочатку розроблена, як дворічна програма. Надалі є плани її розвитку та отримання ліцензії. На цю освітню програму залучені відомі не тільки в цієї галузі фахівці, а й відомі в Церкві адвентистів, наприклад, Олексій Анатолійович Опарін та інші. Програма є максимально практичною і вона пристосована під безпосереднє формування практичних навичок у курсантів, які на ній навчаються.
Що до попередніх результатів вступної кампанії. Терміни вступної кампанії через воєнні дії були пересунути на осінь, але ми маємо достатні успіхи цього літа. З боку Всесвітньої церкви, а саме відділу освіти Генеральної конференції, вдалося знайти спонсорське підтримання за для фінансування витрат на зарплату викладачів і наших працівників. Це дало змогу оголосити 2022–2023 навчальний рік роком безплатного навчання. Тому ми фактично не втратили поточних студентів, багато з яких, через воєнні дії втратили роботу і фінансування. Можливість безплатно навчатися цей рік допомогла набрати досить непогану кількість студентів, як на денну, так і на заочну форму навчання. У цьому році до нас вступили понад 200 здобувачів освіти. Остаточні підсумки будуть пізніше, тому що на заочну форму набір ще триває. Безплатне навчання оголосили на денній формі, а для студентів на заочній формі зберігається гнучка система знижок, яка в нас була до воєнного часу. Також ми додали нову знижку — для всіх абітурієнтів, чиї батьки служать у ЗСУ чи сам здобувач безпосередньо, та він хоче навчатися заочно.

Міжнародні програми

І далі залучені в проєкті за грантовою програмою — це проєкт «Шлях до прощення»[3]. Засновником був Гарвардський університет, також у ньому беруть участь Стенфордський університет, університет Гонконгу та університети з Філіппін, Колумбії, Південно-Африканської Республіки. Крім того, поточний рік відзначився міжнародною мобільністю студентів. Торік, дві студентки навчалися в університеті міста Монтеморелос в Мексиці. Через воєнні події багато університетів США, Південної Америки, країн Європи відчинили свої двері для наших студентів. Тому зараз йде активна взаємодія з цих питань. Крім того, маємо постійні проєкти з вищою теологічною школою в Подкова-Лесьна в Польщі. Регулярно проводимо спільно з ними курси підвищення кваліфікації для науково-педагогічних працівників. Це відбувалося торік і заплановані ще одні курси в цьому році.
Новим напрямом співпраці є взаємодія з міжнародною асоціацією INCHE[4], яка об’єднує християнські університети всього світу та має європейське відділення. Торік планували взяти участь в конференції асоціації, але завадив карантин, усі заходи були скасовані. У квітні 2022 року ця подія відбулася в онлайн режимі та наш представник був учасником цієї конференції. У контексті воєнних подій в Україні конференція змінила свою програму, приділивши особу увагу на можливості допомогти місцевим християнським закладам освіти. Наш заклад представив детальну доповідь щодо ситуації в Україні, а саме із ситуації в Бучі. Також, завдяки контактам із цією асоціацією знайшли та встановити взаємодію з установою зі Сполучених Штатів, яка надала значне фінансування для нашої школи ліцею «Академія мудрості»[5], постраждалої від воєнних дій. Допомога цієї організації є дуже важливою для нас. Завдяки злагодженим партнерським зв'язкам декілька наших студентів поїхали в університет Нідерландів за міжнародною програмою мобільності. Також, перед університетом поставлено завдання сформувати спільну програму наукової активності українських викладачів із викладачами європейських університетів. Сподіваємося, що цей проєкт буде довготривалим. Уже є запрошення відвідати Великобританію, де будемо більш детально говорити про ці плани.
Перед війною, встигли здійснити два візити зі студентами за короткотерміновими програмами обміну, а саме, п’ять студентів їздили в Румунію та шість студентів у Туреччину. Сподіваємося мати й надалі активну взаємодію за такими програмами.

Наукова діяльність та підготовка кадрів

Під керівництвом проректорки з наукової роботи Валентини Куриляк заклад освіти значно активізувався в напряму наукових досліджень, у тому числі публікацій в SCOPUS (бібліографічна й реферативна база даних). Розміщення публікацій на цьому ресурсі підвищує рейтинг освітнього закладу за стандартами Міністерства освіти України. За останній звітний рік, лише кафедра філософії, теології та історії Церкви зробила там 38 публікацій інші кафедри також розміщували свої публікації в базі даних.
На цей момент ми підтримуємо навчання в аспірантурах 15 наших аспірантів і 4 докторантів. Фінансове підтримання полягає, як у частковій оплаті за навчання, так і в підтриманні публікацій. Ми маємо систему преміювань за науковців, які публікують в SCOPUS або видають свої посібники, монографії тощо. У контексті ліцензування програми богослов’я вчене звання доцента кафедри філософії, теології та історії Церкви здобув В’ячеслав Корчук.

Наслідки воєнних дій

24 лютого 2022 року почалися активні бойові дії в районі аеропорту Антонів, який розташовується недалеко від закладу освіти. Адміністрацією було прийняте рішення про стовідсоткову евакуацію всіх студентів і працівників із кампусу. Там залишилися, лише кілька людей, які чергували, обслуговували й приймали переселенців, чиє житло постраждало під час бомбардувань. Під час окупації Бучі в кампусі розташовувалися переселенці та коли відчинився зелений коридор, вдалося всіх вивезти звідти в безпечні місця. Певний час ніхто не мав доступу до кампусу й лише після звільнення Бучі, 5 квітня наші адміністратори в супроводі військових змогли зайти в будівлі. Коли Буча була повністю відкрита, почалися дії з відновлення кампусу. Ремонтні роботи були проведені достатньо швидко і влітку будівля була готова до прийняття здобувачів освіти. В основному це була заміна вікон і дверей. Тут треба зазначити Боже благословення, тому що деякі наші будівлі чекали реконструкції. І знайшлися спонсори, які профінансували заміну конструкцій вхідних дверей і вікон. Ми дякуємо Богові, що Він зберіг наш кампус, і ми змогли його покращити. Але з міркувань безпеки ми прийняли рішення розпочати новий навчальний рік онлайн. Тим більше, що певна частина студентів перебуває в країнах Європи, у тому числі в наших закладах-партнерах адвентистських університетах.
Ми переживали певні трагедії: у двох наших співробітників згоріли будинки, один у Бучі, один в Ірпені. На жаль, наш випускник, син нашої співробітниці Ольги Чабах загинув[6]. Під час окупації деякі наші викладачі залишилися в Бучі, і з ними не було зв’язку. Але, слава Богу, усі наші працівники залишилися живі після окупації.
Кампус певний час залишався центром допомоги, і на цей момент ми розглядаємо деякі проєкти спільно з ADRA, щоби й далі вести таку діяльність, як розміщення людей, що втратили житло.

Фінансування діяльності закладу

Основні виклики, які зараз за підсумками навчального року й на старті нового навчального року — пошук фінансування для наших працівників, для розвитку кампусу, бо було знайдено фінансування для покриття мінімальних потреб. Усі проєкти розвитку, усі наукові проєкти, навчання наших науково-педагогічних працівників в аспірантурах, докторантурах, підвищення кваліфікації тощо — усе це вимагає пошуку додаткового фінансування. Також необхідне підтримання деяких студентів, які навчаються на заочній формі, сподіваємося знайти фінансування не тільки на цей один рік. Дуже хочеться знайти фінансування ще б на один-два роки вперед.

Робота університету в нових умовах

Задля підвищення якості освітніх послуг в умовах онлайн викладання, проводимо різноманітні тренінги та наради з цього приводу. Ще одним важливим напрямом є формування виховних духовних програм онлайн. В умовах стаціонарного навчання, коли студенти проживають у кампусі, вони залучені в різних служіннях, соціальних проєктах, програмах духовного спрямування і т. ін. В умовах онлайн навчання це досить складно зробити. Тому зараз, академічний та соціально-виховний відділи, зайняті формуванням нових поглядів, підходів, заходів та інструментів для того, щоб активізувати абсолютно всі напрями духовного та соціального розвитку наших студентів. Працюємо над тим, щоби не втратити конкурентні переваги, які мали в разі офлайн навчанні, та змогли їх перевести у формат онлайн навчання. Ми говоримо, що все буде Україна, все буде УГІ.
1- https://uati.adventist.ua/
2- https://www.adventistaccreditingassociation.org/
3- https://forgive.org.ua/
4- https://inche.one/
5- https://school.ugi.edu.ua/
6- https://www.youtube.com/watch?v=dKC9czZq7VE&t=909s
#опитування2022

Further
«Я впевнена в перемозі добра над злом і щиро вірю, що нам вдасться збудувати Україну щасливих людей»