Де в Біблії написано, що земля куля?

В Україні існує прислів’я: «За царя Панька і земля була тонка» («пласка»). А якою була земля за біблійних царів, пророків або патріархів? Чи праві ті, хто запевняє, що Біблія — збірка міфів, які суперечать науці? З іншого боку, в наш час навіть існує теорія пласкої Землі, що є одним з різновидів теорії змови. Пласкоземці намагаються відшукати підтвердження своїх тез навіть у Біблії.

«Понад кругом землі»

Що ж говорить про образ планети Земля Біблія? Звісно, не слід очікувати у Святому Письмі тверджень, подібних до наукових теорій. З рештою, книги Біблії писалися не як підручники, а як вістка, спрямована в першу чергу на духовне зростання людини, її очищення від гріха. Але при цьому, на відміну від священних книг інших релігій, вона містить деякі твердження, які не тільки прекрасно узгоджуються з науковими фактами, але й випереджають їх на багато віків.

Одне з цих тверджень — якраз про те, якою Бог створив Землю: «Хіба ви не знаєте, чи ви не чули, чи вам не сповіщено здавна було, чи ви не зрозуміли підвалин землі? Він Той, Хто сидить понад кругом землі, а мешканці її немов та сарана. Він небо простяг, мов тканину тонку, і розтягнув Він його, мов намета на мешкання» (Ісая 40:21-22).
Єврейське слово «хуг», що перекладене як «круг», означає не тільки круг, але й кулю. Отже, Біблія не тільки не суперечить сучасним уявленням про форму нашої планети, але й спростовує теорію пласкої землі. А опис неба у пророка Ісаї в цьому ж уривку ще й чудово вписується в сучасне уявлення про атмосферу, що мов тонка тканина, покриває планету.
І це не єдиний уривок Біблії, який виглядає занадто прогресивно для свого часу. Можна згадати до прикладу й твердження в книзі Йова про те, що Творець «на нічому... землю повісив» (Йов 26:7). Той же Ісая згадує і про принцип, дуже схожий на закони збереження (енергії, імпульсу, маси і т.д.). Описуючи зорі, якими керує Господь, пророк пише: «І ніхто не загубиться через всесильність та всемогутність Його» (Ісая 40:26)».
Все це говорить про те, що Біблія є не лише книгою, написаною релігійними людьми, але є Словом Божим, переданим людям через пророків. Господь, який створив планету Земля, потурбувався про те, щоб люди правильно розуміли Його задум і, досліджуючи красу Його творіння, прославляли Його любов і мудрість.

Віра чи раціональність?

Але що відповісти на припущення деяких християн, що коли ми відповідаємо раціональними аргументами на закиди невіруючих, то ми ніби починаємо грати за чужими правилами, замість того, щоб закликати просто вірити в біблійну істину серцем?

Проте, Бог ніколи не вимагає сліпої віри у Нього. Так, деякі речі слід приймати виключно на віру, але Христос закликає: «Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою. Це найбільша й найперша заповідь» (Від Матвія 22:37-38).

Думати, досліджувати, цікавитися, переконуватися — якщо тільки думка справді спрямована на пошук істини — це також має стати одним з проявів любові до Творця.

Слід сказати, що й серед людей немає тих, хто сприймає істину однаково. Комусь Творець відкриється більшою мірою через яскраві події в особистому житті або емоційні потрясіння, а комусь — через раціональні аргументи або наукові дослідження.

Саме тому один з напрямків християнської діяльності — креаціонізм, концепція, що визнає Творця і являє альтернативу еволюціонізму на рівні наукових фактів та теорій. Зокрема, серед українських християн відомий своїми заходами 1-й Креаціонистський Київський астроклуб, створений адвентистами. Його представники своїми програмами допомагають людям, далеким від церкви, переконатися, що віра й наука не суперечать, а доповнюють один одного, а вірянам — захищати віру за допомогою раціональних аргументів.

Серед заходів, проведених цим астроклубом у 2019 році, була й зустріч «Шаровики против плоскоземельщиков», присвячена спростуванню теорії пласкої Землі. Відвідувачі заходу дізналися, що не тільки Біблія, але й християнська церква «з самого початку вчила саме про Землю у вигляді кулі, а деякі представники церкви, які вірили в пласку Землю, були маргінальним винятком з правила».

Якщо ж хтось хоче перевірити міць наукових та біблійних аргументів щодо справжньої форми планети Земля, а також цікавиться іншими науковими питаннями, представники клубу раді будуть бачити шукачів істини на своїх заходах, що анонсуватимуться на сайті Адвентистської церкви. Крім того, охочі можуть підписатися на канал клубу на ютубі.
Гнат Мєрєнков

Further
Хто і навіщо придумав десятину?