Їздимо в села, де мешканці не бачили лікарів по декілька років

Розповідає Василь Шешуряк, директор консультативного медичного центру “Віфанія”, м. Чернівці

За перше півріччя 2024 року ми прийняли більше 3400 пацієнтів під час виїздів, з яких більшість були безкоштовні. Наразі в нашій команді кілька спеціалістів: невропатолог, кардіолог, гастроентеролог, проте підтримуємо кожен з напрямів діяльності й на місці, і на виїздах.

Від виїздів у віддалені населені пункти – до консультативного центру

Медичний центр “Віфанія” розпочав свою діяльність у вересні 2021 року. Тоді ми вже займалися благодійними виїздами, допомогою. Ми їздили по селах і в населених пунктах, віддалених від міста, проводили скринінгові програми. Зіткнулися з проблемою – коли приїжджаємо в село, можемо прийняти від 30 до 50, максимум 100 людей, а що з рештою робити? У нас виникла думка відкрити тут, на теренах Буковини, консультативний центр, куди можна запрошувати, щоб надавати відповідну кваліфіковану допомогу.
Ми почали приймати пацієнтів взимку 2021/22 року, тож нещодавно відсвяткували три роки з часу відкриття. На той момент це були часи ковіду, масок і інших обмежень, але ми працювали, у нас були зайнятість, праця, яку ми налаштовували, аж поки в наше життя у лютому 2022 року увірвалася війна. І з цього моменту наш консультативний центр перетворився на соціально-консультативний центр.
На базі центру на другому поверсі є велика зала, де упродовж 2022 року ми прихистили більше 600 людей. Це були вимушені переселенці, хтось з них повернувся додому, хтось їхав далі, за кордон. Ми прийняли в евакуацію клініку “Ангелія” з Києва, дали їм прихисток у важкі часи, поки росіяни не вийшли з Київщини. І відтоді ми почали разом з “Ангелією” проводити мобільні виїзди. Оскільки до цього ми вже здійснювали виїзди, спеціалісти з “Англії” долучилися до цієї діяльності, а потім вони створили свою потужну мобільну клініку, яку можна ставити в приклад: з аптекою, з фахівцями, дуже гарно організовану.
А ми залишилися на місці. За цей період, з осені 2022 року до цього часу, щомісяця приймаємо безкоштовно людей, які потребують допомоги. Це консультації, в тому числі з пільгами, як для членів церкви, так і для тих, хто належить до пільгової категорії – переселенці, особи з інвалідністю, пенсіонери, сироти. Пропонуємо і платний кваліфікований прийом, консультації та лікувально-діагностичні процедури відвідувачам клініки.

Безкоштовні мобільні виїзди – шлях до людей, які десятиліттями не лікувалися

Окремий напрям – робота мобільної медичної групи (мобільна клініка), яка займається діагностикою, скринінг-оглядами та консультуванням пацієнтів під час виїздів. На таких виїздах, яких маємо близько чотирьох у місяць, прийом і консультування людей відбуваються безкоштовно. Щоправда, наша команда нещодавно зменшилася – у нас працював лор, але він був з Київщини, тому повернувся додому. І зараз ми залишилися тією командою, з якою починали роботу: кардіолог Гунько Василь, невропатолог Шешуряк Наталія, і я, лікар-гастроентеролог та ультразвукової діагностики (УЗД). Ми надаємо консультації, послуги кардіолога, УЗД, КГ-консультації, огляди. Також у нас є медичні процедури, які проводить невропатолог для відновлення опорно-рухового апарату та стану нервової системи. Є у нас і технічні працівники та адміністратор. На мобільних клініках у нас трошки більший колектив, бо там долучаються асистенти, зокрема, для проведення безкоштовних аналізів.
Якщо говорити про те, що таке наша робота і фактично хто ми є, яка наша ціль, то насамперед ми не бізнес-проєкт. Ми соціальний проєкт.
По-перше, людина, яка приступає до мого кабінету, як лікаря УЗД і гастроентеролога, отримує комплексне УЗД органів травлення, консультацію та коригування хвороби протягом періоду лікування від двох тижнів до місяця за 500 гривень. Наприклад, в інших приватних медичних центрах УЗД одного органа – це 500-700 гривень. Тому ми є доступні, ми це зробили з метою, щоб ті, хто має обмежений фінансовий ресурс, могли отримати якісну допомогу.
По-друге, ми їдемо в села, де люди не бачили лікарів по декілька років. Є такі випадки, такі прецеденти, коли я кажу: “Доброго дня, коли ви робили останній раз УЗД?”, а людина мені каже, що ніколи не робила, або робила 10-20 років тому, або коли була вагітна, а переді мною жінка, якій 60 років. Є люди, які десятиліттями не отримують кваліфіковану медичну допомогу, але в яких є потреби, є проблеми зі здоров'ям. Інколи навіть звертається людина, і коли вона проходить, то робиш УЗД і навіть не знаєш, з чого починати. У неї все хворе: і підшлункова, і жовчний, і шлунок… Люди запущені, люди недоглянуті. Вони і не вміють за собою доглядати, і не мають часу, і не мають ресурсу. Коли ми їдемо за 70-100, а часто й більше кілометрів від міста, від обласного центру, там нам люди кажуть, що їм в районний центр їхати, наприклад, далі, ніж до Вінниці, або на Хмельниччину. З цієї точки зору, ми стараємося бути доступними.

За пів року виявили рак у пʼяти людей, які про нього не знали

Ми також робимо скринінги вчителів по місту Чернівці. А вчителі – це такі люди, які на себе мають час тільки літом, як правило. Пригадую випадок, коли одна молода вчителька прийшла на УЗД щитоподібної залози. Їй було десь 20 років чи трохи більше. І я в вівторок їй зробив УЗД, а в п'ятницю їй вже вирізали щитоподібну залозу. У неї був рак. Вона ходила з цією проблемою, вона навіть цього не підозрювала. І потім директор школи телефонувала, дякувала, що ми врятували її працівника. Загалом за перше півріччя цього року, я знайшов сім випадків раку, які були прооперовані. П'ять з яких – це на скринінгах, люди не знали про них. Ми врятували п'ятьох, і ще у двох людей були не на виїздах знайдені проблеми. Ми врятували від того, що в майбутньому, коли проблема вибухне, було би вже пізно.
Ми маємо на меті з християнської точки зору, з точки зору місії церкви, показати людям церкву як носія Духа Христа. Дух Христа – це дух допомоги, це дух роботи, це дух вирішення проблеми людини, це дух розуміння людини, дух на спасіння, а не на загибель. Тому, коли ти приїжджаєш, то допомагаєш, даєш людині все можливе, і людина приходить у центр, вона платить кошти, але ти робиш все скуркульозно, якісно, вивірено. Не халтурно, як кажуть на Буковині, не формально. Це означає, що людина бачить, що в її здоровʼї зацікавлені, бо коли людина приходить до тебе, ти оглядаєш її і відверто кажеш: “Ви знаєте, я вам допомогти не можу”. У мене бувають пацієнти, коли я про це їм кажу, бо як правило, у приватній медицині так просто не відпускають клієнта. Бо клієнт – це кошти, його стараються тримати. Але якщо ти не знаєш діагноз, то тримати пацієнта і не надавати йому якісну допомогу – це є нечесно перед людиною. І буває таке, що ти пацієнту кажеш, що допомогти не можеш, що потрібні інші ліки. У таких випадках ми навіть коштів з людей не беремо, а перенаправляємо, щоб вони лікувалися в тих лікарів, які справді можуть їм надати допомогу.
Пропонуємо людям чесність, доступність, розумні ціни, і якщо б ви, наприклад, сьогодні позвонили і хотіли записатися на прийом до мене, то цього тижня я вже би вас не прийняв, а ввечері пізно виходжу з медцентру, і так кожного дня.

Один із кількох складів ліків у Чернівцях для військових

Ще один великий напрям нашої роботи – це склад з медичними засобами цивільного та військового призначення, де ми роздаємо ліки, де готуємо аптечки, набори для військових. Наразі зробили та безоплатно передали більше 7000 аптечок. Якщо перевести це на кошти, то ми перейшли рубіж 15 мільйонів гривень з початку великої війни, яких ми надали прямими закупками, або гуманітарною медичною допомогою. Чи для цивільних, в зону бойових дій, чи військовим. Це рюкзаки, які ми наповнювали медзасобами і ліками, стабпункти, це придбання різного медичного обладнання, ліки, аптечки, рюкзаки для медиків, засоби гігієни медичного і побутового призначення.
Звісно, зараз вже не ті об'єми, які були навіть того року в цей час, тому що відчувається, що падають спроможності людей. Нещодавно в мене були військові, які вирушали на фронт, і вони кажуть, що в Чернівцях три місця залишилося, куди військовому можна прийти і просто так взяти медицину. І ми один з цьох трьох складів. Раніше цих складів було більше десяти, і ми продовжуємо існувати великою мірою завдяки підтримці церкви.

Розмовляв Максим Балаклицький

#опитування2024

Further
Підліткове служіння допомагає дітям порозумітися з батьками, зменшуючи напругу у сім'ях, травмованих війною